EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Dotace na rekonstrukce svépomocí? Nová zelená úsporám se přizpůsobuje trendům

 

Balíček podzimních novinek v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ) rozšiřuje podporovaná opatření, okruh žadatelů a zjednodušuje i cestu za dotací. Kolik, na co a za jakých podmínek můžete od státu získat?

Loading 


Od pondělí 15. října mohou lidé prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) nově žádat o dotaci v programu NZÚ na úsporné rekonstrukce domu realizované svépomocí, venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu či na výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.
Naší snahou je program NZÚ neustále přizpůsobovat aktuálním trendům v oblasti energetických úspor, zpřístupňovat většímu počtu žadatelů a majitele domů motivovat, aby o úsporných renovacích a energetické náročnosti staveb přemýšleli komplexně. Zároveň se snažíme získání dotace co nejvíce usnadnit a administrativně zjednodušit,“ uvedl k novinkám ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dotace na rekonstrukce svépomocí, výměnu kamen či stínicí techniku

Na úsporné rekonstrukce rodinných domů realizované svépomocí mohou lidé získat až 550 tisíc korun. Příspěvek se týká až 50 procent výdajů na zateplení obvodových či vnitřních stěn domu a výměnu oken či dveří. Rekonstrukce svépomocí musí ale probíhat pod odborným technickým dozorem a musí mít řádně zpracovanou projektovou dokumentaci pod kontrolou SFŽP.
V takovém případě budou moci mezi způsobilé výdaje zahrnout faktury za materiál či zápůjčku nářadí, ale i technický dozor. Rozhodné datum pro uznání výdajů je stanoveno na 1. září 2018. Rekonstrukce svépomocí jsme do programu zahrnuli ze dvou důvodů. Jednak kvůli aktuálnímu nedostatku stavebních firem na trhu, ale také a to především, abychom zkvalitnili rekonstrukce u těch, kteří by tak i tak zateplovali svépomocí,“ vysvětluje Richard Brabec.
Kromě zateplení nově program umožňuje získat dotaci i na instalaci venkovní stínicí techniky, která je určená ke snížení tepelné zátěže. „Mohou to být jak předokenní žaluzie, rolety či slunolamy. Vhodně zvolená technika má tepelně izolační schopnosti, v zimním období zabraňuje únikům tepla a šetří náklady na vytápění, v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly, a tím přirozeně zlepšuje vnitřní klima místností,“ vypočítává výhody nově podporovaného opatření Petr Valdman, ředitel SFŽP.
Kombinací zateplení domu a venkovní stínicí techniky, která přináší energetické úspory, lze získat dotaci až tisíc korun za metr čtvereční plochy okna.
Na výměnu starých kamen na tuhá paliva za ekologičtější, úspornější a výkonnější zdroj vytápění, na jejichž výměnu nelze využít kotlíkové dotace, přispívá nově ministerstvo životního prostředí až 80 tisíc korun. Navíc není ani nutné mít současně zateplený dům. „Chceme tím podpořit rychlejší výměnu neekologických zdrojů vytápění s cílem zlepšit kvalitu ovzduší,“ doplňuje Petr Valdman.

Na nízkoenergetické novostavby až 150 tisíc

Dotace nově směřují kromě novostaveb v pasivním standardu i na stavby nízkoenergetických domů. V případě, že má nízkoenergetický dům nainstalován systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (tzv. rekuperaci), přispívá ministerstvo částku 150 tisíc korun.
„Nadále zůstává příspěvek ve výši 300 tisíc korun na novostavbu v pasivním standardu nebo 450 tisíc korun, pokud majitelé novostavbu doplní o další systémy využívající obnovitelné zdroje energie, například instalují fotovoltaické panely,“ informuje ministr Brabec. Na kombinaci tepelného čerpadla a fotovoltaického systému je v programu připraveno až 150 tisíc korun.

Elektronické vyřízení žádosti

Nově také již nemusíte chodit na poštu ani pobočku SFŽP. Ve snaze zjednodušit a především poskytnout pohodlnější vyřízení žádosti umožňuje ministerstvo zasílat žádosti i veškeré potřebné dokumenty přes internet.
Je zcela na žadateli, pro jakou variantu se rozhodne. Samozřejmě všem žadatelům, kteří potřebují osobní konzultaci či nemají přístup k internetu, jsou stále k dispozici k podání i vyřízení dotace naši odborníci na všech 13 krajských pracovištích Fondu,“ upřesňuje Petr Valdman.
Od roku 2014, kdy byl program NZÚ spuštěn byly vyplaceny více než čtyři miliardy korun 22 tisíců žadatelů. Dalších více než 14 tisíc žádostí na zhruba stejnou částku bylo již přijato. Pro letošní rok počítá ministerstvo životního prostředí s rozpočtem zhruba 5,5 miliardy korun. Program je financován z prodeje evropských emisních povolenek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

výměna kotle

Čas na výměnu neekologických kotlů se krátí

Na základě zákona o ochraně ovzduší bude od počátku září 2022 zakázáno v České republice provozovat kotle na tuhá paliva, které jsou zařazeny do nižší než 3. třídy. Domácnosti musí zajistit jejich výměnu. Při porušení této povinnosti hrozí pokuta ve výši až 50 000 korun.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

01. 11. 2021

Nova zelená úsporám startuje

Nová zelená úsporám startuje: Výhodnější při kombinaci opatření i širší nabídka dotací

O dotace z programu Nová zelená úsporám za období 2014-2021 bylo možné žádat do 11. října. Z úspěšného dotačního programu lze čerpat dotace například na zvýšení energetické účinnosti a snížení emisí, výměnu kotlů nebo podporu obnovitelných zdrojů energie. Již dnes startuje přijímání žádostí v novém programovém období.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

12. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *