EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

Text: František Veselý

25. 06. 2021

Covid snížil ceny nájmů. Stěhováním se dají ušetřit tisíce

 

Zdroj: Shutterstock.com
Ceny nemovitostí za poslední rok vzrostly. Lidé kvůli vysokým cenám začali vyhledávat nájemní bydlení. Koupit si nemovitost i s pomocí hypotéky, může totiž v dnešní době čím dál méně lidí. 


Za pokles cen nájemního bydlení může nejen odliv turistů, kteří využívali nemovitosti v centru Prahy ke sdílenému bydlení, ale také těch, kteří ve větších městech dlouhodobě pracovali nebo studovali. Studenti přešli na distanční výuku a pracovníci z jiných měst i zemí na home office.
Dle mého se změnila i situace v nájemním bydlení, kdy během posledních několika měsíců narostla nabídka bytů určených k pronájmu. V Praze došlo k propadu ceny, a to především právě u bytů, které využívaly platformy pro sdílené bydlení.  Na dobře situovaných adresách se cena nájemního bydlení ale obecně zvýšila, v jiných lokalitách poté dochází k razantnějšímu poklesu nájemného. Což je i v důsledku toho, že majitelé nemovitostí, kteří je nabízí právě k pronájmů, jsou nyní často pod tlakem ze stran zájemců o ně, kteří si chtějí ve výsledku určit lepší podmínky včetně ceny,“ vysvětluje Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investments.
Nemovitostní trh v hlavním městě byl a je vždycky specifický. Platí to i pro situaci s nájemním bydlením. V Praze je totiž nejvíc bytů, které byly využívány ke krátkodobým podnájmům.
Řada majitelů čelí již rok zápornému cashflow a snaží se to řešit krátkodobým a střednědobým pronájmem. Proto v nabídce vidíme třeba plně zařízený byt v Dlouhé za 9 000 korun. I když jde o krátko až střednědobé pronájmy, často pouze na dobu 6 měsíců, tlačí tato dodatečná nabídka nájmy v centru Prahy dolů. Nepředpokládám, že se tato situace do konce roku zásadně změní. Je pravděpodobné, že se majitelé budou chtít těchto bytů zbavit, využít tak peakových cen na trhu a své peníze investovat do jiných příležitostí s plusovým výnosem,“ upřesňuje Petr Míka z Boutiq Real Estate.

Návrat do normálu?

Během „corona krize“ jsme zaznamenali tendenci snižování nájmů, které zapříčinilo zastavení krátkodobých pronájmů, a tak to mělo průměrově dopad na všechny nájmy. Nicméně se i tento segment začíná vracet do normálu včetně narůstajícího trendu, který brzy očekáváme,“ uvádí Andrea Daňhelová, ředitelka provozu Fincentrum Reality.
Kdo chtěl na bydlení ušetřit, vyplatilo se mu stěhování za levnějším nájmem. Za stejnou cenu se dá pořídit větší byt než v minulosti. Ušetřit se tak v posledních měsících dalo i několik tisíc korun. Na druhou stranu na tom tratí majitelé bytů, někteří již nevěří v lepší zítřky sdíleného bydlení a chtějí své byty, či domy prodat.
„Majitelům příslušných bytů nezbývá než jít s cenou nájemného dolů, aby vůbec byt obsadili. Například v Praze loni nájmy spadly o osm až deset procent, přičemž další pokles lze čekat i letos. Stěhováním se za nižším nájmem lze tedy ušetřit i desetitisíce ročně,“ podotýká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a dodává, že v době pandemie nerostla fluktuace stěhování za prací u těch lidí, kteří hledají levnější nájem. Tato fluktuace podle něj letos ještě pravděpodobně vzroste.
Podle Kovandy to bude souviset s tím, v jakých problémech s placením nájemného se ocitnou další až statisíce tuzemských domácností. Pořád je totiž hodně lidí, kteří kvůli korona krizi přišli o práci, nebo své podnikání a návrat do normálu je pro ně ještě hudba vzdálené budoucnosti.
 
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021

Nova zelená úsporám startuje

Nová zelená úsporám startuje: Výhodnější při kombinaci opatření i širší nabídka dotací

O dotace z programu Nová zelená úsporám za období 2014-2021 bylo možné žádat do 11. října. Z úspěšného dotačního programu lze čerpat dotace například na zvýšení energetické účinnosti a snížení emisí, výměnu kotlů nebo podporu obnovitelných zdrojů energie. Již dnes startuje přijímání žádostí v novém programovém období.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

12. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.