Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Ceny novostaveb klesají. Někteří developeři byty prodávají jen za náklady

Monika Lukešová

Počet developerských projektů nadále roste. Situace ve stavebnictví ale není jednoduchá. Podle analýzy společnosti Ekospol vzrostl za poslední pololetí počet nových naplánovaných bytů o deset procent. Je ale takřka jisté, že některé byty se prodají jen těžko.

Společnost Trigema uvádí, že dlouhotrvající převis nabídky nových bytů dovedl některé developery ke snížení cen v podstatě jen na náklady. Podle Trigemy bylo na konci loňského roku v nabídce developerů v Praze 6 762 volných bytů, což je o čtyři procenta více než před rokem.

Počet novostaveb ale nadále stoupá a developeři výstavbu zatím neomezují. Podle údajů Ekospolu počet plánovaných bytů za tři roky stoupl o 66 procent. „Neustále rostoucí počet nových plánovaných bytů ale reálně pro český realitní trh vůbec nic neznamená. Naprostá většina z těchto projektů nebude v nejbližších 10 až 15 letech vůbec realizována, snad jen s výjimkou těch projektů, které připravují velcí a kapitálově silní developeři. Ty ale na celkovém čísle tvoří jen zhruba pětinový podíl,“ domnívá se Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL.

Ležáků je zase víc

Analytici společnosti Trigema uvádějí, že mezi volnými byty v Praze je 2 771 ležáků. Za rok se jejich počet zvýšil o šest procent, přitom loni někteří developeři takové byty konečně začali zlevňovat. Ve zkolaudovaných a neprodaných bytech mají developeři „uloženo“ 12 miliard korun.

Některé naplánované projekty jsou už teď odsouzeny k tomu, aby se staly ležáky. Důvodem jsou nereálné ceny prodávajících a jejich požadavky na vlastní zisk. „Většina z těch připravených projektů, které můžeme již nyní zařadit mezi ležáky, má velmi draze nakoupené pozemky, jejichž cena většinou vůbec neodpovídá lokalitě. Navíc jsou tyto projekty často nevhodně koncipované z hlediska počtu a skladby bytů a jejich velikostí. Architektonické řešení a projektová dokumentace jsou tak v podstatě bezcenné, a pokud by takový projekt nějaký developer koupil, musel by jej celý přepracovat,“ vypočítává Korec.

Čím dál od centra, tím levnější

Při koupi nemovitosti samozřejmě kupujícímu záleží na ceně a lokalitě. Levnější byty se samozřejmě nacházejí dál od pražského centra. Snižování cen novostaveb souvisí s menší výměrou bytů a s výstavbou v lokalitách s horší dopravní dostupností. Loni se velké pozornosti dostalo projektům v Horních Měcholupech.

Ceny bytů opravdu klesají a stále platí, že čím menší rozměry, tím je novostavba levnější. Průměrná cena podle společnosti Trigema za jeden metr čtvereční nového bytu i s DPH činila na loni v prosinci 58 508 korun. Na začátku října přitom průměrná cena byla 61 781 korun a v dubnu dokonce 63 011 korun.

Tabulka – cen bytů

Typ bytu Cena za 1 m2
1+kk 56 198
2+kk 56 266
3+kk 60 813
4+kk 63 088

Zdroj: Trigema 

A jaký je výhled?

Domníváme se, že rok 2013 přinese zastavení poklesu ceny bytů. Developerský trh se bude dále konsolidovat. Prodeje bytů se budou stále častěji realizovat v období před jejich dokončením. Odhadujeme, že bude prodáno stejné množství bytů jako v roce předcházejícím, tj. 4 400 – 4 700 bytových jednotek,“ uvedl Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *