EUR 25.350

USD 23.442

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.350

USD 23.442

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022

2 komentáře

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

 

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Loading 

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze dosáhla ve druhém čtvrtletí 145 783 korun za metr čtvereční. Ve srovnání s prvním čtvrtletím tak cena vzrostla pouze o 34 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z tržní analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.

„V meziročním srovnání ceny nových bytů v Praze vzrostly zhruba o pětinu. Ale v poslední době se ceny už stabilizují a od začátku roku se zvýšily jen zhruba o pět procent. Celkově za letošní rok očekáváme růst maximálně do deseti procent,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský. Důvodem je podle něj především zásadní pokles lidí kupujících si byt na hypotéku.

Zatímco u prodejních cen se růst zastavil, nabídkové ceny ještě rostly, tempo zdražování ale podstatně zesláblo. Přesto se nabídková cena nových bytů přehoupla přes hranici 150 000 korun za metr čtvereční. Ve druhém čtvrtletí nabízeli developeři nové byty v průměru za 152 051 korun za metr čtvereční. Meziročně tak vzrostla jejich cena o 17,5 procenta. Důvodem jsou především rostoucí ceny materiálů, energií a nejistota na trhu.

Růst cen hypoték brzdí poptávku po vlastním bydlení

Česká národní banka (ČNB) zvýšila základní úrokovou sazbu od loňského května již o 6,75 procentního bodu. To se samozřejmě promítlo i do úrokových sazeb hypoték. Ještě před rokem se hypotéka dala získat zhruba za 2,5 % p. a., letos v červenci se podle Fincentrum Hypoindexu ale průměrná nabídková sazba hypoték vyšplhala již na 6,24 % p. a.

„Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední třídu začínají být neúnosné. Pro potenciální zájemce o vlastní bydlení to většinou znamená odsunutí svých snů na pozdější dobu a spokojení se s nájemním bydlením,“ říká ve svém komentáři, Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

REKLAMA

Pokles prodejů bytů na hypotéku potvrzují i developeři. „Aktuální situace na hypotečním trhu prakticky převrátila strukturu kupujících. Zatímco v minulosti převažoval počet klientů, kteří financovali nové bydlení hypotékou, dnes se tento poměr otočil ve prospěch investičních koupí,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality a.s.

Prodeje klesají, nabídka roste

Developeři prodali ve druhém čtvrtletí pouze 950 nových bytů. Meziročně se prodeje propadly téměř o 65 procent. Díky poklesu prodejů se zvýšila nabídka nových bytů na 4 150 bytových jednotek a meziročně tak vzrostla téměř o čtvrtinu.

Přesto se podle analýzy stále pohybujeme 15 procent pod dlouhodobým průměrem nabízených bytů a více než 50 procent podstavem, který by mohl dostatečně saturovat poptávku, a tím i částečně stabilizovat trh s novými byty.

„I přes mírný nárůst zůstává nabídka dostupných bytů, zejména v metropoli, stále slabá. Aby zvládla uspokojit potřeby trhu, musela by být v tuto chvíli zhruba dvojnásobná,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Stagnace a co potom?

Analýza za současných podmínek, zejména na hypotečním trhu, neočekává další razantní skokové přírůstky poptávky. Prodeje i ceny nových bytů budou zřejmě ještě nějakou dobu stagnovat.

„Trh se zpomaluje, brzdí ceny i nákupy a apetit investorů nakupovat nové bydlení se dramaticky snížil. Dostali jsme se na vrchol a nějaký čas na něm zůstaneme,“ uvedl Marcel Soural.

Nové bydlení podle Marcela Sourala v dohledné době levnější nebude. Důvodem je i legislativa, která nařizuje stavět domy a byty nadstandardně. „Stavíme nejlepší byty v Evropě a to něco stojí. Pokud by se mělo něco udělat s náklady, tak na straně norem a vyhlášek, aby se připustilo, že se dají stavět domy s nižší úrovní a levnějším parkovacím stáním,“ dodal.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Lutak

  28 července, 2022

  Veľký byt v novostavbe v Karlovych Varoch stojí 7 miliónov a taký istý stojí na Žižkove 16 miliónov, pretože celoštátna legislatíva platí iba v Prahe, tak určite 🙂 Články od developerov sú vždy perly.

  Odpovědět

 • Nikdo

  28 července, 2022

  Nabídkové ceny bytů developeři snižovat nebudou, pravděpodobnější vývoj je, že projekty financované na hraně finanční páky rovnou zkrachují. It’s the economy, stupid.

  Odpovědět