Neděle 05. dubna. Svátek má Miroslava.

ČNB: Banky odírají hypoteční klienty méně

Petr Zámečník

Česká národní banka v tomto týdnu vydala Zprávu o finanční stabilitě. Ta přináší dobrou zprávu pro klienty: Marže bank u úvěrů na bydlení klesají. Ceny nemovitostí ale nejspíš již neklesnou.

Úrokové sazby hypoték klesají. Podle včera zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex za květen 2013 dosahují průměrné úrokové sazby hypoték 2,96 %. Důvodem pro pokles úrokových sazeb ovšem není jen pokles úroků na mezibankovním trhu, ale podle Zprávy o finanční stabilitě 2012/2013 je důvodem i pokles marží u úvěrů na bydlení.

Úrokové sazby na mezibankovním trhu klesají dlouhodobě. Důvodem je uvolněná měnová politika České národní banky, která drží klíčové úrokové sazby na rekordně nízkých úrovních. Sazby na mezibankovním trhu tvoří náklady na zdroje, které banky dále poskytují svým klientům mimo jiné prostřednictvím hypotečních úvěrů[1].

Tabulka 1: Aktuální sazby mezibankovního trhu (PRIBOR, 18. 6. 2013)

Termín

Sazba PRIBOR

1 den

0,18 %

1 měsíc

0,31 %

1 rok

0,76 %

Zdroj: ČNB

Pro hypoteční úvěry musí banka zajistit i zdroje dlouhodobější než roční. K tomu zpravidla slouží emise hypotečních zástavních listů. V současnosti jsou ale i dlouhodobé úrokové sazby na rekordně nízkých hladinách.

Druhým významným důvodem nízkých sazeb hypotečních úvěrů je pokles marží bank. Tu způsobuje silná konkurence a boj i o refinancující klienty.

Tip: Zajímáte se o variabilní sazbu? Porovnejte si nabízenou sazbu s 1M PRIBOR (jednoměsíční mezibankovní sazbou). Cokoli si banka účtuje nad mezibankovní sazbu, je její marží. Ta se skládá zejména z rizikové a ziskové marže, ovšem jsou z ní hrazeny i další náklady – např. na provize za zprostředkování hypotečního úvěru či náklady pobočkové sítě banky.

Marže bank u nově poskytnutých úvěrů na bydlení podle Zprávy o finanční stabilitě 2012/2013 poklesly na rekordní minimum a od roku 2010 opět klesají i marže u stávajících úvěrů (postupně splácené úvěry s vyšší marží jsou nahrazovány úvěry s nižší marží).

Graf 1: Vývoj marží úvěrů na bydlení

financni-stabilita-2013-01

Zdroj: Zpráva o finanční stabilitě 2012/2013

„Několikaletý postupný pokles marží z nových úvěrů se stále více projevuje i v maržích ze stavu úvěrů. V důsledku toho banky čelí rostoucím tlakům na pokles úrokových výnosů z úvěrových portfolií,“ uvádějí autoři studie ve Zprávě o finanční stabilitě 2012/2013 a doplňují: „Vzhledem k pokračující domácí recesi, značným rizikům přicházejícím z vnějšího prostředí a obnovenému nárůstu úvěrového rizika došlo k posílení hrozby, že úrovně marží nejsou vždy konzistentní s adekvátním oceněním rizik u nově poskytovaných úvěrů.“

Dobrá zpráva pro občany financující nákup nemovitostí tak může být hrozbou až špatnou zprávou pro celý bankovní sektor.

Česká národní banka vnímá riziko růstu podílu hypotečních úvěrů s variabilní úrokovou sazbou. „Pozorovaný postupný růst podílu hypotečních úvěrů s variabilní úrokovou sazbou nebo s velmi krátkými úrokovými fixacemi je v prostředí nízkých úrokových sazeb přirozený, nicméně ČNB bude analyzovat rovněž citlivost úvěrového rizika hypotečních portfolií na případný růst úrokových sazeb, který by mohl ztížit některým dlužníkům splácení svých závazků,“ uvádí Zpráva.

Naopak jako pozitivní hodnotí ČNB snížení cen nemovitostí: „Ceny nemovitostí se s vysokou pravděpodobností nyní pohybují blízko svých fundamentálních hodnot a vnímané riziko dalšího poklesu cen nemovitostí se snížilo.“ Riziko ovšem zůstává v některých oblastech v čele s Prahou, kde ceny nemovitostí poklesly méně, nebo se dokonce mírně zvýšily.


[1] Hypoteční úvěry jsou z významné části financované hypotečními zástavními listy, ovšem i jejich úrokové sazby se odvíjejí od sazeb na mezibankovním trhu.

Tweet 20

Anketa: Současná výše marží u úvěrů na bydlení je ...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

8 komentářů k článku “ČNB: Banky odírají hypoteční klienty méně”

 1. poradce001@seznam.cz napsal:

  www.vypocethypotek.cz

  Já svým klietům zajišťuji nejvíce hypotéky s variabilní sazbou (již od 1,96%p.a.). Pokud máte zájem o novou hypotéku či refinancování tak mi pošlete email nebo se zaregistrujte na
  http://www.vypocethy­potek.cz

  1. tla napsal:

   Re: www.vypocethypotek.cz

   A umel byste fix za 0,5%?

   1. logger napsal:

    Re: Re: www.vypocethypotek.cz

    [Komentář odstraněn redakcí z důvodu porušení podmínek serveru]

    1. poradce001@seznam.cz napsal:

     já za to nemohu loggere že vám žádná banka vzhledem k vaší platební morálce nechce půjčit.
     já za to nemohu loggere že vám žádná banka vzhledem k vaší platební morálce nechce půjčit.

 2. tla napsal:

  A umel byste fix za 0,5%?

 3. tla napsal:

  proč mě to nepřekvapuje?

 4. Barbora napsal:

  refinancování

  letos refinancují desítky tisíc klientů a banky se mohu přetrhnout, já osobně (vlastní zkušenost) doporučuji Equa banku, sazbu garantují až 6 měsíců

 5. Knollová napsal:

  Cena nemovitosti

  článek pojednává o tom, že úrokové sazby u hypoték jsou více než výhodné. Přemýšlíte i vy o prodeji či koupi nemovitosti. Podívejte se na stránky http://www.odhadonline.cz, myslím si, že tam najdete důležité informace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *