EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Veronika Hejná

09. 04. 2021

1 komentář

Vůči družstevnímu bydlení přetrvávají předsudky. Je to zbytečné, míní experti

 

Foto: Shutterstock
Mýty a předsudky vůči družstevnímu bydlení dosud přetrvávají. Lidé zkrátka chtějí bydlet ve „vlastním“. Družstevní bydlení je ale také vlastnické a být členem takového družstva skýtá nejednu výhodu. 

Loading 

Při bydlení rozdíl nepoznáte

Pokud si pořídíte byt do osobního vlastnictví, stanete se členem právnické osoby s názvem společenství vlastníků jednotek. V bytovém domě pak vlastníte svou bytovou jednotku a také vymezený podíl na společných částech domu.
družstvu zase vlastníte tzv. družstevní podíl. Jeho obsahem jsou ale v podstatě ta samá práva a povinnosti, která se pojí s vlastnictvím jednotky. „Je to prostě jiná forma vlastnictví,“ vysvětluje právní expert a zakladatel platformy DoDružstva.cz Jan Eisenreich.
Řada lidí se obává, že nikdy nezískají vlastnictví bytu, ale budou neustále držet právě družstevní podíl.

„Jde spíše o mantru, že musíme nutně vlastnit nemovitost, kterou jsme si tu v uplynulých desetiletích nešťastně vybudovali. Vždyť klíče od bytu jsou vaše, nikdo vám do vaší domácnosti a užívání bytu nijak nemluví a nezasahuje. Pokud samozřejmě řádně naplňujete společně dohodnutá pravidla,“ říká předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh.

Za posledních deset let se pak dle zkušeností Martina Kroha nestalo, ž e by si družstevníci převod do osobního vlastnictví neodhlasovali. A kdyby k tomu přesto došlo, může družstevník družstvo opustit a svůj podíl prodat.

Převod do osobního vlastnictví lze realizovat i s předstihem

Při splácení hypotečního úvěru je možné nemovitost předčasně splatit dříve, než byla původně uvažovaná doba. Ale ani u družstev není předčasná splátka vyloučena. „Při přípravě projektu se snažíme, aby podmínky financování družstevní výstavby byly hodně podobné těm, které mají klienti kupující si byty do vlastnictví,“ podotýká zástupkyně společnosti Coop Development Anna Ježková.
U družstevní výstavby záleží na tom, jakým způsobem jsou koncipovány stanovy družstva. V některých projektech je podle Kroha možné, aby k převodu došlo kdykoliv, zatímco v jiných se počítá alespoň se základní lhůtou, po kterou převod možný nebude (ta je obvykle pětiletá).
Předčasný převod do osobního vlastnictví ale nemusí být nejvhodnějším řešením.

REKLAMA

„Osobně to nepovažuji za úplně optimální, jelikož v domě je pak jak SVJ, tak družstvo najednou, a to až do doby, než dojde k převodu všech jednotek na členy. Tyto převody jsou hnány touhou lidí po vlastnickém bydlením, nepochopením družstevního bydlení a určitými mýty a negativními konotacemi, které okolo družstevního bydlení stále přetrvávají,“ upozorňuje Eisenreich.

Snazší rozhodování než u SVJ

Ten, kdo se alespoň jednou zúčastnil shromáždění společenství vlastníků jednotek (anebo viděl český film s názvem Vlastníci), ví velmi dobře, jak je složité dosáhnout shody o zásadních věcech.
„Stává se bohužel poměrně čato, že SVJ má dvě věci – nevyužité půdní prostory a nedostatek financí například k provedení rekonstrukce společných prostor. Rádo by tak prodejem půdy získalo finance na onu rekonstrukci. Všichni jsou pro. Až na jednoho,“ uvádí Eisenreich. Tento jeden člověk potom může zablokovat rozhodnutí zbývajících třiceti lidí, kteří s ním bohužel nic moc nenadělají.
„Družstvo to má obecně jednodušší. Neplatí zde 100 % většina, má i jednodušší hlasování – co člen, to jeden hlas,“ doplňuje Martin Kroh s tím, že ale vždy záleží na odkomunikování záměru členům společenství nebo družstva.

Praha, Plzeň, Liberec, Brno, Kladno i Nymburk

Platforma DoDružstva.cz propojuje zájemce o družstevní podíl s družstevními projekty. Největší zájem registruje v Praze, ale také v Plzni, Liberci nebo středně velkých měst ve Středočeském kraji. Poptávka po družstevním bydlení je podle Kroha i v Brně nebo Kladně.
V Česku se nejčastěji diskutuje družstevní výstavba s podporou města – například v Praze. „Variant družstevní výstavby může být mnoho, jednou z nich je spolupráce s městem. Může to být také v historii ověřená realizace zaměstnaneckých družstev,“ doplňuje Ježková.

„Zajímavou variantou jsou i ‚minidružstva‘, kdy se dá dohromady osm, deset lidí a dohodnou se na vybutdování nebo rekonstrukci bytového domu,“ uzavírá Jan Eisenreich.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – žádná velká párty se nekoná

Řečeno sportovní terminologií skončil vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů českých bank za poslední měsíc skóre 4:4:1. Čtyři banky ponechaly své úrokové sazby bez jakýchkoli změn, čtyři je kosmeticky snížily a jedna je „logicky“ zvýšila. Jen připomeňme, že v tomto období, konkrétně 2. května 2024, snížila Česká národní banka svoji klíčovou sazbu o půl procentního bodu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • zj

    10 dubna, 2021

    Pro velke panelaky je forma druzstva urcite lepsi forma vlastnictvi nez byty v osobnim vlastnictvi. Udelat na takovem dome nejakou zasadni opravu musi byt peklo.

    Odpovědět