Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Ceny bytů po měsíční pauze opět rostou

Ceny bytů červen 2020

Luboš Svačina

Pokles cen nemovitostí se zatím nepotvrzuje. Nabídkové ceny bytů v dubnu sice klesly z 3,58 na 3,53 mil. Kč. V květnu však už opět vykázaly růst. Průměrná nabídková cena vzrostla v květnu podle dat serveru RealityČechy.cz na 3,56 milionu korun.

Celorepublikový cenový průměr však táhne nahoru Praha a Jihomoravský kraj, jehož průměr je významně ovlivňovány cenami bytů v Brně. V Praze se v květnu byty nabízely v průměru za 6,2 mil. Kč. V Jihomoravském kraji za 3,7 mil. Kč. Na druhé straně cenového spektra je Moravskoslezský a Ústecký kraj, kde se průměrné ceny pohybují pod 2 miliony Kč. V ostatních krajích se průměrná cena aktuálně pohybuje od 2,4 do 3,5 mil. Kč.

Pokud se podíváme na jednotlivé kraje ČR z pohledu meziměsíčních změn, tak k nárůstu cen bytů došlo v květnu v 9 krajích ze 14. Meziměsíční pokles zaznamenaly pouze kraje Pardubický, Karlovarský, Liberecký, Olomoucký a Praha.

Ceny bytů červen 2020

Průměrný byt vyjde domácnost na 7 ročních příjmů

V rámci monitoringu dostupnosti bydlení dlouhodobě sestavujeme Index návratnosti bydlení (INB), který poměřuje průměrnou cenu bytů a průměrný čistý příjem českých domácností. Podle tohoto indexu na pořízení bytu o průměrné ceně 3,56 mil. Kč musí průměrná česká domácnost nyní vynaložit 7,24násobek svých čistých ročních příjmů. Ale i v tomto případě se situace liší region od regionu.

Nejhorší situace je dlouhodobě v Praze, kde INB vystoupal již na téměř 12násobek. Ve zbývajících krajích není situace tak dramatická – INB se zde pohybuje od 2,75 do 7,4 násobku – ale i tak se rozhodně nedá hovořit o ideálním stavu. Mediánově nyní průměrný byt vychází zhruba na necelých 6 čistých ročních příjmů.

Ceny bytů červen 2020

Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí?

Budoucí vývoj cen nemovitostí určí, jak silné dopady bude mít koronavirus a opatření proti jeho šíření na českou ekonomiku. Nyní jsou ceny nemovitostí stále ještě diktovány spíše stranou nabídky, takže i ochota ke zlevňování je minimální. Obrat by mohlo přinést pouze výrazné zpomalení ekonomiky, nárůst nezaměstnanosti a z ní pramenící oslabení poptávky. Ale i tak zde bude řada lidí, kteří mají volné peníze, vidí v nemovitostech vhodnou příležitost pro jejich zhodnocení a jen čekají na pokles jejich ceny, Z tohoto důvodu se domníváme, že i v případě přetáčení trhu bude korekce cen pozvolná a bude se týkat spíše bytů než domů či stavebních pozemků.


Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, ČSÚ

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Ceny bytů po měsíční pauze opět rostou”

  1. Konec dluhového cyklu napsal:

    Konec dluhového cyklu
    Zdravím, ono ani tak nejde o korona krizi, ale o přehřátou ekonomiku USA. Kdyby nebyla korona, přišel by jiný spouštěč. Ekonomika USA je předlužená a i když rozdávají obrovské množství peněz, nebude to podle mého názoru stačit. Recese je nevyhnutelná. I kdyby to ČR zvládla bez recese (což se nezdá, turismus se neobnovuje, firmy krachují), dolehne na nás recese USA, kde je aktuálně nezaměstnanost 16%! Takovou nezaměstnanost nikdo z dnešních pracujících ani nezažil. Dovolím si odkaz na mou skromnou knihu o investování, kde o tomto píšu a ačkoliv jsem ji psal před rokem, tento typ krize jsem tam předpokládal: https://www.bluetrader.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *