EUR 23.845

USD 22.125

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.845

USD 22.125

Chcete bydlet ve vlastním? Šetřete i na další poplatky. Vzroste daň z nemovitosti i zápis do katastru

 

Nejen, že rostou ceny nemovitostí, nájemní bydlení i energie, může se stát, že vzroste i daň z nemovitosti i zápis do katastru nemovitostí. Ministryně financí Alena Schillerová doporučila představitelům měst, že pokud potřebují více peněz do rozpočtu, mají zvýšit daň z nemovitosti. Zvýšení se možná dočká i poplatek za zápis do katastru nemovitostí. 

Loading 


Pokud by města a obce Alenu Schillerovou poslechly, majitelé bytu o velikosti 70 metrů čtverečních, kteří mají momentálně vyměřenou daň ve výši 1 500 korun, by zaplatili až skoro 3 900 korun. V Praze by daň z nemovitosti u stejně velkého bytu vzrostla z 860 korun na 4 300 korun. Informoval o tom portál SeznamZprávy.
Záleží však na obcích, jestli ke znásobení daně přistoupí, či nikoli. „Obce se mohou rozhodnout o navýšení této daně v té jednotlivé lokalitě, a to dokonce koeficientem, který mohou mít až pětinásobný,“ uvedla Alena Schillerová.
Tento nápad Schillerová prezentovala na semináři, kde si zástupci měst stěžovali na nedostatek peněz v kase.
Domnívám se, že jestli tam budují infrastrukturu, chodníky a tak dále, tak je to o jejich politické odvaze a o tom, jestli to budou schopni občanům vysvětlit,“ doplnila ministryně.
Například Praha zvýšení daně zvažuje, kdežto Liberec navýšení striktně odmítá.

Zvýšit by se mohl i poplatek za vklad do katastru nemovitostí

Součástí sazbového daňového balíčku, který vláda předložila Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, je i zdvojnásobení poplatku za vklad do katastru nemovitostí. Momentálně je zápis zpoplatněn tisíci korunami, nově by to mělo být dva tisíce korun.
V případě správních poplatků za přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí došlo jak k nemalému nárůstu inflace od jejich posledního zvyšování před více než sedmi lety, tak k navýšení nákladů spojených s řízením o vkladu, a to mj. v souvislosti s rekodifikací soukromého práva, která nabyla účinnosti 1. ledna 2014,“ uvádí vláda v důvodové zprávě.
Celkový výnos ze správních poplatků za vklady do katastru činí zhruba 740 milionů korun. Podle vlády lze očekávat navýšení příjmů veřejných rozpočtů asi o 695 milionů korun ročně. Půl miliardy z toho by měl získat Český úřad zeměměřický a katastrální a zhruba 175 až 195 milionů Všeobecná pokladní správa.
Pro některé rodiny může být navýšení dalších poplatků spojených s bydlením až fatální. Otázkou je, co vše projde a jaký růst poplatků bude nakonec opravdu platit.
Některým poslancům se navýšení nelíbí. Například poslanec ODS Vojtěch Munzar se nechal slyšet, že vláda už neví, kde by vytáhla další peníze od lidí. Podle něj je vládní argument neférový v situaci, kdy vláda vybírá „nekřesťanské peníze“ na dani z nabytí nemovitých věcí a odmítá návrhy na zrušení této daně.
Naopak zastánci zvýšení zápisu katastru nemovitostí argumentují tím, že v České republice je tento poplatek ve srovnání s ostatními zeměmi velmi nízký.
Podle ministerstva se na Slovensku se za vklad do katastru nemovitostí platí v přepočtu zhruba 1800 korun a v Nizozemsku dokonce 4 000 korun. V Německu je systém trochu jiný a poplatek se určuje podle hodnoty nemovitosti. Podle ministerstva v případě rodinného domu činí obvykle 400 eur (asi 10 200 korun).
Ministerstvo financí hledá, jak by zalátalo díru ve státním rozpočtu. Očividně ještě všem nápadům, jak získat peníze od lidí, ale i pojišťoven, není konec.  Více se dočtete v našem článku na Investujeme.cz: Po nás potopa….

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Kdy můžete vydržet vlastnické právo k nemovitosti?

Ačkoliv držitel není vlastníkem, po uplynutí určité doby může vlastnické právo tzv. vydržet.  Jaké jsou podmínky pro vydržení vlastnického práva k nemovitosti?  Aktuální se tato otázka jeví v době digitalizace katastru. Lidé totiž mohou zjistit, že část pozemku, kterou dlouhá léta považovali za svou, jim vlastně nepatří. 

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

24. 02. 2023

Daňové přiznání k dani z nemovitosti

Kdo musí podat do 31. ledna daňové přiznání k dani z nemovitosti

Daňové přiznání k nemovitosti je formulář, který musí vlastníci nemovitostí vyplnit a odeslat finančnímu úřadu do konce ledna, aby oznámili své daňové povinnosti v souvislosti s touto nemovitostí. Formulář obsahuje informace o nemovitosti, jako je její poloha a velikost, stejně jako informace o vlastníkovi, jako jsou jeho jméno a adresa. Daňové přiznání k nemovitosti se […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *