EUR 24.660

USD 25.565

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.660

USD 25.565

Text: Jana Zámečníková

19. 11. 2018

2 komentáře

Družstevní byty řešením dostupnějšího bydlení? Ano, ale…

 

Ceny nemovitostí dosahují v některých lokalitách závratných výšin a regulace navíc omezila dostupnost hypoték. Pořídit si vlastní bydlení je tak stále těžší. Levnější řešením může být pořízení družstevního bytu. O družstevní bydlení se zajímá Praha a stále častěji i developeři. 


Družstevní bydlení bývá až o desítky procent levnější než osobní vlastnictví. Družstevní byt je levnější i díky tomu, že neplatíte čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. S družstevním bytem ovšem nemůžete nakládat dle libosti a problém nastává i při jeho financování. Při koupi družstevního bytu si totiž nekupujete bytovou jednotku, ale podíl v bytovém družstvu.
„Členové družstva tedy jednotlivé jednotky nevlastní napřímo, ale s podílem v družstvu je spojené právo na pronájem bytu,“ vysvětluje Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin. Vlastníkem bytu je bytové družstvo, které je i zapsáno v katastru nemovitostí. Z tohoto důvodu nelze využít družstevní byt pro zajištění hypotéky.

Vlastní prostředky, ručení jinou nemovitostí nebo předhypoteční úvěr

Financovat družstevní byt můžete z vlastních prostředků, případně můžete za hypoteční úvěr ručit jinou nemovitostí. Jednodušší je situace u družstevních bytů, které budou v blízké budoucnosti převedeny do osobního vlastnictví.
Banky v tomto případě poskytují tzv. předhypoteční úvěr. Podmínkou je prohlášení družstva, že bude k určitému datu možné družstevní podíl převést do osobního vlastnictví. Většina bank akceptuje převod do dvanácti měsíců, některé jsou ale otevřené i lhůtě čtyřiadvaceti měsíců.
Předhypoteční úvěr poskytnou banky na dobu, než bude byt v katastru nemovitostí přepsán na nového vlastníka. V tom okamžiku klient začne čerpat hypoteční úvěr a předhypoteční úvěr je splacen. Nevýhodou předhypotečního úvěru jsou vyšší úrokové sazby. Navíc splácíte pouze úroky, což úvěr ještě více prodražuje.

Developeři a družstevní byty

Popularita družstevního bydlení roste i mezi developery. Při nákupu družstevního bytu od developerů zaplatíte nejčastěji pouze 25 procent z celkové ceny bytu a zbytek pak splácíte jako členové družstva v pravidelném nájmu bytovému družstvu po dobu 20 či 25 let.
Hlavní výhodou družstevního bydlení je fakt, že pokud mají lidé k dispozici čtvrtinu ceny bytu, nemusejí se nikde zadlužovat. Cenu bytu postupně splácejí v pravidelných měsíčních splátkách a po splacení ceny bytu se mohou spolu s dalšími členy družstva dohodnout na převodu bytu do osobního vlastnictví.  V případě, že se rozhodnou odstěhovat, mohou lidé ukončit své členství v družstvu a peníze, které vložili do nákupu družstevního podílu, získat zpět,“ říká Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti V Invest.
Výhody jsou tedy především v nižších pořizovacích nákladech a flexibilitě nákupu a prodeje družstevního podílu. Navíc se kvůli novému družstevnímu bytu nemusíte zadlužovat. Nevýhodou je mimo jiné omezená nabídka družstevního bydlení od developerů. Ta se sice postupně rozšiřuje, stále ale není příliš pestrá.

Praha a družstevního bydlení

Na trh družstevního bydlení hodlá vstoupit i Praha. „Podpoříme výstavbu realizovanou stavebními bytovými družstvy či neziskovými subjekty, a to zejména poskytnutím vhodných pozemků (např. formou pronájmu),“ stojí v programovém prohlášení nové pražské koalice.
„To by pro jejich členy zlevnilo pořízení bytu až o dvacet procent. Neziskové projekty, které staví pro vlastní bydlení členů, mohou z principu navíc stavět levněji,“ vysvětluje radní pro legislativu a podporu bydlení Hana Marvanová.
Družstevní byty jsou jedním z programových bodů nové pražské koalice v oblasti bydlení, jak zvýšit dostupnost bydlení v Praze. Výstavbou několika desítek levnějších družstevních bytů se ale situace v metropoli nezlepší. Doufejme, že se koalici podaří například odblokovat výstavbu na brownfieldech, aby se na realitním trhu alespoň částečně zvýšila dnes vyprahlá nabídka bytů a ceny se alespoň částečně stabilizovaly.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022

V krajských městech ČR chybí přes 80 tisíc bytů

Nově publikovaná analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že za posledních 10 let vznikl v krajských městech ČR nabídkový deficit okolo 80 tisíc bytů. Hlavní podíl na deficitu má Praha s 44 tisíci byty. Tempo výstavby ovšem nestačilo poptávce v žádném z českých krajských měst. Obyvatelé se více usazují v okolí měst, což přináší další […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

30. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.