EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Text: Petr Zámečník

30. 09. 2019

1 komentář

Daniel Římal: Investorům zaručuji zhodnocení vlastními penězi

 

„Pokud nevydělám peníze, které jsem investorům slíbil, tak jejich zhodnocení půjde z mých peněz,“ říká Daniel Římal, majitel Československého nemovitostního fondu. Na jaké realitní investice se fond zaměřuje?

Loading 


Založil jste fond kvalifikovaných investorů Československý nemovitostní fond (ČSNF). Na jaké nemovitosti se soustředíte?
Většina nemovitostních fondů je mnohem větších než my, co se týče objemu spravovaných prostředků. A peníze musí  rozinvestovat. Většinou kupují administrativní budovy, obchodní centra nebo skladovací prostory v řádu miliard korun. Jejich výnos se pak pohybuje kolem 3 až 5 %, přičemž 5 % je spíše ojedinělé.
Touto cestou jsem jít nechtěl. Jednak jsem neměl takový objem aktiv, ale také máme jinou strategii. Mým cílem je zaměřovat se na nemovitosti pro rodiny a zároveň něco, co na trhu nabízí vyšší výnosy,  co je i více hmatatelné pro naše investory.
A co vydělává?
Našim cílem je výstavba rodinných domů a bytových domů do 4 pater. Ty jsme schopni stavět se středně velkými společnostmi. Celý proces je rychlejší a efektivnější. I investoři se s tím dokáží mnohem lépe ztotožnit.
Horizont návratnosti u kancelářských budov je tak 15 až 20 let. U menších nákupních center v menších městech, např. ve Žďáru nad Sázavou nebo v Jihlavě, může být přibližně 10 let. Ale ne v Praze při cenách pražských pozemků.
My při výstavbě máme návratnost kapitálu do 2 let. Vyhýbáme se Praze, protože získávání stavebního povolení v Praze trvá klidně 7 až 10 let.
Jaký je váš obchodní model při dosahování návratnosti kapitálu do 2 let? Koupíte pozemek, postavíte a prodáte, nebo pronajímáte nemovitosti?
Máme dva základní pilíře. První je výstavba. U té je to tak, jak jste popsal. U menší výstavby do 10 domů, tedy nákladově do 50 mil. Kč, koupíme pozemky, které si vytipujeme, pak získáváme stavební povolení, postavíme a prodáváme. Důležitá je exitová strategie prodej.
Toto celé jste schopni zvládnout během 2 let?
Specializujeme se na Střední Čechy a menší města. Za menší města beru všechno kromě Prahy, Brna a Ostravy. Tam stavební úřady nejsou tak zatížené. A i kdyby byly, tak se tam zdaleka ne každý tolik odvolává, zjednodušeně řečeno.
První noha, na které stojí váš fond, je výstavba rodinných bytů a malých bytovek. Jaká je druhá noha?
Druhá noha jsou dlouhodobější nájmy. Zaměřujeme se na residenční bydlení. Nechceme dělat kanceláře, sklady ani obchodní domy. Investujeme do nemovitostí, které pro nás mají smysl, rychlejší návratnost a menší riziko. Když se podíváte na statistiky, tak cena, kolik stojí byt, vůči nájemnému, tak Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj či Karlovarský kraj jsou oblasti, kde je výnosnost nejvyšší.
Dává mi smysl koupit byt např. v Ostravě za 1 mil, Kč a pronajímat ho za 8 tis, Kč měsíčně a mít návratnost 10 let, než koupit byt v Praze, který stojí 8 mil. Kč, nájem má 16 tis. Kč a návratnost 30 let. Samozřejmě v Ostravě pak budete byt prodávat o něco déle, ale vzhledem k současnému nedostatku bytů to bude tak o dva měsíce. Riziko případného prodeje tedy nevidíme, navíc to chceme byty držet dlouhodobě.
Je to lepší než se přetahovat o aktiva v Praze, kde je i těžké najít ucelené celky. Chceme koupit buď celý bytový dům, nebo na stejném sídlišti několik bytů. Pro mě je i s ohledem na rozložení rizika lepší koupit na jednom sídlišti 20 různých bytů v různých barácích, protože nemáte na starosti správu společných prostor. Staráte se jen o svou bytovou jednotku a přispíváte do fondu oprav.
Na druhou stranu např. Jakub Kořínek, partner fondu Fond Českého Bydlení SICAV, a.s., který investuje také do bytových nemovitostí k pronájmu, se vyhýbá koupě jednotlivých bytů v bytových domech z důvodu rizika společenství vlastníků jednotek. Jak vnímáte toto riziko?
V každém společenství vlastníků jsou problémy. Neexistuje výjimka. Pokud koupíte byt v nemovitosti, kde lidé platí nájemné, nebo nemovitosti vlastní, a starají se o ně, tak v horizontu několika let není velké riziko, že se to změní. Pokud bude dům dobře vypadat a všichni platí řádně do fondu oprav, tak kdyby se něco stalo, jsou schopni se dohodnout a situaci vyřešit.
