Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Finanční polštář si nemůže dovolit každý pátý Čech

Jana Zámečníková

Více než polovina Čechů si spoří pravidelně. Průměrně si stranou odloží 1 700  korun měsíčně. Každý pátý Čech ale utratí všechno, co vydělá. Mnozí se dokonce nechávají finančně podporovat rodiči. Slováci jsou na tom ve všech směrech lépe.  

Mezinárodní průzkum agentury Ipsos pro společnost Profi Credit také ukázal, že horšími „spořílky“ než Češi jsou Poláci a Bulhaři. Pravidelné měsíční spoření zvládá pouhá třetina Poláků a až čtvrtina si netvoří žádnou rezervu. Nejhůře je na tom Bulharsko, kde si pravidelně odkládá peníze jen 23 procent Bulharů a vůbec nespoří 36 procent z nich.

Naši slovenští sousedé jsou ale zodpovědnější. Úspory si ukládá 81 procent Slováků a pouze 18 procent z nich utratí vše, co mají. Přitom alespoň krátkodobou finanční rezervu by měl mít každý.

Spořte 10 procent příjmu

„Jsou to alarmující čísla s ohledem na to, že by si každý měl udělat finanční polštář na horší časy. Obecně platí, že bychom si měli každý měsíc odkládat zhruba 10 % příjmu,“ říká k výsledkům průzkumu marketingová ředitelka Profi Credit Dana Hakavcová.

Pravdou je, že nízké úrokové sazby ke spoření příliš nevybízejí. „S ohledem na aktuální úrokové sazby bank, které jsou v podstatě nulové, je teď výhodnější mít spotřebitelský úvěr nebo hypotéku, než nechat ležet peníze na spořicím účtu s hodně nízkým výnosem,“ říká Dana Hakavcová.

Češi spoří a stále jim zbývají 3 000 korun

Přestože si Češi v průměru spoří 1 700 korun měsíčně, více než polovina si odloží bokem maximálně tisícovku. Ve výši pravidelných úspor za okolními zeměmi zaostáváme. Průměrně naspořená měsíční částka dosahuje na Slovensku 1 900 korun, v Bulharsku překračuje 2 000 korun a v Polsku dokonce 2 100 korun.    

„Po odečtení nutných výdajů zbydou více než polovině Čechů (53 %) maximálně 3000 korun. Podobně jako my, jsou na tom Slováci,“ říká Dana Hakavcová. Polákům zbývají průměrně také téměř 3 000 korun. Nejprázdnější peněženka zůstává Bulharům. Polovině z nich zbývá po zaplacení nutných výdajů pouze 1 500 korun.

Rodiče se starají, děti na ně kašlou

Nejen, že si každý pátý Čech nespoří, ale dokonce až třetina dospělých potomků využívá velkorysosti rodičů a nechává se finančně podporovat. Opačně vztah ale nefunguje. Pravidelně svým rodičům zasílá část výplaty pouze 12 procent z nich. V porovnání s ostatními sledovanými zeměmi jsou na tom čeští rodiče nejhůře. Na Slovensku podporuje své rodiče 16 procent lidí, v Polsku téměř pětina a v Bulharsku dokonce 28 procent lidí.

Nejčastěji o své rodiče pečují lidé s vyššími příjmy nebo svobodní. „Co se týče výše podpory, tak i ta je u nás nejnižší. V průměru činí příspěvek rodičům v Česku 1 800 korun měsíčně, v okolních zemích je to pak v přepočtu kolem 3 000 korun,“ doplňuje Dana Hakavcová.

Budoucnost je v dětech

Podle průzkumu si děti vedou lépe než dospělí. České děti jsou dokonce spořivější než děti na Slovensku, v Polsku či v Bulharsku. Část kapesného si v Česku odkládají dvě třetiny dětí, aby si ušetřily na hračku či zábavu. Celé kapesné si spoří 13 procent českých dětí, pouze každé čtvrté dítě v Česku utratí kapesné ihned.

Způsob výchovy v dětství nás ovlivňuje v našem budoucím dospělém rozhodování. Stejně to platí to i u peněz. Pokud vás ale rodiče nevzdělávali, není nic ztraceno. Dobré finanční návyky se dají naučit i v dospělosti.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Finanční polštář si nemůže dovolit každý pátý Čech”

  1. Gauner napsal:

    Žádný polštář, ale dluhy.

    Někteří vědí, že odvody na důchod je jako je vyhodit oknem.A někteří, nepoučitelní a zmanipulovaní?Dobře jim tak.Všechny zisky si ulijí jinam a když to vyjde a nebude válka, budou mít min. 5× vyšší důchod než nabízí současný státní systém, který je nakonec zruší a nezbude než oči pro pláč. Penzijní fondy jsou pouze na úspory, ne na renty a jsou výhodné pouze na určitou ale malou vloženou částku která se vyplatí tak na 5–7%/rok čistého a pokryje dnes náklady na 4 měsíce.Což je malá záplata dlouhodobé investice.Jen to chce počítat.Jinak co do státního dáte, již zpátky nikdy nedostanete!To dřív zemřete.A o to jde.Dnes se sází na černé duše budoucnosti.To je heslo dneška.Nejhorší je to, že až to krachne a že to krachne, nezbude nic než zdražení o min. 1000% a na hned.Až si ti, co to způsobili nahrabou, možná se to opět trochu jen lepší.Ale jak už každý ví, každým zdražením již cena nikdy neklesne.Cham­tivost, násilí, podvody, donášení atd. dělají divy a již jsme na to naprogramováni. Budoucnost je nejistá a co je jisté, že v tom plaveme jako lovné ryby.Až dojde voda, dojde však na všechny.Takže žít díl, je o to větší neštěstí než žít dnes.Chce to jen pochopit a…

  2. Gauner napsal:

    Žádný polštář, ale dluhy.

    To ukládání je preferované naopak do úvěru, půjčky a tak dále.Oni dávají měsíčně do polštáře bank a těm, co jim poskytli úvěr na lepší žití.Tohle ale není život, ale přežívání v iluzi.Dá rozum, že se to potom mentálně napíše, že si dávají do polštáře a zneužije v nadpisu a samotném článku.Ale musí z něho platit vysokou daň.To je odraz mnoha chamtivých životů, které si způsobili sami.Na každého dojde a je jen na čase, jaký trest se přisoudí podle činů.Spoření není pro každého.A ti, co šetří poctivě, nakonec i poctivě mají.Kdo šetří nepoctivě, o vše přijde.Je to jako dnes si za podvody užívám, a v dalším životě to je vždy opačně.Těch poctivých je poskrovnu a nikdy je neuvidíme, ale těch druhých je tu přelidněno.Důkazem je to, co dnes vidíme a co se musí využít pro nepoctivost.Pocho­pit a …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *