EUR 24.545

USD 24.818

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.545

USD 24.818

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

03. 01. 2022

2 komentáře

Exekuce v roce 2022: Zastavování marných exekucí i vyšší ochrana zranitelných dlužníků

 

Na počátku ledna nabývá účinnosti rozsáhlá novela, která přináší řadu změn v exekucích i úlev pro dlužníky. Jaké jsou nejzásadnější změny od 1. ledna 2022? 

Zastavování bezvýsledných exekucí

Významnou novinkou je zastavování exekucí, které v předchozích šesti letech nevymohly ani částku postačující na náklady exekuce. Nebyla-li v období šesti let od zahájení exekuce vymožena ani částka, která by pokryla náklady exekuce, a zároveň není exekucí postižena nemovitost, exekutor vyzve oprávněného věřitele, aby se k vyjádřil, zda se zastavením souhlasí.

Pokud chce oprávněný v exekuci pokračovat, musí složit zálohu na další vedení exekuce. Výše zálohy podle prováděcího předpisu činí 500 korun. Úhradou zálohy se lhůta k zastavení exekuce prodlužuje, a to o tři roky. Tímto způsobem však lze lhůtu prodloužit pouze dvakrát, maximální délka exekuce tedy bude trvat dvanáct let.

Bagatelní exekuce s jistinou nepřesahující 1500 korun

Specifické podmínky platí pro zastavování tzv. bagatelních exekucí – tj. těch, kde jistina pohledávky nepřekračuje částku 1500 korun. Zde postačí, aby v posledních třech letech nebylo v rámci exekuce nic vymoženo.

Exekutor v takovém případě vyzve oprávněného ke složení zálohy na další vedení exekuce (záloha činí opět 500 korun). Nesloží-li oprávněný zálohu do 30 dnů od výzvy exekutora, exekutor řízení zastaví, a to nejpozději do konce března 2022, tj. do tří měsíců od účinnosti novely. Složí-li oprávněný zálohu na další vedení exekuce, exekuce bude probíhat ještě další tři roky.

REKLAMA

Věřitelé budou motivováni k souhlasu se zastavením dlouhodobě bezvýsledných exekucí. Za zastavené exekuce totiž budou moci uplatnit slevu na dani z příjmu ve výši 30 % jistiny pohledávky.

Ochrana zvlášť zranitelných osob a omezení souběhu mobiliárních exekucí

Zvlášť zranitelné osoby (například starobní důchodci, invalidní důchodci anebo dlužníci, jimž dluh vznikl v dětství) budou chráněny při exekuci prodejem movitých věcí.

Vykonavatel exekutora bude muset při provádění soupisu posoudit, zda věc v majetku této zvlášť zranitelné osoby odpovídá či neodpovídá obvyklým majetkovým poměrům. Pokud by šlo o luxusní věc, která obvyklým majetkovým poměrům neodpovídá, do soupisu ji exekutor pojmout může. V opačném případě takovou věc zabavit povinnému nelze.

Ponovu se bude do rejstříku exekucí zapisovat také informace, zda je proti povinnému vedena mobiliární exekuce. Tu lze v jednom okamžiku vést proti dlužníkovi, který je fyzickou osobu, pouze jednu.

REKLAMA

„Jakmile skončí první (dřívější) exekuce, ve které exekutor sepsal vaše věci, mohou další exekutoři provádět vždy jen jednu exekuci prodejem movitých věcí (dokud jedna exekuce neskončí, nemůže k Vám domů přijít další exekutor),“ uvádí k tomu v informačním materiálu veřejný ochránce práv.

Novela přináší i další změny, například změnu pořadí uspokojování pohledávek z výtěžku exekuce, anebo paušální náhradu plátci mzdy ve výši 50 korun za každý měsíc provádění srážek. Novinkou, která je již v běhu, je také veřejnoprávní milostivé léto.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022

Pronajímáte byt? Pozor na smlouvu, ohlídejte i způsob doručování

Při pronájmu nemovitosti je správně nastavená nájemní smlouva naprosto zásadní. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, případy, kdy nájemník byt zničí, neplatí nájemné a odmítá se vystěhovat jsou stále častější a možnosti pronajímatele jsou přitom velmi omezené. I okrajové ustanovení o doručování, kterému zpravidla není přikládána velká pozornost, proto může zachránit vlastníkovi […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

14. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Blažek Miroslav

  3 ledna, 2022

  Jak je možné že mně navštívil exekutor z Klatov a vůbec nechce jednat jsem už 4roky rozvedený a teď mně chodí dluhy po bývalé manželce chtěl bych vysvětlení když jí navštívil exekutor tak ho odkáže na mne jak je to možné už si nevím rady a exekutor nic neřeší ten chce jen peníze když jsem chtěl vědět detaily tak byl arogantní nehleďe nato že tel.který udává tak nezvedá pouze email pořadí někdo jak mám postupovat Blažek Miroslav Milíkov 6 děkuji

  Odpovědět

 • vaclav holub

  8 února, 2022

  prosim o sdeleni zda muze celni sprava u me provest exekuci majetku jedna se o 1300 kc ja jsem to ale zaplatil tento dluh byl od r 2010 od 1 ledna 2022 by castka do 1500 kc zastavena dekuji za odpoved

  Odpovědět