EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Milan Vodička

10. 06. 2021

1 komentář

Češi mají majetek v nemovitostech, 6 % jako investici

 

Foto: Shutterstock
Podle aktuálního průzkumu společnosti EMA data odhaduje třetina Čechů hodnotu svého majetku na 1 až 5 milionů korun. Dvě třetiny populace přitom kromě úspor vlastní také nemovitost, každý dvacátý ji používá jako investici. Nejvýhodnější jsou podle analýzy společnosti Lusq takové investice v regionech, konkrétně v Ústeckém kraji.

Loading



 


Úspory českých domácností podle ČSÚ za poslední rok v důsledku pandemie vzrostly o více než 18 %. „Spotřeba domácností byla různými omezeními, povinnými home-office režimy i uzavřenými prodejnami velmi limitována. Bylo naprosto očekávatelné, že se prostředky Čechů díky této zadržené spotřebě ve velké míře přelijí do úspor,“ uvádí Petr Zámečník, analytik EMA data. Nejčastěji (v 36 %) tak nyní Češi podle aktuálních čísel společnosti EMA data disponují majetkem do výše 100 000 Kč a v rozmezí od 1 do 5 milionu Kč (30 %). V této částce přitom Češi nemají jen úspory a investice, významný podíl tvoří i nemovitosti. Ty vlastní podle EMA data 68 % populace.

Zdroj: EMA data

Nemovitosti Češi kupují pro vlastní bydlení i na investici

Češi nejčastěji v 54 % vlastní nemovitost, ve které zároveň bydlí. „Není překvapením, že nemovitosti vlastní především starší a vzdělanější populace. Má vyšší příjmy, a měla také více času si naspořit potřebné prostředky, ať již pro přímou koupi nebo jako základ pro hypotéku,“ upřesňuje Petr Zámečník.
Za poslední rok vzrostl také zájem o rekreační nemovitosti, které aktuálně vlastní 8 % Čechů. „Situace na trhu nemovitostí nahrávala koupi – vyšší úspory, extrémně nízké úrokové sazby a také zvýšený zájem o to, jak bydlíme, to vše se na nemovitostním trhu podepsalo. Kromě nemovitostí pro vlastní užívání také Češi začali objevovat nemovitosti jako investice,“ doplňuje Martin Viktora, jednatel EMA data. Podle průzkumu nyní za tímto účelem nemovitost vlastní 6 % respondentů.

Zdroj: EMA data

Byt na investici se nejvíce vyplatí v Ústeckém kraji

V investičních nemovitostech mají prostředky vložené dvě pětiny (41 %) domácností s hodnotou majetku přesahující 10 milionů Kč a Pražané. „Vlastnit investiční nemovitost v Praze se ještě před dvěma lety jevilo jako výhra v loterii – ceny nemovitostí stále rostly a do Prahy proudily za památkami davy cizinců. Nedávné události ale ukázaly, že sázet jen na turismus není všespásné a taková investice se tak může vracet roky, pokud vůbec,“ vysvětluje Miloslav Lafek, CEO Lusq. Nemovitostní trh v Praze utrpěl pandemií zejména v oblasti nájmů, kdy se uvolnily byty dříve používané pro krátkodobé pobyty, a snížily tak ceny nájemného.
Místní trh je navíc dle odborníků dlouhodobě nadhodnocený až o 25 %. „Investice do pražských bytů v současné době nedává pro běžného člověka úplně smysl. A to i přes to, že vložit peníze takříkajíc do cihly je jinak velmi efektivní, zejména pokud slouží k dlouhodobému bydlení,“ říká Miloslav Lafek.
Z analýzy, kterou v květnu provedla společnost Lusq, vyplynulo, že nejvýhodnější jsou investice v Ústeckém kraji. Aktuálně zde metr čtvereční bytu v osobním vlastnictví stojí 26 866 Kč, přičemž republikový průměr je 57 075 Kč. „I když se Ústecký kraj nezdá jako ideální místo pro investici do nemovitostí, je třeba si uvědomit širší kontext. Ústecký kraj má robustní revitalizační plány, plánuje obnovit jak urbanizované oblasti, tak zelené plochy. Ceny do budoucna budou zcela jistě stoupat, což už ostatně v meziročním srovnání pozorujeme,“ uzavírá  Miloslav Lafek. Cena nemovitostí zde meziročně stoupla o 25,6 %.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ivan Mikoláš

    14 června, 2021

    Dobrý den,
    data společnosti EMA mi připadají dosti nevěrohodná. Jen v Praze je přes půl milionu domácností, což je přes 20% z celkového počtu cca 2,3 milionu domácností v ČR. Vezmeme-li v úvahu jen počet rodinných domů a bytů a jejich aktuální cenu (pomineme vlastnictví firem, statků, lesů, akcií, komodit,….) není v zásadě možné, aby jen 4,7% rodin mělo majetek nad 10 milionů.

    Odpovědět