EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

Text: Jana Zámečníková

09. 09. 2016

Ceny bytů i pozemků rostou nejrychleji za pět let

 


 

Průměrná tržní cena bytů se zvýšila ve druhém čtvrtletí o 2,3 procentního bodu, v meziročním srovnání však došlo k nárůstu dokonce o 8,1 procentního bodu. „U bytových jednotek došlo ve druhém čtvrtletí letošního roku ke zřetelnému mezičtvrtletnímu nárůstu cen. Celkově se růst cen bytů, zejména v posledních dvou letech, mírně zrychluje,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Každý kraj ale roste jiným tempem. „Největší cenový růst byl dosažen v Praze, Jihomoravském a Královehradeckém kraji. Nejpomaleji rostly ceny naopak na Karlovarsku,“ dodává Petr Němeček. Přitom ještě v loňském roce patřilo Karlovarsko ke krajům s absolutně největším cenovým přírůstkem.

Panel poráží cihlu

Trend z loňského roku se otočil a ceny starších panelových domů zažívají rychlejší růst než ceny bytů v cihlových domech. „Ceny starších panelových bytů rostly dvakrát rychleji než u bytů cihlových,“ uvedl Petr Němeček. Nákupu bytů v panelových domech nahrávají nižší ceny, které bývají v některých lokalitách až o čtvrtinu levnější než v domech cihlových.

Chutě zájemců o bydlení se příliš nezměnily. Stále jsou nejvíce v kurzu byty o velikosti 56 až 75 metrů čtverečních.

Ceny pozemků rostly průměrně o 5 %

REKLAMA

Výraznější mezičtvrtletní růst cen zaznamenaly v uplynulém čtvrtletí také pozemky. Jejich cena vzrostla oproti prvnímu čtvrtletí o 2,9 procentního bodu. V meziročním srovnání došlo k nárůstu o 7,8 procentního bodu.

„Za zmínku stojí též fakt, že za posledních 5 let bylo dosaženo průměrného ročního růstu cen pozemků ve výši cca. 5 %,“ uvedl Petr Němeček. Pozemky se řadí k investicím s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. 

Rostoucí cena investory ale neodrazuje, zaměřují se především na pozemky kolem velkých měst. „I přes rostoucí ceny poptávka po pozemcích mírně rostla. Největší zájem byl o lokality v okolí velkých měst a o pozemky s velikostí kolem 850 metrů čtverečních (v okolí Prahy 600 metrů čtverečních),“ říká Petr Němeček.

Rodinné domy

Oproti pozemkům a bytům rostly ceny rodinných domů v druhém čtvrtletí jen velmi mírně, a to o 0,6 procentního bodu. Meziročně došlo k nárůstu o 2,6 procentního bodu.

Velká města hrají prim i u rodinných domů. „ Na trhu i nadále panuje zájem o rodinné domy v okolí velkých měst. Lidé se nejčastěji poohlížejí po rodinných domech ve zhoršeném stavu, které nabízejí nižší pořizovací cenu, možnost rekonstrukce dle vlastních představ i možnost získání dotace (např. kotlíkové dotace na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním),“ říká Petr Němeček.

„V druhém čtvrtletí byl na trhu také patrný nárůst výstavby dřevostaveb i zvýšená developerská výstavba v okolí krajských měst,“ uzavírá Petr Němeček. Zájem o dřevostavby se projevil již v loňském roce, kdy se jejich podíl zvýšil na více než 13 procent, což představuje meziroční nárůst o 40 procent.

Dřevostavby je totiž možné pořídit s nižšími pořizovacími náklady nejen díky nižší pořizovací ceně, ale i možnosti získání finančních prostředků z programu Nová zelená úsporám, který podporuje nízkoenergetické bydlení. 

O HB INDEXu:

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HBINDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.

Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách a také na www.hypotecnibanka.cz.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Komentář: ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

V pátek zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního žebříčku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2022

Až 15 miliard korun může vynést prodej nejdražší rezidenční nemovitosti v historii 

Již za sedm dnů se uskuteční aukce, při které bude dost možná vydražena historicky nejdražší nemovitost k bydlení. Cena římské vily Casina dell’Aurora se odhaduje na 471 milionů eur, v přepočtu 11,5 miliardy korun. V aukci se ale konečná cena zřejmě vyšplhá výše. Mohla by tak překonat i cenu dosud nejdražší kdy prodané rezidenční nemovitosti. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *