EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Daňový kalendář pro nemovitosti v roce 2020

 

Pokud jde o zdanění nemovitostí, tak je nutné rozlišit mezi několika druhy daní. Každý rok každý majitel nemovitosti musí zaplatit daň z nemovitosti. Při prodeji a koupi nemovitosti pak prodávající musí zaplatit daň z příjmu a kupující je zase povinen platit daň z nabytí nemovitosti. Přičemž ke každé z těchto daní je nutno podat i daňové přiznání. Jaké jsou termíny pro podání daňového přiznání a do kdy je třeba zaplatit daň?

Loading



 

Daň z nemovitosti: podáte jednou a platíte pořád

Daňové přiznání: do 31. ledna rok následující po koupi nemovitosti
Do kdy zaplatit daň: do 31. května 2020, případně druhou splátku do 30. listopadu 2020
Pokud jde o daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, tak toto se podává pouze jednou během vlastnictví nemovitosti. Povinnost podat daňové přiznání pak máte do 31. ledna roku následujícím po roku, kdy jste nemovitost koupili. Daň platíte na rok dopředu poprvé v roce, kdy jste podali daňové přiznání, a v každém dalším následujícím roce, kdy nemovitost vlastníte k 1. lednu.

Daň z nabytí nemovitosti

Daňové přiznání: do konce 3. měsíce, který následuje po měsíci, kdy došlo ke vkladu vlastnického práva nového vlastníka do katastru nemovitostí (během koronavirové epidemie je prominuto zpoždění až do 31. července 2020)
Do kdy zaplatit daň: termín platby daně je shodný s termínem podání daňového přiznání (během koronavirové epidemie je prominuto zpoždění až do 31. července 2020)
Daň z nabytí nemovitosti je ve výši 4 % kupní ceny nemovitosti, přičemž cena nemovitosti se stanovuje buďto na základě kupní smlouvy, nebo znaleckého odhadu. Tuto daň není nutné platit v zákonem uvedených výjimkách: při prvním úplatném nabytí nemovitosti, při darování nebo dědictví, při převodu z družstevního vlastnictví. Neexistuje pevné datum pro odevzdání daňového přiznání a pro zaplacení daně z nabytí nemovitosti. Lhůta se odvíjí od okamžiku zapsání nových vlastnických práv do katastru nemovitostí. Podat daňové přiznání a zaplatit daň je pak nutné do 3 měsíců od tohoto zápisu, konkrétně do konce třetího měsíce následujícího po zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Daňové přiznání: do 1. dubna 2020 (pro koronavirovou epidemii termín posunut až na 1. července 2020)
Do kdy zaplatit daň: do 1. dubna 2020 (pro koronavirovou epidemii termín posunut až na 1. července 2020)
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti platí prodávající. A tato daň se přiznává v rámci běžného daňového přiznání k dani z příjmu. Komplikaci to tak znamená například pro zaměstnance, kteří běžně daňové přiznání k příjmu nepodávají. V případě prodeje nemovitosti jim totiž nemůže mzdová účtárna provést roční zúčtování daně. Na příjem z prodeje nemovitosti můžete uplatnit výdaje pro zajištění tohoto příjmu a také daňové slevy a odpočty. Daň z příjmu z prodeje nemovitosti neplatíte: pokud nemovitost vlastníte déle než 5 let, pokud jste tak déle než 2 roky bydleli, pokud jste příjem z prodeje využili pro zajištění vlastní daňové potřeby.

Daň z pronájmu nemovitosti

Daňové přiznání: do 1. dubna 2020 (pro koronavirovou epidemii termín posunut až na 1. července 2020)
Do kdy zaplatit daň: do 1. dubna 2020 (pro koronavirovou epidemii termín posunut až na 1. července 2020)
Pokud vlastníte více nemovitostí a některé z nich pronajímáte, je nutné tyto příjmy řádně zdanit. Termínem pro zdanění pronájmu je 31. březen, tento příjem se započítává do běžného daňového přiznání k dani z příjmu. Pokud tedy pronajímáte a jste zaměstnanec, tak musíte podat daňové přiznání. Na příjmy z pronájmu můžete uplatnit reálné či paušální výdaje a 15% daň z příjmu poté platíte z vypočteného zisku.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Musíte podat daňové přiznání, když jste loni prodali nemovitost?

Prodej nemovitosti je příjem, který musíte přiznat a zaplatit z něj daň z příjmu. Kromě několika situací, kdy splníte podmínku pro osvobození od daně z příjmu. V takovém případě pak daň z příjmu nejste povinni platit, ale možná máte povinnost prodej ohlásit finančnímu úřadu. Neboli jak a kdy musíte řešit daň z příjmu při prodeji […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

01. 03. 2023

příjem z airbnb

Příjem z AirBnB v daňovém přiznání

U příjmu z pronájmu český daňový systém rozlišuje dvě situace. První je příjem z pronájmu dle §10 zákona o daních z příjmu. Takto můžete danit příjmy z dlouhodobého pronájmu jako fyzická osoba. A druhou situací jsou příjmy z krátkodobého pronájmu (například z AirBnB) dle §7. Ty daníte jako příjmy z jakékoliv jiné samostatně výdělečné činnosti.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 02. 2023

Příjem z pronájmu

Příjem z pronájmu a daň z příjmu: kdy použít reálné a kdy paušální výdaje

Příjem z pronájmu je příjem, který jako poplatník musíte uvést do daňového přiznání. V zaměstnání vám ve mzdové účtárně nemůžou nechat podepsat roční zúčtování daně. A máte povinnost podat daňové přiznání do řádného termínu. A také je nutno zaplatit daň z příjmu, pokud vám nějaká daň z příjmu vyšla. Přičemž je možné, že vypočtená daň […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

03. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *