EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Domníváte se, že nemáte dluhy? Fakticky dluží každý občan ČR

 

Celkový dluh obyvatel České republiky v loňském roce vzrostl na 2,14 bilionu korun. V meziročním srovnání dluh narostl o 9 procent, tedy o 177,5 miliardy korun. Dobrou zprávou je, že se snížil objem dluhů ohrožených nesplácením. Údaje vyplývají z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Loading 


Nejvyšší dluhy mají Pražané. Na jednoho obyvatele Prahy v průměru připadá dluh ve výši 285 tisíc korun. Lidé z hlavního města si nejvíce půjčují na bydlení. Dlouhodobý dluh se v průměru podílí na celkové zadluženosti obyvatel ČR 79,5 procenty. V Praze tento podíl dokonce dosahuje 87 procent.
Přitom například Ústeckém kraji každý místní teoreticky dluží 146 tisíc korun a úvěry na bydlení tam tvoří jen 68,5 procent celkového dluhu obyvatel, což je nejmenší podíl ze všech krajů.

Lidé si půjčují víc peněz

Objem celkového dluhu obyvatel se zvyšuje už dva roky. V roce 2015 v meziročním srovnání dluh narostl o 87 miliard korun, což je o polovinu méně než v loňském roce. Ekonomice se daří, nezaměstnanost je nízká, tak se lidé neváhají zadlužit a půjčují si i vyšší částky. Věří, že své závazky budou bez problémů splácet.
Dynamika meziročního nárůstu dluhu obyvatel se tedy loni zvýšila z 5 % na 9 %. Oproti minulosti pozorujeme zvyšování dluhu nejen u dlouhodobých úvěrů, ale také u úvěrů určených ke krátkodobé spotřebě. V souvislosti s účinností nového Zákona o spotřebitelském úvěru i regulatorních opatření České národní banky prozatím nedochází k ochlazení úvěrového trhu a postupné zpomalení dynamiky zadlužování obyvatelstva očekáváme nejdříve v druhé polovině tohoto roku,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.
U dluhů, které lidé používají na spotřebu, tedy kontokorenty, kreditní karty, spotřebitelské úvěry atd., průměrná částka vzrostla meziročně o 7,4 procenta a dosáhla 180 tisíc korun na jednoho klienta.

Finanční závazky lidé plní. Ohrožené dluhy klesají

Objem ohrožených dluhů strmě klesá. Za ohrožené dluhy se považuje taková půjčka, u které nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky, nebo byla zesplatněna. Na konci roku 2017 objem takových dluhů klesl na 39 miliard korun. Meziročně jde o pět miliard nižší částku.
Lidé splácejí hlavně své dlouhodobé dluhy. Meziročně výše nesplácených dlouhodobých dluhů klesla o 11,3 procent, respektive o pět miliardy na 11,7 miliardy korun na 39 miliard korun. Objem krátkodobého nespláceného dluhu také klesl, a to o 2,5 miliardy na 11,7 miliardy korun.
Stejně jako zaznamenáváme v posledních dvou letech výrazný nárůst objemu celkového dluhu, zaznamenáváme na druhé straně také stále rychlejší snižování objemu ohroženého dluhu. Za poslední dva roky se jeho objem snížil o pětinu, tedy téměř o deset miliard korun. Podíl objemu dluhu ohroženého nesplácením vůči celkovému dluhu se tak nyní nachází na 1,8 %, u dlouhodobého dluhu dokonce pouze na 0,7 %,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.
Otázkou je, jak dlouho tahle takřka ukázková platební morálka vydrží. Nemovitosti zdražují, úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou a lidem, kterým bude končit fixační období u hypoték, pravděpodobně vzroste měsíční splátka hypotéky. Jiří Rajl předpokládá, že od druhé poloviny letošního roku klesne dynamika zadlužování a vzroste i počet nesplácených dluhů.

Úvěry na bydlení Češi splácí čím dál lépe

Je znát, že lidé o hypotečních úvěrech více přemýšlejí. Většinou si lidé rozmyslí, jestli se zadluží i na 30 let kvůli vlastnímu bydlení, nebo budou dál bydlet v nájmu.
U úvěrů na bydlení se počet klientů, kteří svůj závazek nesplácí, meziročně snížil o 4 335 na 24 651 klientů. Dluhy na bydlení tak nesplácelo celkem 2,2 procenta klientů. Kdežto počet klientů s ohroženým krátkodobým dluhem stagnoval. Ohrožený dluh tak mělo 12,2 procenta všech klientů s krátkodobým úvěrem.
Lidé, kteří si půjčují finanční prostředky na nákup vlastního bydlení, tak zpravidla činí po zralé úvaze a je u nich větší pravděpodobnost, že si dokážou v dlouhodobém horizontu správně rozvrhnout své finance,“ vysvětluje Jiří Rajl.
I když Pražané dluží nejvíce peněz, také čím dál lépe své dlouhodobé dluhy splácejí. Objem nesplácených dluhů z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření meziročně výrazně klesl ve všech krajích ČR. Nejvíce klesl v Praze, kde se meziročně objem ohroženého dlouhodobého dluhu snížil o 26,5 procenta.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – žádná velká párty se nekoná

Řečeno sportovní terminologií skončil vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů českých bank za poslední měsíc skóre 4:4:1. Čtyři banky ponechaly své úrokové sazby bez jakýchkoli změn, čtyři je kosmeticky snížily a jedna je „logicky“ zvýšila. Jen připomeňme, že v tomto období, konkrétně 2. května 2024, snížila Česká národní banka svoji klíčovou sazbu o půl procentního bodu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *