EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Monika Lukešová

14. 12. 2017

Daniel Kotula: V roce 2018 ceny nemovitostí ještě porostou. Zlom nastane až za rok

 

Stejně jako úrokové sazby u hypoték, rostou i ceny nemovitostí. Daniel Kotula, majitel společnosti RE/MAX City a realitní makléř, v minulém rozhovoru správně předpověděl, že nemovitost se vyplatí koupit do roku 2017. Podle něj ceny bytů a domů v příštím roce nadále porostou, ale nárůst už nebude tak dramatický. Příští rok očekává růst cen nemovitostí v průměru o 5 – 10 procent. 


Kupují si lidé teď spíš menší byty, aby ušetřili?
Určitě existují např. rodiny, pro které je jedinou finanční možností koupě bytu 2+1 namísto 3+1, který by se jim hodil, avšak nejedná se o podstatný trend. Lidé jsou ochotni se silně zadlužit kvůli většímu bydlení, a pokud jim nestačí vlastní zdroje, půjčí si v rámci rodiny nebo využijí úvěry ze stavebního spoření.
Nahrává tedy momentální situace spíše pronájmům?
Pronájmy jsou aktuálně také velmi drahou možností. Stejně jako ceny nemovitostí se i ceny nájmů za poslední roky zvedly o desítky procent. Také záleží, ve které lokalitě chceme bydlet. Pokud mluvíme např. o Praze, pak u větších bytů splátka hypotéky znatelně převyšuje nájemné srovnatelného bytu, tedy nájem může být dobrou alternativou. V mimopražských lokalitách je velmi časté, že nájmy jsou srovnatelné s výší splátky hypotéky.

Ceny nemovitostí budou klesat v období ekonomické stagnace

Jak myslíte, že ovlivnily změny v hypotékách přístup ke koupi nového bydlení? Mají teď lidé větší obavy z pořízení nového bytu?
Určitě změny vliv mají, avšak ne zásadního charakteru, aby sílu poptávky citelným způsobem snížily. Chuť kupovat je vysoká a kupující jsou ochotni hledat různé cesty k řešení financování nákupu. Změny budou mít nejvyšší dopad v období ekonomické stagnace či propadu, o to více ceny nemovitostí v tomto období klesnou.
Jak se na již nastolená doporučení ČNB díváte vy, je to podle vás dobrý nápad?
Rozumím důvodům, proč jsou podobná opatření ČNB prosazována. Chybí mi zde však celkový pohled na fungování ekonomiky, úvěrů a investic do nemovitostí. Ceny nemovitostí jsou mimořádné vysoké v celém vyspělém světě, a čím je některá lokalita ekonomicky úspěšnější metropolí, tím jsou ceny nemovitostí ještě vyšší.
Ceny nemovitostí rostou s množstvím peněz v ekonomice, se snižujícími se úrokovými mírami a přesunem kapitálu. A toto žádná opatření ČNB nedokáží změnit, jen mohou v některém období růst přibrzdit, v jiném mohou zase umocnit propad cen.
Jak jste tedy hodnotil zákon zvyšující pravomoci ČNB v době, kdy jej projednala vláda, a vypadalo, že ho stihne projednat i sněmovna?
Osobně mě zaráželo, jak novela vládou a sněmovnou jednoduše prochází vzhledem k tomu, jak zásadní nové pravomoci by zákon ČNB poskytoval. Pokud by se stanovily úvěrové parametry přísně, hypoteční trh by to zasáhlo.

Zlom v cenách nemovitostí přijde v roce 2019

Vím, že je to věštění z křišťálové koule, ale jak se podle vás budou vyvíjet ceny nemovitostí?
V roce 2018 budou ceny nemovitostí i nadále růst, i když ne již tak silně jako v minulých letech. Pořád trvá, že jsme v období výborné ekonomické situace, a to se v příštím roce podle všeho nezmění. Zvyšující se úrokové sazby mají na poptávku v období prosperity minimální vliv.
Negativně působí opatření ČNB, avšak je potřeba si uvědomit, že na hypotéku je financováno jen cca polovina koupí nemovitostí a hypoteční banky jsou závislé na tom, aby hypotéky byly poskytovány ve větším množství. Tedy doporučení ČNB budou aplikována jen do určité míry. Očekávám růst cen nemovitostí v průměru o 5 – 10 procent. Zlom v cenách nemovitostí přijde až v období, kdy začne růst nezaměstnanost, platy začnou stagnovat a podnikatelé budou bojovat o přežití. To nepřijde dříve než v roce 2019.
Děkuji za rozhovor.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: Milan Vodička

25. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.