EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Družstevní byty řešením dostupnějšího bydlení? Ano, ale…

 

Ceny nemovitostí dosahují v některých lokalitách závratných výšin a regulace navíc omezila dostupnost hypoték. Pořídit si vlastní bydlení je tak stále těžší. Levnější řešením může být pořízení družstevního bytu. O družstevní bydlení se zajímá Praha a stále častěji i developeři.

Loading 


Družstevní bydlení bývá až o desítky procent levnější než osobní vlastnictví. Družstevní byt je levnější i díky tomu, že neplatíte čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. S družstevním bytem ovšem nemůžete nakládat dle libosti a problém nastává i při jeho financování. Při koupi družstevního bytu si totiž nekupujete bytovou jednotku, ale podíl v bytovém družstvu.
„Členové družstva tedy jednotlivé jednotky nevlastní napřímo, ale s podílem v družstvu je spojené právo na pronájem bytu,“ vysvětluje Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin. Vlastníkem bytu je bytové družstvo, které je i zapsáno v katastru nemovitostí. Z tohoto důvodu nelze využít družstevní byt pro zajištění hypotéky.

Vlastní prostředky, ručení jinou nemovitostí nebo předhypoteční úvěr

Financovat družstevní byt můžete z vlastních prostředků, případně můžete za hypoteční úvěr ručit jinou nemovitostí. Jednodušší je situace u družstevních bytů, které budou v blízké budoucnosti převedeny do osobního vlastnictví.
Banky v tomto případě poskytují tzv. předhypoteční úvěr. Podmínkou je prohlášení družstva, že bude k určitému datu možné družstevní podíl převést do osobního vlastnictví. Většina bank akceptuje převod do dvanácti měsíců, některé jsou ale otevřené i lhůtě čtyřiadvaceti měsíců.
Předhypoteční úvěr poskytnou banky na dobu, než bude byt v katastru nemovitostí přepsán na nového vlastníka. V tom okamžiku klient začne čerpat hypoteční úvěr a předhypoteční úvěr je splacen. Nevýhodou předhypotečního úvěru jsou vyšší úrokové sazby. Navíc splácíte pouze úroky, což úvěr ještě více prodražuje.

Developeři a družstevní byty

Popularita družstevního bydlení roste i mezi developery. Při nákupu družstevního bytu od developerů zaplatíte nejčastěji pouze 25 procent z celkové ceny bytu a zbytek pak splácíte jako členové družstva v pravidelném nájmu bytovému družstvu po dobu 20 či 25 let.
Hlavní výhodou družstevního bydlení je fakt, že pokud mají lidé k dispozici čtvrtinu ceny bytu, nemusejí se nikde zadlužovat. Cenu bytu postupně splácejí v pravidelných měsíčních splátkách a po splacení ceny bytu se mohou spolu s dalšími členy družstva dohodnout na převodu bytu do osobního vlastnictví.  V případě, že se rozhodnou odstěhovat, mohou lidé ukončit své členství v družstvu a peníze, které vložili do nákupu družstevního podílu, získat zpět,“ říká Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti V Invest.
Výhody jsou tedy především v nižších pořizovacích nákladech a flexibilitě nákupu a prodeje družstevního podílu. Navíc se kvůli novému družstevnímu bytu nemusíte zadlužovat. Nevýhodou je mimo jiné omezená nabídka družstevního bydlení od developerů. Ta se sice postupně rozšiřuje, stále ale není příliš pestrá.

Praha a družstevního bydlení

Na trh družstevního bydlení hodlá vstoupit i Praha. „Podpoříme výstavbu realizovanou stavebními bytovými družstvy či neziskovými subjekty, a to zejména poskytnutím vhodných pozemků (např. formou pronájmu),“ stojí v programovém prohlášení nové pražské koalice.
„To by pro jejich členy zlevnilo pořízení bytu až o dvacet procent. Neziskové projekty, které staví pro vlastní bydlení členů, mohou z principu navíc stavět levněji,“ vysvětluje radní pro legislativu a podporu bydlení Hana Marvanová.
Družstevní byty jsou jedním z programových bodů nové pražské koalice v oblasti bydlení, jak zvýšit dostupnost bydlení v Praze. Výstavbou několika desítek levnějších družstevních bytů se ale situace v metropoli nezlepší. Doufejme, že se koalici podaří například odblokovat výstavbu na brownfieldech, aby se na realitním trhu alespoň částečně zvýšila dnes vyprahlá nabídka bytů a ceny se alespoň částečně stabilizovaly.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Koupený byt se nájemným splatí v průměru za čtvrt století

Koupit byt a splatit ho nájemným? V České republice to v průměru trvá čtvrtstoletí. V meziročním srovnání si průměrná republiková návratnost polepšila. Ale jen velmi mírně, o necelých 5 měsíců. Průměrný 65metrový byt by se podle modelu z aktuálního nájmu zaplatil za 24,8 roku. Jen pro srovnání – v době předkoronavirové se jednalo o 19,5 […]

Text: redakce hypoindex.cz

02. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *