EUR 24.460

USD 23.227

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.460

USD 23.227

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 07. 2023

0 komentářů

Ceny menších bytů v České republice začaly růst

 

Z analýzy aktuálních transakcí realitní společnosti RE/MAX prodeje bytů vyplývá, že v dubnu a květnu došlo k výraznému nárůstu cen v segmentu menších bytů do cca 69 m2 v cihlové zástavbě.

Loading 

V Praze se průměrná cena menších a středních bytů zvýšila na 124 tisíc Kč za metr čtvereční, což je o 12 tisíc Kč více než v prvním čtvrtletí letošního roku. Tato cena je momentálně vyšší než na konci loňského roku a přibližuje se cenám na konci roku 2021.

V segmentu cihlových bytů mimo Prahu došlo k nárůstu cen na 52 tisíc Kč za metr čtvereční, což je o 3 tisíce Kč více než na konci loňského a začátku letošního roku.

Růst cen v tomto segmentu je způsoben několika faktory.

  • Zaprvé, jedná se o relativně dostupné ceny a kupující častěji preferují menší byty.
  • Za druhé, méně kvalitní byty, které vyžadují rekonstrukci a výrazné investice, se téměř neprodávají kvůli jejich předražené nabídce.
  • Za třetí, menší byty jsou vhodné k pronájmu a investoři jsou ochotni platit kupní cenu z vlastních zdrojů bez potřeby hypotéky.

„Je však třeba zmínit, že v jiných segmentech a lokalitách se vývoj cen liší. Například ceny bytů v panelových domech stále klesají ve všech regionech. Průměrná realizovaná cena bytů v panelových domech v Praze se momentálně pohybuje kolem 91 tisíc Kč za metr čtvereční, zatímco mimo Prahu je to 49 tisíc Kč za metr čtvereční,“ vysvětluje analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

REKLAMA

Průměrná cena všech bytů v celé České republice mírně stoupá již druhé čtvrtletí v řadě. To je částečně způsobeno vyšším počtem prodejů v Praze a nižším počtem prodejů mimo Prahu. Průměrná realizovaná cena za metr obytné plochy v celé zemi se momentálně pohybuje kolem 69 tisíc Kč za metr čtvereční, což je přibližně stejná úroveň jako v polovině roku 2021.

„Co se týče vývoje cen v následujících měsících, vzhledem ke kupní síle obyvatelstva není důvod očekávat růst cen bytů. Současný růst je pravděpodobně dočasný v malém segmentu a časem by měl ustoupit. Úroková sazba hypoték se momentálně pohybuje nad 6 %, což znamená, že realizované ceny jsou stále o 10 až 15 % vyšší, než je přijatelné vzhledem ke kupní síle obyvatelstva. Navíc nabídkové ceny jsou průměrně o více než 25 % vyšší než ceny, které jsou nakonec realizovány,“ uvádí analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

Předpokládá se, že v následujících měsících bude trh s byty reagovat různým způsobem v jednotlivých segmentech. Obecně se však očekává, že ceny budou častěji klesat než stoupat, a předpokládá se další pokles cen o přibližně 10 % v následujících 6 – 9 měsících.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *