Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Dočkají se pražské bytové domy celoročních dotací?

Jana Zámečníková

Příjem žádostí o dotace na energeticky úsporné rekonstrukce bytových domů v Praze skončil úderem půlnoci 31. října. V letošní výzvě bylo k dispozici celkem 500 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR přijaly celkem 260 žádostí za více než 158 milionů korun. Jiné dotace jsou ale v plném proudu a další se chystají.

Kontinuální výzva pro bytové domy je v dohlednu

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) pro bytové domy v Praze odstartoval 15. května letošního roku. V rámci první výzvy mohli žádat vlastníci bytových domů na území hlavního města Prahy, tedy i společenství vlastníků jednotek, bytová družstva či města a obce. Příspěvek byl určen na snižování energetické náročnosti bytových domů do výše maximálně 10 milionů korun a 20 procent řádně doložených způsobilých výdajů. Vzhledem k celkovému počtu podaných žádostí s požadovanou dotací 158 013 844 korun dosahuje průměrná výše žádosti téměř 608 tisíc korun.

„Aktuálně připravujeme pokračování této výzvy, naším cílem je vyhlásit ji v obdobné podobě jako výzvu na rodinné domy, tedy jako kontinuální, tzn. jako stabilní a předvídatelný program,“ řekl k ukončené výzvě ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministerstvo životního prostředí odstartovalo kontinuální výzvu v programu NZÚ pro rodinné domy 22. října a potrvá do roku 2021. V rámci této výzvy by mělo být přerozděleno přibližně 27 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Státní fond životního prostředí ČR již eviduje 450 žádostí o dotace v programu NZÚ na energeticky úsporné rekonstrukce rodinných domů a výstavbu nových domů v pasivním standardu v celkové hodnotě přes 107 milionů korun.

„Počet žádostí je ukázkou připravenosti žadatelů využívat tento program, ve kterém je možné získat až 50% dotaci na zateplení svého domu, a dokládá správnost nastavení programu, zejména otevřené podmínky, možnost dílčích opatření a jednodušší administraci,“ komentuje první týden příjmu žádostí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Spuštění kotlíkových dotací se blíží

Na výměnu starého kotle za nový ekologičtější přispěje stát v takzvaných kotlíkových dotacích až devět miliard korun. Kraje, které kotlíkové dotace rozdělují, začnou přijímat žádosti již za několik týdnů. Některé kraje přijímají žádosti již od prosince letošního roku, jiné od ledna či února příštího roku.

Odborníci doporučují přípravu žádosti nepodceňovat a začít s ní již nyní. „Pro získání kotlíkové dotace je třeba splnit řadu podmínek a doložit různé formuláře. Proto dotační podpora počítá například i s příspěvkem na služby energetického specialisty,“ říká Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON.

K získání dotace je potřeba doložit také Průkaz energetické náročnosti budov (PENB). Energetická náročnost domu pak musí být minimálně energetická třída C. Pokud dům nesplňuje  energetickou třídu, je nutné realizovat některá stanovená mikro-energetická opatření. „Zájemce může na takzvané mikro-energetické opatření získat až 20 tisíc korun. Využít je lze třeba na zateplení střechy nebo půdních prostor, na dílčí výměnu oken, opravu fasády a další úkony,“ vysvětluje Jana Poncarová ze serveru EnergetickáPoradna.cz.

Žadatelé mohou dosáhnout na dotaci až 127 500 korun, tedy maximálně 85 procent ze 150 tisíc korun. „Výše podpory je odstupňovaná podle typu zdroje. Například na nový kotel na uhlí může domácnost získat 70 % z pořizovacích nákladů, na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo až 80 %,“ sdělila Jana Poncarová. Dodatečných 5 procent získají například domácnosti ze severní a střední Moravy a severních a středních Čech, kde je zhoršená kvalita vzduchu.

Kotle na uhlí či dřevo, které od roku 2022 nebudou vyhovovat normám, využívá v současné době přibližně 350 tisíc českých domácností. Ministerstvo životního prostředí plánuje vyměnit až 80 tisíc kotlů do konce roku 2020.

Od roku 2017 budou mít pravděpodobně úředníci právo vstoupit do soukromého domu i přes protesty majitelů. Povinnost zpřístupnit dům či byt kontrolorům obecního úřadu umožní zákon o ochraně ovzduší, který minulý týden prošel Legislativní radou vlády. Kontroly by se vztahovaly na majitele, kteří v kotli pálí například odpadky a tím poškozují životní prostředí. Pokud majitel kontrolu neumožní, mohl by dostat pokutu až 50 tisíc korun.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *