EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Daniel Mareš

25. 03. 2020

Jak může koronavirus ovlivnit ceny nemovitostí

 

Na začátku roku byl předpoklad, že výhledově budou sazby hypoték růst. Nyní se objevují zprávy o tom, že by mohly naopak zlevnit. Může vývoj úrokových sazeb ovlivnit pandemie koronaviru? 


Během roku 2019 průměrná úroková sazba hypoték klesala. Letos v lednu vzrostla jen minimálně. Kroky České národní banky (ČNB) ale úrokovou sazbu zvýšily, což bude mít na růst úrokových sazeb velký vliv. Alespoň se to tak čekalo.
Výše uvedené potvrzují únorová čísla, kdy úroková sazba vystoupala až na 2,42 procenta. Zvyšoval se i celkový objem poskytnutých hypoték.

„Po třech měsících poklesu zamířil objem poskytnutých hypotečních úvěrů opět vzhůru. Objem poskytnutých hypoték v únoru vzrostl oproti lednu letošního roku o 1,683 miliardy korun a v meziročním srovnání si banky polepšily dokonce o více než 7,7 miliard korun. S celkovým objemem 18,593 miliardy korun se letošní únor přiblížil únoru rekordního roku 2017, kdy banky poskytly hypotéky za 18,95 miliardy korun,“ dočteme se v pravidelném měsíčním hypoindexu společnosti Fincetrum, který sleduje nabídku většiny tuzemských bank.

Minulý týden pak ale došlo k prudkému poklesu mezibankovních sazeb. Důvodem jsou právě obavy z dopadu pandemie koronaviru a s tím spojená snaha centrálních bank podpořit ekonomiky uvolňováním likvidity. Například americká centrální banka (Fed) v neděli snížila základní úrokovou o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 procenta a současně zahájila masivní kvantitativní uvolňování v celkovém objemu 700 miliard dolarů (16,5 bilionu korun). ČNB pak snižovala o půl procentního bodu.

Propad ekonomiky v souvislosti s bojem proti nynější pandemii povede k nárůstu rizika nesplácení úvěrů

Ekonom České spořitelny (ČS) a člen Výboru pro rozpočtové prognózy Michal Skořepa uvádí, že růst cen nemovitostí může být v blízké budoucnosti posilován mírným poklesem úrokových sazeb z hypotečních úvěrů, který nejspíš nastane v nejbližších měsících v důsledku poklesu střednědobých mezibankovních sazeb.

REKLAMA

„Na druhé straně však propad ekonomiky v souvislosti s bojem proti nynější pandemii povede k nárůstu rizika nesplácení úvěrů, což bude tlačit banky k větší opatrnosti při poskytování úvěrů. Navíc se dá očekávat pokles doposud silného sentimentu domácností, takže i samotní potenciální zájemci budou s koupí domu nebo bytu váhat více než doposud,“ vysvětluje pro server investujeme.cz Michal Skořepa.

Celkový dopad dění kolem nemoci COVID-19 na ceny nemovitostí tak bude nejspíš směrem k pomalejšímu růstu, nepůjde však o žádný dramatický zlom.

Přijde snižování hypotečních sazeb?

Analytička Partners Lucie Drásalová žádné snižování úrokových sazeb o hypotečních úvěrů neočekává. To samé potvrdila i většina bank. A Lucie Drásalová podotýká, že banky v současné době mají priority jinde – snaží se zajistit běžný provoz, snaží se minimalizovat osobní kontakt s klienty i mezi zaměstnanci, takže se snaží velkou část procesu převést na elektronickou cestu.

„Řeší spoustu dotazů svých klientů a jejich žádostí o snížení či odpuštění splátek. Snižování sazeb aktuálně není na pořadu dne. Je pravdou, že ČNB snížila poměrně výrazně základní úrokovou sazbu, ale to neznamená, že se toto snížení promítne do finální ceny hypoték,“ říká Lucie Drásalová.
„Co se týká cen nemovitostí v závislosti na koronavirusu. Momentálně nedokážeme říct, jak velký rozsah bude u nás Covid-19 mít. Stále jsme na začátku a těžko předvídat,“ uvádí analytička Partners.

Jedna věc je podle ní jistá – cenu ovlivňuje nabídka a poptávka. Dá se očekávat, že v souvislosti s Covid-19 bude poptávka oslabena a byl by zde převis nabídky nad poptávkou. Což by vedlo k poklesu cen nemovitostí. Ale zatím je opravdu předčasné předpovídat o kolik procent se trh propadne, jestli vůbec.


Průměrná výše hypotéky se drží nad dvěma miliony korun již od listopadu 2016. V listopadu 2019 průměrná hypotéka pokořila hranici 2,5 milionu korun a v únoru letošního roku se vyšplhala až na 2 617 450 korun. Za poslední rok tak vzrostla průměrná výše hypotéky již o téměř 425 tisíc korun.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

úrokové sazby hypotéky v Evropě

Úrokové sazby hypoték v Evropě: proč jsou u nás tak vysoko?

V uplynulých několika letech jsme si na nemovitostním trhu a trhu hypoték užívali nízkých úroků, kdy většina bank nabízela úrokové sazby začínající dvojkou. To už dneska pomalu neplatí a po mírně překvapivém kroku ČNB se hypoteční trh připravuje na 3% a vyšší úrokové sazby. Jak jsou ale na tom okolní země?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 10. 2021

Stopka - dopravní značka

Aktuální sazby hypoték: ČNB zvýšila sazby. Končí hypotéky s dvojkou na začátku?

Nečekané razantní zvýšení základní sazby ČNB se již začíná promítat do úrokových sazeb hypoték. Na začátku října se jako první v reakci na krok ČNB odhodlala ke zdražení hypoték skupina ČSOB a následně se přidala i Česká spořitelna. Hypotéky s dvojkou na začátku začínají mizet ze sazebníků bank.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

05. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.