Nekupujeme ruiny, kde pokud by byl problém, tak se společenství vlastníků nemůže dohodnout, až ten barák spadne a znehodnotí se i má bytová jednotka. Pokud si třeba v Ostravě koupíte byt v paneláku, který je 20 až 30 let starý, má novou střechu a ze Zelené úsporám udělané zateplení fasády a vyměněná okna, tak vám bez problému dalších 20 až 30 let vydrží. A my cílíme na horizont 10 let.
Zmínil jste, že nemáte tolik kapitálu, jako mají velké nemovitostní fondy. S jak velkým kapitálem operujete?
Dnes máme ve fondu přes 80 mil. Kč pracovního kapitálu. Do konce roku bychom na základě podepsaných smluv s velkými finančními zprostředkovateli, měli dostat dalších 20 až 30 mil. Kč. A nyní nám skončily dva projekty, které jsme úspěšně prodali a přepisujeme na katastru na klienty, a vrátí se nám peníze. Koncem roku budeme někde na 120 mil. Kč. V příštím roce se nám dokončí projekty, které jsou ve fázi rozestavěnosti, takže čekáme, že se dostaneme na 200 mil. Kč.
Vždy se soustředíme na diverzifikaci, investujeme do více projektů na jednou. Pokud se stane, že se někde něco zpozdí, jsme schopni dostát svým závazkům. Eliminujeme rizika.
Nejsme typ developera, který si za 100 mil. Kč koupí pozemky na okraji Prahy, pak 7 let bojuje a buď mu to vyjde, nebo mu to nevyjde.
Na druhou stranu takováto diverzifikace a obíhání úředníků není zadarmo. Jak vysoké poplatky máte u svého fondu?
Náš fond nemá žádné poplatky, přičemž pro menší investory cílíme na výnos 6,1 % p.a. a u větších investorů 7,2 % p.a.V případě, že by portfolio fondu této hranice výkonnosti nedosáhlo, tento výnos dorovnám ze svého investovaného kapitálu. To jsou spodní hranice toho, co předpokládáme. Obecně se v našem konzervativním očekávání pohybujeme kolem 7% p.a. zhodnocení.
Náklady se pohybují okolo 5 – 10 %. ČSNF se pohybuje na té spodní hranici, avšak nezatěžujeme tím investory. Náklady tedy pokrýváme z vlastních zdrojů a vrací se nám z výnosů.
Developerská marže se pohybuje od 15 do 30 %. 30 % mohou mít obrovské bytovky v Praze, které se dnes staví. Ale pak mohou mít problém s tím, že dlouho čekají na stavební povolení, mají úvěry v pozemcích, což jim ziskovost sráží. Kdyby měli možnost stavět 2 až 3 roky jako CSNF, tak jim zisk vyskočí. Máte-li pozemek za 300 mil. Kč a 7 let čekáte na stavební povolení, tak vás to na úrocích stojí kolem 50 mil. Kč.
My máme pozemky vlastní bez úvěrů, příprava projektů a prodej stojí v řádu stovek tisíc korun.
Pokud neúčtujete klientům žádné poplatky a distribuujete přes finančně poradenské společnosti, z čeho vyplácíte provize a z čeho jste placeni vy?
Máme stanovený strop zhodnocení na 7,1 až 8,2 % p.a. podle toho, kolik klient investoval. Co je nad 8 % p.a., vydělávám já. Většina fondů to má stanoveno tak, že sice nemá žádný strop zhodnocení, ale podílí se na zisku i ztrátě stejnou měrou. Ale reálně za posledních 10 let vydělali 2 až 3 % ročně.
Jinými slovy investor, který k vám vloží peníze, může očekávat zhodnocení v určitém relativně úzkém rozsahu.
Ano, ten pohyb je třeba od 6,1 % do 7,1 % p.a.
Očekáváme, že jsme schopni spodní hranici výnosu pokrýt i při nepříznivém vývoji trhu. A to ze mnou investovaných prostředků. Samotný fond kvalifikovaných investorů samozřejmě dosažení tohoto výnosu nabídnout nemůže. Nicméně já mám ve fondu vlastní prostředky, je to přes 75 mil. Kč. A já mohu říci, že pokud fond nevydělá peníze, které jsme deklarovali, tak zhodnocení nebo krytí ztrát investorů půjde přednostně z mých peněz. Takto je fond nastaven. Velké standardní fondy toto udělat nemohou. Získávání dalších investorů nicméně probíhá zatím jen krátce.
Jakými projekty se aktuálně zabýváte? Které vnímáte jako nejperspektivnější?
Většina našich projektů představuje investici okolo 10 – 15 mil. Kč. K tomu máme úvěr od banky, který je zpravidla ve výši 70 %, takže se dostáváme na cenu výstavby kolem 40 – 45 mil. Kč. Kdybyste si to propočítal, tak naše průměrná akce je od 8 do 10 domů v jedné lokalitě. I proto, kdybychom se mýlili a zvolená lokalita nebyla tak zajímavá pro kupce.
Dneska máme všechny projekty na Praze – Východ. Stavíme domy v Brandýse nad Labem či v Sibřině, což je asi 1 kilometr od Kolodějí, tedy hned za koncem Prahy.
Pak máme výstavbu v Přišimasech, což je kousek za Úvaly, přibližně 2 km za Prahou – tam tedy máme 36 domů a celkový obrat bude kolem 200 mil. Kč. Do konce roku budeme zahajovat stavbu. Čekáme již jen na poslední vyjádření vodohospodářů, že budeme napojeni na vodu. To trvá již rok. A máme i další lokality.
Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Stanislava

    27 prosince, 2019

    K této odezvě mě nutí svědomí, jelikož pozemky v Přišimasech a Hradešíně byly ještě do začátku prosince 2019 inzerovány na prodej s tím, že inženýrské sítě budou hotové listopad 2019, a to i přesto, že není možné v dané lokalitě stavět z důvodu nedostatku vody. Jelikož si nejsem jista, zda v nejbližší době opět nedojde ke zveřejnění podobných nabídek, musím na článek byť s tříměsíčním zpožděním reagovat. Pan Římal uvádí, že chystá stavbu do konce roku 2019. Tento termín je nereálný. Opravdu apeluji na potencionální kupující, aby si informace ověřili u paní starostky obce osobně. Jedná se o to, že v lokalitě není od září 2018 voda. Respektive voda je, ale obec nepočítala s tím, že realitní makléř prodá pozemky developerovi na dvojdomy o 3 bytových jednotkách které zamýšlí stavět Green way development, s.r.o.Tudíž se zvedne kapacita odběru vody v obci. Obec reaguje tím, že není vybavená na tak velké zalidnění. Zkouší udělat nový vrt, který je prý dostačující, ale stále ne pro dvojdomy. Aby jim zamezila, následně podává stavební uzávěru a v současné době se snaží změnit regulační plán. Stavební pozemek o výměře 700m2 již nebude stavební, jelikož bude stavební pozemek pouze ten, který bude mít výměru 1000m2. Obec tvrdí, že domy o jedné bytové jednotce budou mít kladný souhlas se stavbou. Stavební povolení na dům pro jednu rodinu mi přišlo zamítnuté v prosinci 2019, kdy jsme se také dozvěděli s manželem informaci z Českého Brodu o Návrhu stavební uzávěry. Jsme jedna z mnoha rodin, které již rok čekají na souhlas obce s připojením na vodu. Lhůta pro odstoupení od smlouvy popřípadě vymáhání škody je 3 roky od podpisu smlouvy. Neustále se nám zdražuje materiál na dům a předělání projektu kvůli novému zákonu, který platí od Nového roku 2020 dále náklady na právníka a prodlužování úvěrové smlouvy bance. Obec údaje o nedostatku vody zveřejnila v září 2018, kdy už měla podepsanou plánovací smlouvu s investorem. Ten však rozprodal pozemky i přes tuto skutečnost. Investor tvrdí, že došlo k zatajení skutečnosti ze strany obce. V konečném důsledku to však odnese poslední kupující.

    Odpovědět