Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

České stavební spoření se drží na evropské špici

Figurky - mapa - Evropa

Jana Zámečníková

Česká republika opět v roce 2016 zazářila mezi evropskými stavebními spořitelnami. České stavební spoření si udrželo bronzovou příčku. Přes nárůst počtu smluv i úvěrů nestačilo na Německo a Rakousko.

Evropské stavební spoření má téměř 40 milionů klientů, kteří mají uloženo na účtech stavebních spořitelen více než 3,2 bilionu korun. V roce 2016 uzavřeli klienti stavebních spořitelen v Evropě celkem 3,85 milionů nových smluv. V České republice dosáhl počet nově uzavřených smluv 473 712 kusů.

České stavební spoření na vzestupu

Česká republika slavila v loňském roce úspěchy především na poli úvěrů. Lidé se přestali na stavební spoření dívat jako na spořicí produkt se státní podporou, ale spíše jako na pomocníka při financování bydlení. České stavební spořitelny v roce 2016 poskytly 77 504 účelových úvěrů na bydlení v celkové hodnotě 47,9 miliard korun. Největší podíl (44 %) tvořily úvěry na rekonstrukce a modernizace.

Přestože se objem poskytnutých úvěrů i počet nových smluv v loňském roce vyšplhal na pětiletý rekord, zůstalo Česko na třetím místě. Jasné prvenství si díky dlouholeté tradici odneslo Německo a druhou příčku Rakousko.

„Rakousko jsme v minulém roce doháněli. Počet nových smluv vzrostl o 3,3 %, naspořená částka po přepočtu na eura dokonce o 9,6 %. Rakousko v tomto ohledu ztrácelo,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Rakousko se ale může pochlubit vyšším podílem stavebního spoření na celkové populaci než v Německu, který stále překračuje 55,5 % populace. Německé stavební spoření přitom pokrývá 35,5 % populace. V České republice se podíl stavebního spoření na celkové populaci ustálil na 31,5 %. Podíl lidí se stavebním spořením v Chorvatsku dosahuje 7,6 % a v Rumunsku pouze 2,9 %.

Maďarsko se dotahuje na Slovensko

Vzestupnou tendenci zaznamenalo především maďarské stavební spoření. Počet nových smluv tam vzrostl meziročně o 8,6 % a naspořená částka dokonce o více než pětinu na 2,1 miliardu eur. Přestože se Maďarsko začalo dotahovat na Slovensko, stále zaostává v podílu stavebního spoření na celkové populaci. Zatímco na Slovensku má stavební spoření téměř 18 % populace, v Maďarsku je to pouze necelých 7 %.

Tabulka: Kolik procent populace má stavební spoření

 Země

Počet smluv (v mil.)

Podíl na celkové populaci

Německo

28,83

35,5 %

Rakousko

4,73

55,6 %

Česká republika

3,31

31,5 %

Slovensko

0,97

17,9 %

Maďarsko

0,68

6,9 %

Rumunsko

0,57

2,9 %

Chorvatsko

0,32

7,6 %


Zdroj: Evropské sdružení stavebních spořitelen (EuBV)

„Stavební spoření se logicky dynamičtěji rozvíjí v zemích, kde je zatím ještě mladým produktem. Na druhou stranu platí, že je vždy závislé na politice státu v dané oblasti. Je jisté, že dokáže velmi dobře a efektivně fungovat v rámci státní politiky podpory bydlení,“ dodává Jiří Šedivý.

V letošním roce by české stavební spoření nemělo za loňským rokem zaostávat. Do karet mu nahrává zpřísnění hypotečních úvěrů Českou národní bankou, které již neumožňuje poskytovat hypotéky nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Úvěr od stavební spořitelny je proto možností, jak dofinancovat hypotéku bez dostatečné výše vlastních prostředků, byť se to České národní bance také nelíbí.

Anketa: Považujete za lepší úvěr ze stavebního spoření, nebo hypotéku?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *