EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

Text: Petr Zámečník

16. 05. 2017

ČNB: Úrokové sazby vzrostou ve 3. čtvrtletí 2017

 

Česká národní banka (ČNB) má jasno. Podle prognózy centrální banky úrokové sazby vzrostou ve 3. čtvrtletí 2017. A pak porostou i nadále… 


Česká národní banka se stará o stabilitu měny. V rámci tohoto cíle se pokouší udržet inflaci na úrovni kolem 2 %. Po několika letech měnových intervencí proti české koruně a nákupu eur za více než 2 bil. Kč se opět stávají jejím hlavním nástrojem úrokové sazby. A protože inflace utěšeně roste, blíží se i čas růstu úrokových sazeb.
ČNB nemůže tržní úrokové sazby přímo diktovat. Může je ale ovlivnit prostřednictvím svých základních úrokových sazeb. A k jejich zvyšování je připravená. S nimi pak porostou i tržní úrokové sazby, tedy i sazby hypoték. „S prognózou je konzistentní nárůst domácích tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí 2017 a poté i v průběhu příštího roku,“ uvádí ČNB ve Zprávě o inflaci II/2017. Je tedy čas připravit se na růst úrokových sazeb.
Graf 1: Prognóza úrokových sazeb
Zpráva o inflaci II/2017
Zdroj: Zpráva o inflaci II/2017

Úrokové sazby hypoték již rostou

Úrokové sazby hypotečních úvěrů svou rostoucí dráhu již nastoupily. Od svého minima v listopadu a prosinci 2016 na úrovni 1,77 % dle Fincentrum Hypoindexu vystoupaly do března 2017 na 1,95 %. Na vině ale není primárně měnová politika ČNB, ale omezení samotných hypotečních úvěrů – opět z dílny České národní banky.
„Pokles úrokové sazby z hypoték s doposud nejběžnější hodnotou LTV 80 – 90 % se ve čtvrtém čtvrtletí 2016 téměř zastavil (1,87 %), sazby z hypoték s ostatními hodnotami LTV ještě lehce klesaly. Následně na počátku letošního roku banky začaly dle dílčích informací sazby z hypoték s vyššími hodnotami LTV zvyšovat,“ popisuje vývoj sazeb hypoték ČNB. Ovšem právě za růstem sazeb hypoték s vyššími LTV je třeba hledat šedou eminenci centrální banky.

Tip: Aktuální sazby hypoték: Podražily především hypotéky s vyšší LTV

Státní dluhopisy předcházejí hypotéky

Ukončení kurzového závazku a s ním i ukončení intervencí ČNB proti české koruně znamenalo snížení zájmu spekulantů o české koruny. A není-li zájem o české koruny a jejich uložení do úročených finančních nástrojů (bankovní účty, dluhopisy), znamená to tlak na růst úrokových sazeb. Ten se projeví nejdříve u státních dluhopisů… a pak se promítne i do hypoték.
„Růst výnosů státních dluhopisů a makroobezřetnostní opatření ČNB se začaly odrážet ve zvyšování úrokové sazby z úvěrů na bydlení,“ zjistila Česká národní banka. „Růst sazby z hypoték však byl zatím jen mírný, přičemž od listopadu loňského roku do února 2017 činil 0,1 procentního bodu. Byl tedy nižší než u výnosů desetiletých státních dluhopisů, u nichž doba přenosu jejich změn do sazeb z úvěrů na bydlení činí zhruba tři měsíce,“ dodává centrální banka.
Graf 2: Úrokové sazby z úvěrů domácnostem
Zpráva o inflaci II/2017
Zdroj: Zpráva o inflaci II/2017

Úrokové sazby porostou od 3. čtvrtletí 2017

Z prognózy České národní banky vyplývá, že by úrokové sazby měly růst od třetího čtvrtletí letošního roku dále. Pro hypotéky to znamená jediné: Úrokové sazby porostou ještě více než dosud. Zatím od svých minim sazby hypoték připsaly několik desetin procentního bodu a rostou rychlostí několika setin procentního bodu měsíčně. Pokud by ale sazby rostly i pod tlakem zvyšování základních sazeb ČNB, mohly by na tempu přidat.
Svůj vliv na růst úrokových sazeb má i nový zákon o spotřebitelských úvěrech. Ten je ale (zatím?) ve stínu opatření České národní banky. Limit pro LTV hypoték na 80 % a pouze 15 % nových úvěrů s LTV od 80 % do 90 % a opuštění kurzového závazku je jen začátek. Nyní se ČNB ve spolupráci s ministerstvem financí pokouší prosadit rozšíření svých pravomocí. A pokud by byly její pravomoci nejen rozšířeny, ale také je využila, mohlo by to znamenat další ránu pro hypoteční trh.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Aktuální sazby hypoték: Hypotéky za 5 %? Již brzy!

Úrokové sazby hypoték se začátkem nového roku stagnují. Přestože Česká národní banka (ČNB) na konci prosince opět zvýšila základní úrokovou sazbu, většina bank zatím s dalším zdražováním hypoték vyčkává. Hypoteční sazby by se přesto již brzy mohly přehoupnout za hranici 5 % p. a.

Text: Jana Zámečníková

Foto: Shutterstock

04. 01. 2022

Nutnost dostatečných úspor bude mít na získání hypotéky větší vliv než poměr příjmů a zadlužení

Dostupnost hypoték se v příštím roce opět zhorší. Centrální banka totiž pro žadatele znovu zavádí limity na poměr příjmů a zadlužení. Reálně ovšem bude největším omezením požadavek na vlastní úspory. Bude třeba mít naspořeno alespoň 20 % z ceny nemovitosti, lidem mladším 36 let postačí 10 %. Při aktuálních cenách bydlení a předpokladu dofinancování rekonstrukce nebo vybavení domácnosti to znamená […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2021

Fincentrum Hypoindex listopad 2021: Objem hypoték je letos už na úrovni čtvrtiny státního rozpočtu, sazby dál rostou

Průměrná úroková sazba hypoték se podle Fincentrum Hypoindexu v listopadu přiblížila hranici 3 %. Ani růst úrokových sazeb ale nezbrzdil zájem o hypotéky. Banky sjednaly hypotéky za více než 37 miliard korun. V letošním roce by se mohl objem poskytnutých hypoték vyšplhat až za hranici 420 miliard korun.

Text: Jana Zámečníková

14. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *