Čtvrtek 20. února. Svátek má Oldřich.

Chcete vycouvat z hypotéky? Není to tak jednoduché

František Veselý

Vyhlédli jste si nemovitost, sjednali hypoteční úvěr, ale najednou chcete od koupě odstoupit? Pokud ještě nemáte podepsanou kupní smlouvu, z hlediska prodeje by neměl být problém. Ale máte-li již sjednanou hypotéku, vyvázat se z ní už tak jednoduché nebude.

Vyhlédla jsem si krásný byt. Během prohlídek jsem z nemovitosti byla nadšená. Jenže po zaplacení rezervačního poplatku, se začalo komplikovat jednání s majitelem. Od koupě jsem chtěla odstoupit, ale už jsem měla sjednanou hypotéku. Nevěděla jsem, co na to banka,“ vypráví třicetiletá Jana z Prahy.

Problémy jsou v tomto případě hned dva. Rezervační poplatek, který se většinou pohybuje kolem 100 tisíc korun, nemusí Janě realitní kancelář vrátit. Někdy je v rezervační smlouvě uvedeno, že při odstoupení od prodeje se vrací například jen 80 procent z poplatku, nebo také vůbec nic.

Dalším problémem může být již sjednaná a podepsaná smlouva o hypotečním úvěru. Půjčku sice Jana ještě nezačala čerpat, ale i tak by si při jejím zrušení zadělala na další problémy. Otázkou je, jestli raději zaplatit bance poplatek, nebo koupit nemovitost od problémového majitele, případně bydlet někde, kde se vám nelíbí.

Pokud se stane případ, že má klient již sepsanou úvěrovou smlouvu a z nějakého důvodu úvěr nezačne čerpat, dle sazebníku banky může následovat sankce za nečerpání hypotečního úvěru. Tato sankce se pohybuje okolo 5 % z nečerpané výše úvěru. Rozhodně tedy nejde o zanedbatelný poplatek,“ říká Martin Bílek, oblastní ředitel společnosti Fincentrum.

Nečerpání úvěru není tak časté

Situací, kdy si klienti koupi bytu rozmyslí po podpisu hypoteční smlouvy, není zas tolik. V dnešní době, kdy jsou úrokové sazby u hypoték stále rekordně nízko a ceny nemovitostí příznivé, lidé chtějí koupit byt co nejdříve. Po prohlídce se unáhlí, a pak, když už je prodej rozjetý, chtějí vycouvat.

K nečerpání úvěru nejčastěji dochází v případě koupě nemovitosti od různých developerů. Důvodem mohou být například vleklé problémy s výstavbou. Většinou se tedy jedná o nucený ústupek kvůli problémům na straně prodávajícího,“ popisuje Bílek.

Pokud se dostanete do podobné situace, je dobré o všem hned informovat banku. Většinou je možné se rozumně domluvit, ale hodně záleží na lidském faktoru, tedy na tom, s kým v bance zrovna jednáte.  

Nejjednodušší cesta je dodatek

Jako ideální se pro banku a pro klienta jeví udělat dodatek ke stávající úvěrové smlouvě na nemovitost, kterou si klient vybere druhotně. Jinými slovy, úvěrová smlouva se použije pro jinou nemovitost s tím, že dojde ke změně zajištění a předmětu koupě. Rozhodně klient nemusí mít starost, že by ho banka dala na nějakou černou listinu, jako je tomu u neplatičů,“ dodává Bílek.

Jana nakonec byt koupila. Banku nekontaktovala, takže nevěděla, zda by jí posunuli termín čerpání. Novou nemovitost by totiž narychlo sháněla velice těžko.

Tweet 20

Anketa: Máte hypotéku?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *