Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Ohrožený dluh: Půjčky sráží na kolena především mladé

Past na peníze - bankovky

Petr Zámečník

Neschopnost splácet půjčky při rostoucím zadlužení ohrožuje nejvíce mladé lidi do 24 let. Jejich potíže se splácením rostou. Přestože ohrožený dluh klesá, stále více mladých má se splácením potíže.

Česká republika zažívá ekonomický růst spojený s rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti. To se projevuje pozitivně i v klesajícím objemu ohrožených dluhů domácností. Obecnému trendu se ale vymykají mladí lidé.

Zatímco objem ohroženého dluhu meziročně klesl o 9 % na 43,9 mld. Kč, mladým lidem do 24 let vzrostl. A nikoli o málo. Ohrožený krátkodobý dluh mladých lidí vzrostl o čtvrtinu a dlouhodobý dluh o desetinu. Počet mladých klientů s ohroženým dluhem navíc roste. Jen u krátkodobých půjček stoupl o 30 %.

Graf 1: Vývoj počtu klientů do 24 let věku s ohroženým krátkodobým dluhem

Ohrožený dluh - počet klientů do 24 let s ohroženým krátkodobým dluhem

Zdroj: CRIF

Krátkodobý ohrožený dluh

Meziročně se zvýšil počet lidí s ohroženým krátkodobým dluhem o 3 %. „I když počet klientů s ohroženým krátkodobým dluhem meziročně vzrostl, tak od poloviny roku 2016, kdy jsme v této kategorii evidovali 312 tisíc klientů, se jejich počet snižuje. Výjimkou je pouze nejmladší věková skupina, kde jejich počet dosáhl prozatímního vrcholu právě ve 4. čtvrtletí loňského roku,“ upozornil Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací (NRKI).

Přestože lidí s krátkodobým ohroženým dluhem přibylo, jeho celkový objem klesl na 29,7 mld. Kč (meziročně -2,2 mld. Kč, -7 %). Podíl lidí s ohroženým krátkodobým dluhem ale narůstá. V roce 2016 meziročně poklesl podíl lidí, kteří alespoň jeden krátkodobý úvěr čerpá, o 1 % na 2 434 515 klientů bankovních a nebankovních institucí, které jsou členem nebankovního registru.

Výrazně rostla částka dluhu na klienta. Lidé měli na krátkodobém dluhu v průměru půjčeno 168 276 Kč (+7 %). Ohrožení klienti ale dlužili již méně, v průměru jen 100 309 Kč (-9,7 %). I této skupině obyvatel se v hospodářském růstu daří své dluhy (v průměru) splácet.

Dlouhodobý ohrožený dluh

Dlouhodobý dluh v posledním roce narostl i díky hypotečnímu boomu. V průběhu roku 2016 poklesla postupně úroková sazba hypoték dle Fincentrum Hypoindexu téměř o 0,3 procentního bodu a dostala se až na rekordních 1,77 % v listopadu a prosinci. V průměru za celý rok byly poskytnuty hypotéky se sazbou 1,87 %. A objemy nových hypoték přesáhly 225,8 mld. Kč.

Objem dlouhodobého dluhu narostl o 125,4 mld. Kč (9 %) na 1 552,3 mld. Kč. Roste pochopitelně pomaleji, než kolik bylo úvěrů poskytnuto díky splácení jistiny v rámci splátek úvěru. Objem dlouhodobých ohrožených úvěrů ale naopak klesl o 2,4 mld. Kč (-14 %) na 14,3 mld. Kč. To při poklesu počtu klientů s ohroženým dlouhodobým dluhem na 28 986 lidí (-6 %) znamená pokles dlužné částky na klienta v prodlení se splátkami o 50 699 Kč (9 %) na 492 350 Kč.

Celkově lidé s dlouhodobým dluhem dluží v průměru 1 387 902 Kč (+8 %). Dlouhodobý ohrožený dluh na klienta tak tvoří necelých 35,5 % průměrného dlouhodobého dluhu. To je výrazně nižší poměr než u krátkodobého ohroženého dluhu, jehož částka na klienta představuje 59,6 % průměrného krátkodobého dluhu.

Zatímco u krátkodobého dluhu počet klientů klesá, dlouhodobý dluh se těší zájmu stále více domácností. Meziročně evidoval Nebankovní registr klientských informací o 7,2 tisíce klientů více (+1 %), což znamenalo nárůst celkového počtu držitelů hypoték a dalších dlouhodobých půjček na 1 118 424 lidí.

Graf 2: Počet lidí s dlouhodobým dluhem

Ohrožený dluh - Poček klientů s dlouhodobým dluhem

Zdroj: CRIF

Jen nově poskytnutých hypoték v roce 2016 bylo 114 550 kusů. Kdo jsou jejich klienty, když počet dlouhodobých dlužníků vzrostl jen o 7,2 tisíce? Částečně se nepochybně jedná o druhou a další hypotéku stejného dlužníka. Velkou část také zabírá refinancování. Ale zbytek?

Anketa: Máte hypotéku?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *