EUR 24.385

USD 22.897

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.385

USD 22.897

Družstevní byty řešením dostupnějšího bydlení? Ano, ale…

 

Ceny nemovitostí dosahují v některých lokalitách závratných výšin a regulace navíc omezila dostupnost hypoték. Pořídit si vlastní bydlení je tak stále těžší. Levnější řešením může být pořízení družstevního bytu. O družstevní bydlení se zajímá Praha a stále častěji i developeři.

Loading 


Družstevní bydlení bývá až o desítky procent levnější než osobní vlastnictví. Družstevní byt je levnější i díky tomu, že neplatíte čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. S družstevním bytem ovšem nemůžete nakládat dle libosti a problém nastává i při jeho financování. Při koupi družstevního bytu si totiž nekupujete bytovou jednotku, ale podíl v bytovém družstvu.
„Členové družstva tedy jednotlivé jednotky nevlastní napřímo, ale s podílem v družstvu je spojené právo na pronájem bytu,“ vysvětluje Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin. Vlastníkem bytu je bytové družstvo, které je i zapsáno v katastru nemovitostí. Z tohoto důvodu nelze využít družstevní byt pro zajištění hypotéky.

Vlastní prostředky, ručení jinou nemovitostí nebo předhypoteční úvěr

Financovat družstevní byt můžete z vlastních prostředků, případně můžete za hypoteční úvěr ručit jinou nemovitostí. Jednodušší je situace u družstevních bytů, které budou v blízké budoucnosti převedeny do osobního vlastnictví.
Banky v tomto případě poskytují tzv. předhypoteční úvěr. Podmínkou je prohlášení družstva, že bude k určitému datu možné družstevní podíl převést do osobního vlastnictví. Většina bank akceptuje převod do dvanácti měsíců, některé jsou ale otevřené i lhůtě čtyřiadvaceti měsíců.
Předhypoteční úvěr poskytnou banky na dobu, než bude byt v katastru nemovitostí přepsán na nového vlastníka. V tom okamžiku klient začne čerpat hypoteční úvěr a předhypoteční úvěr je splacen. Nevýhodou předhypotečního úvěru jsou vyšší úrokové sazby. Navíc splácíte pouze úroky, což úvěr ještě více prodražuje.

Developeři a družstevní byty

Popularita družstevního bydlení roste i mezi developery. Při nákupu družstevního bytu od developerů zaplatíte nejčastěji pouze 25 procent z celkové ceny bytu a zbytek pak splácíte jako členové družstva v pravidelném nájmu bytovému družstvu po dobu 20 či 25 let.
Hlavní výhodou družstevního bydlení je fakt, že pokud mají lidé k dispozici čtvrtinu ceny bytu, nemusejí se nikde zadlužovat. Cenu bytu postupně splácejí v pravidelných měsíčních splátkách a po splacení ceny bytu se mohou spolu s dalšími členy družstva dohodnout na převodu bytu do osobního vlastnictví.  V případě, že se rozhodnou odstěhovat, mohou lidé ukončit své členství v družstvu a peníze, které vložili do nákupu družstevního podílu, získat zpět,“ říká Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti V Invest.
Výhody jsou tedy především v nižších pořizovacích nákladech a flexibilitě nákupu a prodeje družstevního podílu. Navíc se kvůli novému družstevnímu bytu nemusíte zadlužovat. Nevýhodou je mimo jiné omezená nabídka družstevního bydlení od developerů. Ta se sice postupně rozšiřuje, stále ale není příliš pestrá.

Praha a družstevního bydlení

Na trh družstevního bydlení hodlá vstoupit i Praha. „Podpoříme výstavbu realizovanou stavebními bytovými družstvy či neziskovými subjekty, a to zejména poskytnutím vhodných pozemků (např. formou pronájmu),“ stojí v programovém prohlášení nové pražské koalice.
„To by pro jejich členy zlevnilo pořízení bytu až o dvacet procent. Neziskové projekty, které staví pro vlastní bydlení členů, mohou z principu navíc stavět levněji,“ vysvětluje radní pro legislativu a podporu bydlení Hana Marvanová.
Družstevní byty jsou jedním z programových bodů nové pražské koalice v oblasti bydlení, jak zvýšit dostupnost bydlení v Praze. Výstavbou několika desítek levnějších družstevních bytů se ale situace v metropoli nezlepší. Doufejme, že se koalici podaří například odblokovat výstavbu na brownfieldech, aby se na realitním trhu alespoň částečně zvýšila dnes vyprahlá nabídka bytů a ceny se alespoň částečně stabilizovaly.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Na jeden zahájený byt v Praze připadá přes sedm nových Pražanů

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí letošního roku se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozrostla o 16 077 nových obyvatel. To je o polovinu více, než za celý […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 09. 2023

Komentář: Nedostatečná výstavba opět požene ceny nemovitostí nahoru

Na realitním trhu panuje v tuto chvíli opatrný optimismus. V posledních měsících se projevuje odložená poptávka z loňského roku. Roste počet prodejů a počet nově poskytnutých hypoték. Původně predikovaný pokles cen se dotkl pouze starších nemovitostí v horším technickém stavu, novostavby v dobrých lokalitách si svou cenu drží. Vzhledem k omezené výstavbě však lze v budoucnu očekávat další růst […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 09. 2023

Počet pražských nájemních domů se do roku 2030 až čtyřnásobně navýší

Nový fenomén na trhu nájemního bydlení, institucionální nájemní bydlení, nabývá na síle a významu. Momentálně je na pražském trhu 2326 nájemních bytů v institucionálně spravovaných novostavbách. Z průzkumu společnosti BTR Consulting vyplývá, že do roku 2030 bude v Praze více než 10 000 těchto bytů v minimálně 40 nájemních projektech s nejméně 50 byty na budovu. Měsíčbí […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *