EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Monika Lukešová

23. 05. 2013

2 komentáře

Refinancovat hypotéku ze 7,49 % na 3 %? I to je možné

 


 

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu zlomily rekord a v dubnu klesly na 3,08 procenta. Mnout si ruce mohou hlavně ti, kteří refinancují například z úrokové sazby 5,5 procenta na 3 procenta. Ale ušetřit se dá ještě víc. Je to ale individuální a záleží na bance i zvolené hypotéce.

V dnešní době není až tak výjimečné, že při refinancování hypotečního úvěru nepožadují některé banky doložení příjmu, to je fakt. Ale nedávno jsem narazil ještě na jednu zajímavost, a to, že dokonce můžete refinancovat hypoteční úvěr bez doložení příjmu za dnešní velmi přijatelné úrokové sazby. Úvěr byl poskytnutý jako bezpříjmový. To znamená, že úroková sazba při schválení tohoto úvěru byla řádově hodně přes 7 % ročně a dnes se může pohybovat pod 3 % ročně,“ říká Martin Bílek, oblastní ředitel společnosti Fincentrum.

Šlo o případ, kdy sice klienti refinancovali hypotéku z jednoleté fixace na pětiletou, která je obecně o hodně levnější, ale zlevnění o 4,5 procentního bodu není zrovna málo. Dotyčný si bral hypotéku na jeden milion korun na 25 let. Původní splátka s úrokovou sazbou 7,49 procenta, činila 7 383 korun měsíčně. Při refinancování a opětovném nedokládání příjmu, vychází sazba na 2,99 procenta a splátka na 24 let je 4 180 korun měsíčně. Během roku tak klienti na splátkách ušetří 38 436 korun.

V tuto chvíli to pro klienta znamená obrovskou úsporu, protože si může vybrat, zda si původní měsíční splátku ponechá, tudíž se splatnost úvěru rapidně zkrátí a změní se poměr splátek versus jistina. Nebo bude pokračovat v původně sjednané splatnosti hypotéky a splátka se razantně sníží,“ dodává Martin Bílek. Záleží tedy jen na klientovi, jaká varianta mu bude více vyhovovat.

A co na to banky?

Takové snížení úrokové sazby možné opravdu je. Potvrzuje to například Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank. „ U refinancování bezpříjmových hypoték zkoumáme především stávající platební morálku klienta, tedy její délku a kvalitu. Pokud byl dříve poskytnutý úvěr účelový, pak je možné dostat i nízkou sazbu obvyklou u účelových hypoték.“

REKLAMA

Zjednodušené dokládání příjmů lze využít i u Hypoteční banky. „V případě refinancování úvěrů je možné využít služby zjednodušeného dokládání příjmů, a to za předpokladu, že bude poskytnuta standardní hypotéka s maximální LTV do 85 procent a klient má dobrou platební morálku. Potvrzení příjmu klient nemusí dokládat, předpokládáme, že jej doložil při sjednávání refinancovaného úvěru v původní bance,“ uvádí Kateřina Krásová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

U Komerční banky v úvěrové smlouvě není uvedeno, že se jedná o hypotéku bez standardního doložení příjmu. Podle Moniky Klucové, tiskové mluvčí Komerční banky, klient výši příjmu při refinancování nemusí dokládat klient, který uzavřel původní smlouvu o úvěru před alespoň 34 měsíci, svůj úvěr řádně splácí a splňuje další standardní podmínky pro poskytnutí úvěru. V tomto případě je možné získat úrokovou sazbu již od 2,99 %.

Česká spořitelna hypotéku bez doložení příjmu neposkytuje, ale v případě, že klientovi chodí mzda na účet u České spořitelny, potvrzení o příjmu nevyžaduje.

Proto pokud se chystáte refinancovat svou hypotéku, zvažte různé nabídky od více bank. Měsíční úspora u dobře refinancovaného hypotečního úvěru může být i několik tisíc korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Letošní rok bude pro hypotéky přelomový

V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky. Druhým důvodem je platnost novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta jasně definuje účelně vynaložené […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • valesek

  23 května, 2013

  Minuly rok se mi podarilo, refinancovat sporebitelsky uver s RPSN 10,04% na hypoteku 3,29% p.a. akorat jsem musel spotrebak pri refinancovani hyptekou zajistit barackem. Mnoho bank to nechtelo udelat, ale ty velke, v pohode. Asi fakt maji velke problemy sehnat nove klienty.

  Odpovědět

 • poradce001@seznam.cz

  26 května, 2013

  Já svým klientům zajišťuji refinancování nebo novou hypotéku již od 1,96% (float sazba). Pětiletý fix již od 2,49%. Pokud máte zájem tak mi napište email.

  Odpovědět