EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

Text: Petr Zámečník

23. 03. 2015

1 komentář

Daň dědická: Dnes je ideální čas

 


 

Má být dědictví zatíženo daní? Dědic získává „něco“ zadarmo, bez vlastního přičinění, pouze na základě své rodinné příslušnosti nebo z rozhodnutí zůstavitele. A to je podle některých třeba potrestat daní. Naopak možnost předání rodinného vybudovaného majetku budoucím generacím či s ním naložit po smrti podle své vůle jiným způsobem motivuje budoucího zůstavitele ve snaze rozšiřovat své jmění. A s tím platí více daní již za života.

V současnosti v České republice není dědictví daněno. V rámci změny občanského zákoníku došlo i ke změně dalších zákonů. A jedním, který prošel významnou obměnou, byl zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí. Byl zrušen a nahrazen zákonem o dani z nabytí. V té ale figuruje pouze úplatné nabytí nemovitostí.

Daň dědická se dostala zmínkou do zákona o dani z příjmů, který příjem z dědictví zcela osvobozuje.

Od daně z příjmů fyzických osob se osvobozuje bezúplatný příjem

a) z nabytí dědictví nebo odkazu

REKLAMA

Zdroj: Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, § 4a Osvobození bezúplatných příjmů

Stejné osvobození platí i pro právnické osoby, jen je zakotveno v § 19b. Kdokoli zdědí jakýkoli majetek tak v současnosti nezaplatí ani korunu na dani. Až do 1. 1. 2014 přitom byly od daně dědické osvobozeni pouze příbuzní v I. a II. příbuzenské skupině. Nepříbuzní a právnické osoby za dědictví zaplatili – a to nemalé částky. Sazba daně dědické se pohybovala od 3,5 % pro částky do 1 mil. Kč po 20 % z částky přesahující 50 mil. Kč (k tomu si stát ještě připočítá 6,23 mil. Kč).

Zrušení dědické daně mělo své ekonomické opodstatnění. Za rok 2004 činily příjmy z ní 100 mil. Kč, přičemž náklady na její administraci a výběr dosahovaly 77,81 mil. Kč. Podle plnění státního rozpočtu za rok 2013, kdy byla daň dědická účtována naposledy, dosáhl výběr „trojdaně“ zahrnující daň dědickou, darovací a z převodu nemovitostí 9 078 126 640 Kč. Z toho daň dědická tvořila přibližně 87,5 mil. Kč.

Zrušení daně dědické se nelíbí zejména levicovým politikům. Nejsilnější vládní politická strana ČSSD ve své představě daňové reformy počítá se znovuzavedením zdanění dědictví. A to rovnou pro všechny. A když už je bude zavádět, tak pořádně… jen ať to dědic zaplatí.

REKLAMA

„Pokud jde o majetkové daně (daň z převodu nemovitostí, dědická a darovací daň, daň z nemovitostí), ČSSD bude prosazovat jejich zvýšení, neboť Česká republika je na posledním místě v rámci zemí OECD v podílu majetkových daní na celkovém daňovém výběru,“ uvádí ČSSD v materiálu Daňová reforma s podtitulem „Spravedlivé daně a vyrovnaný státní rozpočet!“.

Dani se podle představ Sociální demokracie nevyhnou ani příbuzní. „V případě daně dědické a darovací bude zavedena druhá sazba (i pro osoby blízké) v případě majetků nad 10 milionů Kč.“

Tip: Některá daňová přiznání jsou naprosto zbytečná. Víte jaká?
   

V současnosti je optimální doba pro převod dědictví. Čas dědictví si ale zůstavitel nemůže příliš vybírat, pokud tedy nechce spáchat trestný čin. Pozůstalí ovšem mohou ovlivnit délku případného dědického řízení. A daň dědická byla vyměřována ke dni nabytí „právní moci rozhodnutí příslušného orgánu, kterým bylo skončeno dědické řízení“.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Dědictví bez závěti: Nemovitost mohou napůl zdědit pozůstalá manželka spolu s partnerkou

V rámci právní ochrany majetku je třeba pečlivě myslet i na řešení případného dědictví. Pokud neexistuje závěť, bude totiž pozůstalost rozdělena podle zákonných pravidel – tzv. dědických tříd. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, v takovém případě hrozí riziko zejména nesezdaným párům – partner totiž bude dědit pouze v případě, že zemřelý neměl […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 02. 2023

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti 2021

Zvýšení časového testu při prodeji nemovitosti

Od 1. ledna 2021 platí plno daňových novinek. Například novela zákona o daních z příjmů: ta přinesla novinky do výpočtu čisté mzdy, zrušila superhrubou mzdu zaměstnanců a zvýšila základní daňovou slevu na poplatníka. Od ledna se ale také změnily podmínky pro využití daňového odpočtu úroků z úvěrů na spoření a zvýšil se časový test pro […]

Text: Hana Bartušková

14. 01. 2021

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Zbytečné dani zazvonila hrana, dokonce zpětně

Nepopulární daň z nabytí nemovitosti je zrušena. Minulý týden se na tom shodla Poslanecká sněmovna. Daň je zrušena retrospektivně, což znamená, že od prosince loňského roku se již přiznání k dani z nabytí věcí nepodává a neplatí se ani samotná daň. Vláda navíc původně navrhovala, že se zároveň zcela zruší daňové odpočty úroků u hypoték, […]

Text: Monika Lukešová

21. 09. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • spona

    27 března, 2015

    Supi se od prirozeni prizivuji na mrsinach, komunisti a socialisti to od nich okoukali, protoze sami si „ulovit/vydelat“ slusne neumeji.

    Odpovědět