EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Monika Lukešová

13. 03. 2018

0 komentářů

Domníváte se, že nemáte dluhy? Fakticky dluží každý občan ČR

 

Celkový dluh obyvatel České republiky v loňském roce vzrostl na 2,14 bilionu korun. V meziročním srovnání dluh narostl o 9 procent, tedy o 177,5 miliardy korun. Dobrou zprávou je, že se snížil objem dluhů ohrožených nesplácením. Údaje vyplývají z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. 


Nejvyšší dluhy mají Pražané. Na jednoho obyvatele Prahy v průměru připadá dluh ve výši 285 tisíc korun. Lidé z hlavního města si nejvíce půjčují na bydlení. Dlouhodobý dluh se v průměru podílí na celkové zadluženosti obyvatel ČR 79,5 procenty. V Praze tento podíl dokonce dosahuje 87 procent.
Přitom například Ústeckém kraji každý místní teoreticky dluží 146 tisíc korun a úvěry na bydlení tam tvoří jen 68,5 procent celkového dluhu obyvatel, což je nejmenší podíl ze všech krajů.

Lidé si půjčují víc peněz

Objem celkového dluhu obyvatel se zvyšuje už dva roky. V roce 2015 v meziročním srovnání dluh narostl o 87 miliard korun, což je o polovinu méně než v loňském roce. Ekonomice se daří, nezaměstnanost je nízká, tak se lidé neváhají zadlužit a půjčují si i vyšší částky. Věří, že své závazky budou bez problémů splácet.
Dynamika meziročního nárůstu dluhu obyvatel se tedy loni zvýšila z 5 % na 9 %. Oproti minulosti pozorujeme zvyšování dluhu nejen u dlouhodobých úvěrů, ale také u úvěrů určených ke krátkodobé spotřebě. V souvislosti s účinností nového Zákona o spotřebitelském úvěru i regulatorních opatření České národní banky prozatím nedochází k ochlazení úvěrového trhu a postupné zpomalení dynamiky zadlužování obyvatelstva očekáváme nejdříve v druhé polovině tohoto roku,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.
U dluhů, které lidé používají na spotřebu, tedy kontokorenty, kreditní karty, spotřebitelské úvěry atd., průměrná částka vzrostla meziročně o 7,4 procenta a dosáhla 180 tisíc korun na jednoho klienta.

Finanční závazky lidé plní. Ohrožené dluhy klesají

Objem ohrožených dluhů strmě klesá. Za ohrožené dluhy se považuje taková půjčka, u které nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky, nebo byla zesplatněna. Na konci roku 2017 objem takových dluhů klesl na 39 miliard korun. Meziročně jde o pět miliard nižší částku.
Lidé splácejí hlavně své dlouhodobé dluhy. Meziročně výše nesplácených dlouhodobých dluhů klesla o 11,3 procent, respektive o pět miliardy na 11,7 miliardy korun na 39 miliard korun. Objem krátkodobého nespláceného dluhu také klesl, a to o 2,5 miliardy na 11,7 miliardy korun.
Stejně jako zaznamenáváme v posledních dvou letech výrazný nárůst objemu celkového dluhu, zaznamenáváme na druhé straně také stále rychlejší snižování objemu ohroženého dluhu. Za poslední dva roky se jeho objem snížil o pětinu, tedy téměř o deset miliard korun. Podíl objemu dluhu ohroženého nesplácením vůči celkovému dluhu se tak nyní nachází na 1,8 %, u dlouhodobého dluhu dokonce pouze na 0,7 %,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.
Otázkou je, jak dlouho tahle takřka ukázková platební morálka vydrží. Nemovitosti zdražují, úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou a lidem, kterým bude končit fixační období u hypoték, pravděpodobně vzroste měsíční splátka hypotéky. Jiří Rajl předpokládá, že od druhé poloviny letošního roku klesne dynamika zadlužování a vzroste i počet nesplácených dluhů.

Úvěry na bydlení Češi splácí čím dál lépe

Je znát, že lidé o hypotečních úvěrech více přemýšlejí. Většinou si lidé rozmyslí, jestli se zadluží i na 30 let kvůli vlastnímu bydlení, nebo budou dál bydlet v nájmu.
U úvěrů na bydlení se počet klientů, kteří svůj závazek nesplácí, meziročně snížil o 4 335 na 24 651 klientů. Dluhy na bydlení tak nesplácelo celkem 2,2 procenta klientů. Kdežto počet klientů s ohroženým krátkodobým dluhem stagnoval. Ohrožený dluh tak mělo 12,2 procenta všech klientů s krátkodobým úvěrem.
Lidé, kteří si půjčují finanční prostředky na nákup vlastního bydlení, tak zpravidla činí po zralé úvaze a je u nich větší pravděpodobnost, že si dokážou v dlouhodobém horizontu správně rozvrhnout své finance,“ vysvětluje Jiří Rajl.
I když Pražané dluží nejvíce peněz, také čím dál lépe své dlouhodobé dluhy splácejí. Objem nesplácených dluhů z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření meziročně výrazně klesl ve všech krajích ČR. Nejvíce klesl v Praze, kde se meziročně objem ohroženého dlouhodobého dluhu snížil o 26,5 procenta.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Vysoké úroky a refinancování

Lidé chtějí fixovat hypotéky dopředu, největší zájem je stále o pětileté fixace

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, a ještě určitě porostou. Těm, kterým letos končí fixace a měli by své hypotéky refinancovat, se vyplatí začít řešit změnu fixace nebo i banky co nejdříve. Podle bank je u klientů stále nejoblíbenější pětiletá fixace, ale šlapou ji na patu i nabídky na fixování hypotéky na sedm a 10 […]

Text: František Veselý

20. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.