EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 07. 2023

0 komentářů

Ceny menších bytů v České republice začaly růst

 

Z analýzy aktuálních transakcí realitní společnosti RE/MAX prodeje bytů vyplývá, že v dubnu a květnu došlo k výraznému nárůstu cen v segmentu menších bytů do cca 69 m2 v cihlové zástavbě.

Loading 

V Praze se průměrná cena menších a středních bytů zvýšila na 124 tisíc Kč za metr čtvereční, což je o 12 tisíc Kč více než v prvním čtvrtletí letošního roku. Tato cena je momentálně vyšší než na konci loňského roku a přibližuje se cenám na konci roku 2021.

V segmentu cihlových bytů mimo Prahu došlo k nárůstu cen na 52 tisíc Kč za metr čtvereční, což je o 3 tisíce Kč více než na konci loňského a začátku letošního roku.

Růst cen v tomto segmentu je způsoben několika faktory.

  • Zaprvé, jedná se o relativně dostupné ceny a kupující častěji preferují menší byty.
  • Za druhé, méně kvalitní byty, které vyžadují rekonstrukci a výrazné investice, se téměř neprodávají kvůli jejich předražené nabídce.
  • Za třetí, menší byty jsou vhodné k pronájmu a investoři jsou ochotni platit kupní cenu z vlastních zdrojů bez potřeby hypotéky.

REKLAMA

„Je však třeba zmínit, že v jiných segmentech a lokalitách se vývoj cen liší. Například ceny bytů v panelových domech stále klesají ve všech regionech. Průměrná realizovaná cena bytů v panelových domech v Praze se momentálně pohybuje kolem 91 tisíc Kč za metr čtvereční, zatímco mimo Prahu je to 49 tisíc Kč za metr čtvereční,“ vysvětluje analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

Průměrná cena všech bytů v celé České republice mírně stoupá již druhé čtvrtletí v řadě. To je částečně způsobeno vyšším počtem prodejů v Praze a nižším počtem prodejů mimo Prahu. Průměrná realizovaná cena za metr obytné plochy v celé zemi se momentálně pohybuje kolem 69 tisíc Kč za metr čtvereční, což je přibližně stejná úroveň jako v polovině roku 2021.

„Co se týče vývoje cen v následujících měsících, vzhledem ke kupní síle obyvatelstva není důvod očekávat růst cen bytů. Současný růst je pravděpodobně dočasný v malém segmentu a časem by měl ustoupit. Úroková sazba hypoték se momentálně pohybuje nad 6 %, což znamená, že realizované ceny jsou stále o 10 až 15 % vyšší, než je přijatelné vzhledem ke kupní síle obyvatelstva. Navíc nabídkové ceny jsou průměrně o více než 25 % vyšší než ceny, které jsou nakonec realizovány,“ uvádí analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

Předpokládá se, že v následujících měsících bude trh s byty reagovat různým způsobem v jednotlivých segmentech. Obecně se však očekává, že ceny budou častěji klesat než stoupat, a předpokládá se další pokles cen o přibližně 10 % v následujících 6 – 9 měsících.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024

Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily

Česká národní banka na konci června počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 % p. a. A jak na to zareagovaly banky s úrokovými sazbami u svých hypoték? Jedno velké nic. Dokládá to aktuální hodnota červencové průměrné nabídkové sazby podle Swiss Life Hypoindexu, která se v porovnání s červnem prakticky nezměnila. Stagnace úrkokových […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

10. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *