EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Ceny novostaveb klesají. Někteří developeři byty prodávají jen za náklady

 


 

Společnost Trigema uvádí, že dlouhotrvající převis nabídky nových bytů dovedl některé developery ke snížení cen v podstatě jen na náklady. Podle Trigemy bylo na konci loňského roku v nabídce developerů v Praze 6 762 volných bytů, což je o čtyři procenta více než před rokem.

Počet novostaveb ale nadále stoupá a developeři výstavbu zatím neomezují. Podle údajů Ekospolu počet plánovaných bytů za tři roky stoupl o 66 procent. „Neustále rostoucí počet nových plánovaných bytů ale reálně pro český realitní trh vůbec nic neznamená. Naprostá většina z těchto projektů nebude v nejbližších 10 až 15 letech vůbec realizována, snad jen s výjimkou těch projektů, které připravují velcí a kapitálově silní developeři. Ty ale na celkovém čísle tvoří jen zhruba pětinový podíl,“ domnívá se Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL.

Ležáků je zase víc

Analytici společnosti Trigema uvádějí, že mezi volnými byty v Praze je 2 771 ležáků. Za rok se jejich počet zvýšil o šest procent, přitom loni někteří developeři takové byty konečně začali zlevňovat. Ve zkolaudovaných a neprodaných bytech mají developeři „uloženo“ 12 miliard korun.

Některé naplánované projekty jsou už teď odsouzeny k tomu, aby se staly ležáky. Důvodem jsou nereálné ceny prodávajících a jejich požadavky na vlastní zisk. „Většina z těch připravených projektů, které můžeme již nyní zařadit mezi ležáky, má velmi draze nakoupené pozemky, jejichž cena většinou vůbec neodpovídá lokalitě. Navíc jsou tyto projekty často nevhodně koncipované z hlediska počtu a skladby bytů a jejich velikostí. Architektonické řešení a projektová dokumentace jsou tak v podstatě bezcenné, a pokud by takový projekt nějaký developer koupil, musel by jej celý přepracovat,“ vypočítává Korec.

Čím dál od centra, tím levnější

Při koupi nemovitosti samozřejmě kupujícímu záleží na ceně a lokalitě. Levnější byty se samozřejmě nacházejí dál od pražského centra. Snižování cen novostaveb souvisí s menší výměrou bytů a s výstavbou v lokalitách s horší dopravní dostupností. Loni se velké pozornosti dostalo projektům v Horních Měcholupech.

Ceny bytů opravdu klesají a stále platí, že čím menší rozměry, tím je novostavba levnější. Průměrná cena podle společnosti Trigema za jeden metr čtvereční nového bytu i s DPH činila na loni v prosinci 58 508 korun. Na začátku října přitom průměrná cena byla 61 781 korun a v dubnu dokonce 63 011 korun.

Tabulka – cen bytů

Typ bytu Cena za 1 m2
1+kk 56 198
2+kk 56 266
3+kk 60 813
4+kk 63 088

Zdroj: Trigema 

A jaký je výhled?

Domníváme se, že rok 2013 přinese zastavení poklesu ceny bytů. Developerský trh se bude dále konsolidovat. Prodeje bytů se budou stále častěji realizovat v období před jejich dokončením. Odhadujeme, že bude prodáno stejné množství bytů jako v roce předcházejícím, tj. 4 400 – 4 700 bytových jednotek,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 3.: Přefinancování hypotéky v USA

Vzhledem k tomu, jak jsou dva základní produkty amerických hypoték nastaveny (třicetiletá hypotéka se zafixovanou úrokovou mírou a hypotéky s proměnlivou úrokovou mírou ), je pro žadatele o hypotéku důležitá jejich celková finanční strategie, ne pouze konkrétní finanční podmínky dané hypotéky. Americký hypoteční systém totiž poskytuje široké možnosti finančního manévrování a nabízí k úvaze několik zajímavých operací.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *