EUR 24.665

USD 20.954

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.40 %

EUR 24.665

USD 20.954

Text: Monika Lukešová

19. 04. 2012

Češi spoří, ale málo a neúčinně

 


 

„Z výzkumu vyplynulo, že české domácnosti zdaleka nejvíce uspořených peněz drží na prakticky nulově zhodnocených běžných účtech, místo aby je odkládaly na zajímavěji úročené produkty. Celých 12 % respondentů si myslí, že ke spořicímu účtu lze získat státní podporu,“ říká Marcela Suchánková, výkonná manažerka segmentu Spoření a investice ČSOB. Podle průzkumu téměř 20 % českých domácností na běžný účet měsíčně odkládá více než 5 tisíc korun!

Problém je, že mnozí nevyužívají státní podporu u penzijního připojištění, stavebního spoření a životního pojištění. Například třetina domácností na penzijní připojištění odkládá do 500 korun měsíčně. Tak ale nedosáhnou na plnou státní podporu. Pětina zase spoří více, jak 2 500 korun, kdy už by bylo výhodnější přesunout prostředky na termínovaný vklad nebo spořicí účet.

Stavební spoření využívá jako spořicí nástroj 65 procent, penzijní připojištění 74 procent a nejvíce lidí, tedy 99 procent nechává své úspory hlavně na běžném účtu. Podle odborníků by lidé měly více investovat do podílových fondů.

Češi z mnoha různých důvodů preferují kratší časové horizonty, proto to nadšení ze spořicích účtů. Tak mohou ošetřit především likvidní rezervu, „ale „dlouhé peníze“, které budou více a více potřebovat, vyžadují pestřejší a efektivnější skladbu strategií a produktů v portfoliu,“ říká Jan Barta, člena představenstva ČSOB Asset Management, a. s., investiční společnost.

Jaký spořicí produkt využíváte?
grafik-csob  

REKLAMA

Kalkulačka poradí, kam s penězi

ČSOB přišla s novou kalkulačkou, kde po zadání celkové částky, kterou může klient měsíčně naspořit, sestaví spořicí plán tak, aby mu přinesl co nejvyšší výnosy.

Klient se po několika krocích dozví odhad zhodnocení u každého vybraného produktu či investice a kolik peněz bude mít k dispozici po několika letech, přičemž délku spoření si může libovolně měnit. Plán umožní i maximalizovat státní příspěvky a daňové odpočty,“ dodává Marcela Suchánková z ČSOB. Podle průzkumu lidé spoří zhruba tisíc korun měsíčně. Důvodem je nedostatek financí a také obava, že nebudou mít peníze kdykoli k dispozici.

Průzkum se uskutečnil 20.-26.3. 2012 na vzorku 500 respondentů. Zrealizovala ho výzkumná agentura Factum Invenio pro ČSOB.

Stavební spoření? Ne, děkuji

Stavební spoření už tolik lidí neláká. Důvodem je mnoho změn, které tento produkt v poslední době provázejí. V prvním čtvrtletí letošního roku stavební spořitelny poskytly téměř o 108 tisíc nově uzavřených smluv méně než loni. Zájem o stavební spoření klesal už v minulém roce a teď se lidé do nových smluv také zrovna nehrnou.

REKLAMA

Vláda včera navíc schválila novelu zákona o stavebním spoření, který od roku 2015 umožní produkt prodávat i v klasických bankách, což se stavebním spořitelnám vůbec nelíbí.

My v žádném případě nevystupujeme proti tomu, aby univerzální banky nemohly poskytovat stavební spoření. Základní problém je, že novela zákona stanovuje pro univerzální banky a spořitelny naprosto odlišné podmínky,“ uvedl předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš.

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.94 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájemní trh reaguje na bytovou krizi v Česku – rostou ceny, mění se požadavky

Český trh nájemního bydlení prochází v posledních letech dynamickým vývojem. Rostou ceny nájmů, mění se struktura nájemníků i jejich požadavky, významně se zvyšuje poptávka po moderních nájemních projektech a přibývá developerů se zájmem o projekty typu build-to-rent (BTR). Vyplývá to ze závěrů diskuzního setkání pořádaného Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), na kterém se potkali […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 06. 2025

Špatné zprávy z Prahy pokračují – nájmy i ceny výrazně rostly

Nájemní i prodejní ceny starších bytů střední velikosti v celé Praze i v jejích všech deseti obvodech meziročně podražily. Vyplývá to z analýzy portálu Sreality.cz. V prvním čtvrtletí roku 2025 jste mohli byt v Praze koupit o 16 % dráže než ve stejném období předchozího roku. Za pronájem bytu jste zaplatili zhruba o desetinu více.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 05. 2025

Analýza: Nejdostupnější bydlení v Česku nabízí Ústecký kraj

Nejdostupnější bydlení je v Ústeckém kraji, kde průměrná hrubá mzda na konci loňského roku dosahovala 42 203 korun a bylo možné za ni pořídit 1,47 metru čtverečního staršího bytu. Následují Moravskoslezský, Liberecký a Karlovarský kraj, kde za průměrnou měsíční mzdu koupíte alespoň jeden metr čtvereční staršího bytu. Nejlevnější nemovitosti pořídíte ve městech jako je Litvínov, Most, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2025