EUR 24.340

USD 23.434

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.340

USD 23.434

Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

 


 

„Poté, co jsme loni v říjnu otevřeli kontinuální výzvu v NZÚ pro rodinné domy, pokračujeme letos vyhlášením podobné výzvy pro pražské bytovky. Pro žadatele to znamená méně stresu, protože svou žádost mohou podat podle svých momentálních finančních možností kdykoliv do konce roku 2021. Tím se stává z NZÚ i pro bytovky v Praze stabilní a předvídatelný program s jasně nastavenými podmínkami,“ prozrazuje ke spuštění nové kontinuální výzvy NZÚ ministr životního prostředí Richard Brabec.

Do konce letošního roku by se v rámci programu měly přerozdělit na dotacích pro rodinné i bytové domy přibližně dvě miliardy korun. Během příštích pěti let pak mohou získat příjemci z celé republiky až 27 miliard korun.

Zvyšuje se maximální podpora

Výše dotace závisí na dosažených energetických úsporách. Maximální výše dotace pro bytové domy se nově zvyšuje z 20 na 30 procent způsobilých výdajů. O vyšší dotaci mohou požádat i žadatelé, kteří úspěšně podali žádost v rámci loňské první výzvy. Převodem do kontinuální výzvy tak získají výhodnější podmínky i vyšší dotaci. Podmínkou je zrušení původní žádosti a podání nové elektronické žádosti. Ostatní podklady jako projektovou dokumentaci či energetické hodnocení bude možné využít z původní žádosti. Navíc budou převedené žádosti kontrolovány ve zrychleném režimu v řádu třech týdnů.

Bytovky mají šírší možnosti

Žádosti mohou podávat vlastníci bytových domů, tedy společenství vlastníků jednotek, bytová družstva i fyzické a právnické osoby, a to včetně městských částí. Dotace se vztahují na zateplení a výměnu oken a dveří, ale i na výměnu staršího kotle na tuhá paliva nebo instalaci solárního systému, rekuperaci, vypracování projektu a technický dozor.

„Nově financujeme vypracování projektové dokumentace a zajištění odborného technického dozoru, pro majitele domů bude jistě zajímavá i možnost požádat si o podporu na fotovoltaické systémy, což může významně snížit náklady na elektrickou energii jak v jednotlivých bytech, tak ve společných prostorách bytových domů,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

REKLAMA

Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR slibují vyřízení žádostí do devíti týdnů a ménší administrativní zátížení. Žadatelé budou muset předkládat méně povinných dokladů a ověřených kopií.

Výzva má i svá omezení

Způsobilé výdaje mohou vlastníci pražských bytových domů uplatnit na  podporovaná opatření před realizací, v průběhu i po dokončení realizace, a to až dva roky zpětně od data podání žádosti. Spodní hranicí je stanovena na 1. ledna 2015, starší způsobilé výdaje tak v letošním roce nebudou uznané.

Aktuálně vyhlášená výzva opět o něco více přibližuje program Nová zelená úsporám úspěšným a efektivním programům podobného zaměření, jaké fungují například v Německu. Naším cílem a záměrem je, aby lidé mohli pohodlně a průběžně čerpat dotace na renovace, které jim v budoucnu ušetří desítky tisíc korun na úsporách za energie a zároveň tak přispějí i k šetření primárních zdrojů energie,“ dodává ministr životního prostředí.

Pražské bytové domy měly možnost žádat o dotace v programu NZÚ již v loňském roce, kdy pro ně bylo připraveno půl miliardy korun. Státní fond životního prostředí přijal pouze 290 žádostí v celkové hodnotě více než 174 milionů korun. Program NZÚ funguje již od roku 2009 a na základě 74 024 žádostí bylo již vyplaceno přes 20 miliard korun.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

výměna kotle

Čas na výměnu neekologických kotlů se krátí

Na základě zákona o ochraně ovzduší bude od počátku září 2022 zakázáno v České republice provozovat kotle na tuhá paliva, které jsou zařazeny do nižší než 3. třídy. Domácnosti musí zajistit jejich výměnu. Při porušení této povinnosti hrozí pokuta ve výši až 50 000 korun.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

01. 11. 2021

Nova zelená úsporám startuje

Nová zelená úsporám startuje: Výhodnější při kombinaci opatření i širší nabídka dotací

O dotace z programu Nová zelená úsporám za období 2014-2021 bylo možné žádat do 11. října. Z úspěšného dotačního programu lze čerpat dotace například na zvýšení energetické účinnosti a snížení emisí, výměnu kotlů nebo podporu obnovitelných zdrojů energie. Již dnes startuje přijímání žádostí v novém programovém období.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

12. 10. 2021

COVID - Nájemné jak zažádat

Od 26. června můžete zažádat o podporu v rámci COVID – Nájemné

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilo Výzvu k programu COVID – Nájemné. Zájemci o tuto podporu se nyní mohou s Výzvou podrobně seznámit a vše potřebné připravit. Žádosti bude možné podávat od 26. června 2020, 9:00 hodin, a to elektronicky přes informační systém dostupný na webu mpo.cz.

Text: Hana Bartušková

22. 06. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *