EUR 25.100

USD 23.856

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.100

USD 23.856

V Praze jsou nejdražší byty ve střední Evropě

 


 

V Evropě lidé s průměrnými příjmy vydělávají na koupi nového bytu odlišně dlouhou dobu. Dánové potřebují na koupi nového bytu 2,4 násobek průměrného ročního hrubého příjmu. Ve Francii jsou na tom mnohem hůř, lidé tam musí ušetřit na nový byt více než devítinásobek ročního platu. Průměrně vydělávající Čech si musí dát stranou přes sedm ročních hrubých platů, aby si mohl koupit byt. Podobně jsou na tom v Nizozemsku a ve Velké Británii.

„Meziroční změny cen rezidenčních nemovitostí se ve srovnávaných zemích značně lišily. Nevyšší růst cen vykazovala Francie následovaná Německem a Rakouskem. Naopak výrazný pokles cen zaznamenalo Maďarsko – pokles o 23,5 % a Španělsko – pokles o 5,6 %,“ uvádí Diana Rádl Rogerová, partnerka společnosti Deloitte, která je odpovědná za odvětví nemovitostí v rámci střední Evropy.

Paříž versus Budapešť

Nejdražší ze sledovaných metropolí je Paříž, kde průměrná cena za nový byt převyšující 8 000 eur/m2. Na chvostu srovnání se umístila Budapešť. Průměrná cena rezidenční nemovitosti 940 eur/m2.

V roce 2011 byla podle studie Praha nejdražší metropolí v rámci regionu střední Evropy. Průměrná cena za byt byla 2 500 eur/m2.  Hlavní město České republiky je jedním z mála evropských měst, kde ceny nových rezidenčních nemovitostí překračují průměr dané země více než dvojnásobně.  Přitom ve Frankfurtu a Hamburku je cena nových bytů ve srovnání s průměrem Německa dokonce 2,5 násobná.

Ze srovnání intenzity bytové výstavby mezi vybranými zeměmi Evropské unie v letech 2008 až 2011 vyplývá, že k největšímu poklesu došlo ve Španělsku. I přes výrazný propad způsobený především ekonomickým ochlazením si však tato země v roce 2011 udržela v porovnání s průměrem Evropské unie vedoucí pozici v počtu dokončených bytových jednotek na 1 000 obyvatel.

REKLAMA

„Ve Španělsku byla před rozvinutím globální hypoteční krize rozestavěna celá řada velkých rezidenčních projektů, které se i přes ekonomické obtíže, klesající ceny a někdy i za cenu realizovaných ztrát, dostavují.“ uvedla Diana Rádl Rogerová.

Nejméně bytů je v Polsku

Studie se také zabývala celkovým srovnáním bytového fondu. Nejméně bytů na tisíc obyvatel má Polsko, bytová výstavba je tam o 26 procent pod průměrem Evropské unie. Nejvíce bytů je právě naopak ve Španělsku. Bytová výstavba je dokonce 17 procent nad průměrem Evropské unie a ve Francii, kde jsou byty velice drahé, to je 12 procent. Vyššímu počtu bytů pomáhají rekreační objekty, kterých je v těchto jižních státech Evropy celkem dost.

Ze sledovaných zemí nejvyšší náklady na bydlení byly v roce 2011 v Dánsku a ve Francii. Celkové náklady na bydlení v těchto zemích překročily průměr Evropské unie o 70 procent.

Podle Českého statistického úřadu v průměru Češi vydají za nájem a ostatní náklady spojené s bydlením přes 25 procent z toho, co vydělají. U obcí do dvou tisíc obyvatel nájemné dokonce tvoří nejmenší složku z plateb na bydlení. Nejvíce se prodraží náklady na elektřinu, plyn a paliva.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex: V prosinci akceleroval pokles úrokových sazeb hypoték

Úrokové sazby hypoték podle Swiss Life Hypoindexu zaznamenaly v prosinci druhý nejvýraznější pokles v letošním roce, a to o desetinu procentního bodu. Celkově letos sazby hypoték klesly o 0,8 procentního bodu. Pro porovnání, Česká národní banka (ČNB) snížila ve stejném období klíčovou dvoutýdenní repo sazbu o 2,75 procentního bodu. Ani bankéři už nepopírají, že je prostor pro […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 12. 2024

Analýza: Bydlení v Praze je nejméně dostupné z celé střední Evropy

Poptávka po nových bytech v Praze se letos meziročně téměř zdvojnásobila. Nabídka ale zvýšený zájem nestíhá pokrýt, a to i přesto, že podle nejnovější analýzy Central Group počet bytů, které investoři v metropoli připravují, narostl již na téměř 150 tisíc. Kvůli pomalému povolování se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh. V důsledku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2024

Špatná zpráva pro zájemce o vlastní bydlení – růst cen nemovitostí zrychluje

Růst všech kategorií nemovitostí ve třetím letošním čtvrtletí zesílil. V mezičtvrtletním srovnání se největším tempem zvýšily ceny bytů, a to o 2,6 procenta. Meziročně pak nejsilněji stouply ceny domů, které narostly o 4,7 procenta, vyplývá z aktuálních výsledků ČSOB Indexu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *