Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Fincentrum Hypoindex únor 2019: Hypoteční trh se drží stále při zemi

Monika Lukešová

V únoru 2019 počty uzavřených hypoték meziměsíčně mírně vzrostly. Druhý měsíc letošního roku si sjednalo hypotéku 4 961 klientů, což je o 197 více než v lednu. I když hypoték bylo sjednáno víc, pořád je znát, že hypoteční trh zamrzl.

Průměrná úroková sazba v únoru klesla ze 3 procent na 2,99 procenta, takže se v podstatě žádná velká změna nekonala. Na rozdíl od počtů objemy lehce klesly, a to z lednových 10,93 mld. korun na 10,881 mld. korun.

Graf 1: Fincentrum Hypoindex únor 2019

Fincentrum Hypoindex únor 2019

Zdroj: Hypoindex.cz

Stejně jako v lednu ani v únoru nepřekročil počet hypotečních úvěrů sjednaných bankami zapojených do Fincentrum Hypoindexu hranici pěti tisíc. Prozatím se alespoň stabilizovaly úrokové sazby a v současné době jsme se po období jejich zvyšování dočkali u některých bank i zlevnění. Další vývoj sazeb bude záviset na letošních krocích ČNB. Někteří její představitelé sice o dalším zvyšování sazeb mluví, ale s ohledem na ekonomické zpomalení a plány ECB je hlavní otázkou, zda nakonec nezvolí spíše delší přestávku,“ uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Co se týká meziročního srovnání, tak únor 2018 byl o poznání silnější. Před rokem bylo sjednáno 7 446 hypoték v objemu za 15,96 mld. korun.

Křivka se láme u průměrné výše hypotéky. Po několika měsíčním růstu průměrná hypotéka znovu klesá, a to na 2 193 207.

Co se děje na hypotečním trhu?

Česká národní banka v březnu přišla s novým výkladem zákona v oblasti hypoték. Tentokrát se to týká předčasného splacení hypotečního úvěru. Podle ČNB klient může kdykoli splatit hypotéku, a to skoro zdarma. Paradoxně ale tento krok může zdražit a znepřístupnit hypotéky.

Kolikrát ČNB přistoupí k navýšení základních úrokových sazeb, ukáží až příští měsíce. Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB, se ale nechal slyšet, že během roku 2019 možná dojde i k trojímu navýšení sazeb Českou národní bankou.

Banky hypoteční úvěry zlevňují

V březnu se pravděpodobně dočkáme snížení průměrné úrokové sazby. Některé banky se rozhodly hypotéky zlevnit a nalákat tak klienty. Česká spořitelna již od 25. února snížila úroky u hypoték. U fixací na jeden až pět jsou hypotéky levnější o 0,1 procentního bodu a fixace na osm až 20 let o 0,2 procentního bodu. Banka tedy pětileté a osmileté fixace poskytuje za 3,09 procenta a jednoleté od 4,09 procenta. Desetileté fixace mají stejnou sazbu jako tříleté fixace, a to 3,19 procenta.

Tip: Úrokové sazby hypotečních úvěrů jednotlivých bank ke 4. březnu.

Další banky se postupně přidávají. Kupříkladu Equa bank od 12. března snížila úrokové sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu. Levnější hypotéky platí pro hypoteční úvěry na výstavbu nebo koupi domu či bytu a na refinancování hypoték. Akce bude trvat ale jen měsíc, konkrétně do 15. dubna 2019.

Wüstenrot hypoteční banka v půlce března snížila úrokovou sazbu hypotečních úvěrů s fixací na sedm let o 0,2 procentního bodu na 2,88 procenta. Stejnou sazbu získají klienti Wüstenrot u hypoték s fixací na tři, pět a sedm let.  Zvýhodněná sazba se týká Hypotéky pro vlastní bydlení, Hypotéky dopředu a Hypotéky Refin.

Tabulka 1: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex únor 2019

Údaj Data
Fincentrum Hypoindex 2,99 %
Změna oproti minulému období (b.p.) -1
Počet nových hypoték 4 961
Objem nových hypoték 10,881 mld. Kč
Průměrná výše hypotéky 2 193 207 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 20 let 5 543 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 15 let 6 903 Kč
Účelovost úvěrů
Podíl úvěrů na koupi 57 %
Podíl úvěrů na výstavbu 21 %
Podíl ostatních úvěrů 22 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka. 

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením „FINCENTRUM HYPOINDEX“ a uvedením zdroje „Hypoindex.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/).

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *