EUR 24.355

USD 22.601

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.355

USD 22.601

Text: Luboš Svačina

13. 05. 2020

0 komentářů

Průměrná cena bytů klesla na 3,53 mil. Kč

 

V cenách nemovitostí se již začínají projevovat dopady koronaviru, jak vyplývá z aktuálních dat serveru RealityČechy.cz. Průměrná nabídková cena bytů klesla v dubnu z březnového maxima o více než 50 000 Kč na 3,53 milionu korun. V meziročním srovnání jsou však ceny nemovitostí stále ještě o 9 procent výše. Loni v dubnu se byty nabízely v průměru s cenou 3,24 mil. Kč. 

Loading



 

Celorepublikové průměry do jisté míry vychylují ceny nemovitostí v Praze, kde průměrná cena bytů v dubnu činila 6,5 mil. Kč. I zde však ceny oproti březnu klesly. Březnový průměr byl 6,7 mil. Kč. Za kolik se nabízejí byty v ostatních krajích ilustruje následující graf.
Ceny bytů květen 2020
Ceny bytů květen 2020

Hypoteční splátka spolkne více než 1/3 příjmu české domácnosti

Pokles cen v kombinaci s poklesem nabídkových úrokových sazeb hypoték znamená zlepšení podmínek pro pořízení vlastního bydlení. Index dostupnosti bydlení, který od roku 2009 mapuje, jak velkou část příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotéky, v dubnu klesl na 45,8 %. Loni navzdory nižší průměrné ceně bytů (3,24 mil. Kč) byl tento index o procentní bod výše.

„Důvodem byly dražší hypotéky a nižší příjmy českých domácností,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Ceny bytů květen 2020
Ceny bytů květen 2020

REKLAMA

Ve většině krajů ČR se index dostupnosti bydlení se aktuálně pohybuje v rozmezí od 30 – 40 %. Výjimkou je pouze Praha (76,6 %), Jihomoravský (46,8 %) a Středočeský kraj (40,5%). Na opačném konci je pak Ústecký a Moravskoslezský kraj.

Růst cen nemovitostí v uplynulých letech výrazně zhoršil dostupnost bydlení. Pozitivním faktorem, který tlačil v opačném směru, byl růst příjmů českých domácností a příznivé podmínky hypotečního financování. V důsledku koronavirové krize však očekáváme oslabení růstu české ekonomiky, což se negativně dotkne příjmů českých domácností, ale i nadále pozitivně působícím faktorem zůstanou levné hypotéky.

„Pokud člověk nalezne kvalitní nemovitost za dobrou cenu a má něco naspořeno na pokrytí akontace, podmínky pro hypoteční financování jsou díky nízkým úrokovým sazbám stále velmi dobré. Hypoteční sazby se nyní pohybují od 2 do 2,5 procenta a ve výjimečných případech se dá dostat i pod 2 procenta. Pozitivně vnímáme i zrušení daně z nabytí nemovitosti, které nyní čeká na schválení Parlamentem,“ uzavírá Libor Ostatek.


Zdroj: Golem Finance, Realityčechy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.02 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%
Historie vývoje


Související články

Komerční nájemní bydlení poroste

Potenciál komerčního nájemního bydlení stále roste. Ukazuje to nejen vývoj cen bytů ke koupi a nájmu, ale také zkušenosti zahraničních odborníků, kteří vystoupili na konferenci společností BTR Consulting „Nájemní bydlení – zkušenosti ze zahraničí“.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *