Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Rostoucí počet smluv stavební spoření nezachrání

Jana Zámečníková

Počet nových smluv o stavebním spoření v loňském roce vzrostl o 8,1 %. Klesá ale celkový počet platných smluv i celkový počet úvěrů. Stavební spoření zřejmě nečeká výraznější změna ani v nejbližší době.

Prostředí nízkých úrokových sazeb přilákalo do stavebních spořitelen více zájemců o stavební spoření. Vývoj stavebního spoření zveřejněný ministerstvem financí ukázal, že počet nových smluv o stavebním spoření se meziročně zvýšil 30 tisíc na více než 403 tisíc. Zároveň vzrostla průměrná cílová částka o 13 tisíc korun, tedy o 3,5 %.

Smlouvy přesto na ústupu

Přestože v loňském roce vzrostl počet nových smluv o stavebním spoření, celkový počet smluv dlouhodobě klesá. Ve fázi spoření bylo v loňském roce 3,3 milionu smluv, což je o 5,5 % méně než v roce 2015. Od roku 2007 se jejich počet snížil dokonce o více než 1,8 milionu.

A na zvrat to ve stavebním spoření v brzké době nevypadá. Počet nových smluv je totiž oproti letům předešlým stále na velmi nízké úrovni. Za posledních deset let se jejich počet snížil o více než 175 tisíc.

Ubývá i úvěrů

Pokles zaznamenaly stavební spořitelny i v celkovém počtu úvěrů. Jejich počet se snížil z předloňských 695 tisíc na 650 tisíc. Přitom ještě v roce 2010 dosahoval celkový počet úvěrů téměř jednoho milionu. Zatímco překlenovací úvěry klesly meziročně o 1,3 % na 310 tisíc, úvěry ze stavebního spoření o 10,8 % na 340 tisíc. Celkový objem úvěrů byl ke konci loňského roku o 2,1 miliardy korun nižší než o rok dříve, kdy překročil 242 miliard korun.

Za výraznějším poklesem úvěrů ze stavebního spoření stojí refinancování. Předčasně splatit úvěr ze stavebního spoření bylo snadnější než u úvěrů překlenovacích. Změnu však přinesl nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který umožňuje snadnější předčasné splacení. Vzhledem k tomu, že zákon začal platit v prosinci 2016, na úvěrech by se to mohlo naplno projevit již v letošním roce.

V loňském roce klesla také reálně vyplacená státní podpora, a to meziročně o 6,2 %. Stát vyplatil v roce 2016 celkem 4,28 miliardy korun, v roce 2015 to ještě bylo více než 4,5 miliardy korun.

Naspořená částka vs. úvěry

Účelem stavebního spoření je podpora rozvoje a opravy bydlení, proto je bedlivě sledovaným ukazatelem poměr objemu úvěrů k naspořené částce. Stavební spořitelny poskytují úvěry ze získaných vkladů. Podíl úvěrů na vkladech klientů se od roku 2009 pohybuje nad hranicí 60 % a v roce 2010 překročil dokonce 68 %. V loňském roce se podíl úvěrů stavebních spořitelen na vkladech klientů přehoupl přes 65 % a oproti roku 2015 se mírně zvýšil o 3,2 procentního bodu na 66,4 %.

Poměr úvěrů ze stavebního spoření na vkladech dosáhl v loňském roce pouze 11 %. Důvodem jsou úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření, které nemohou konkurovat rekordně nízkým sazbám hypotečních úvěrů.

Aktuální sazebníky hypotečních bank ukazují, že se již trend klesajících úrokových sazeb v letošním roce otočil. Stavební spořitelny proto věří, že by část hypotečních klientů mohla najít cestu do stavebních spořitelen, které sazby úvěrů ze stavebního spoření fixují a garantují již při uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Anketa: Plní stavební spoření svůj účel?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *