EUR 24.635

USD 25.534

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.635

USD 25.534

Text: Jana Zámečníková

08. 04. 2016

2 komentáře

Finanční polštář si nemůže dovolit každý pátý Čech

 


 

Mezinárodní průzkum agentury Ipsos pro společnost Profi Credit také ukázal, že horšími „spořílky“ než Češi jsou Poláci a Bulhaři. Pravidelné měsíční spoření zvládá pouhá třetina Poláků a až čtvrtina si netvoří žádnou rezervu. Nejhůře je na tom Bulharsko, kde si pravidelně odkládá peníze jen 23 procent Bulharů a vůbec nespoří 36 procent z nich.

Naši slovenští sousedé jsou ale zodpovědnější. Úspory si ukládá 81 procent Slováků a pouze 18 procent z nich utratí vše, co mají. Přitom alespoň krátkodobou finanční rezervu by měl mít každý.

Spořte 10 procent příjmu

„Jsou to alarmující čísla s ohledem na to, že by si každý měl udělat finanční polštář na horší časy. Obecně platí, že bychom si měli každý měsíc odkládat zhruba 10 % příjmu,“ říká k výsledkům průzkumu marketingová ředitelka Profi Credit Dana Hakavcová.

Pravdou je, že nízké úrokové sazby ke spoření příliš nevybízejí. „S ohledem na aktuální úrokové sazby bank, které jsou v podstatě nulové, je teď výhodnější mít spotřebitelský úvěr nebo hypotéku, než nechat ležet peníze na spořicím účtu s hodně nízkým výnosem,“ říká Dana Hakavcová.

Češi spoří a stále jim zbývají 3 000 korun

Přestože si Češi v průměru spoří 1 700 korun měsíčně, více než polovina si odloží bokem maximálně tisícovku. Ve výši pravidelných úspor za okolními zeměmi zaostáváme. Průměrně naspořená měsíční částka dosahuje na Slovensku 1 900 korun, v Bulharsku překračuje 2 000 korun a v Polsku dokonce 2 100 korun.    

REKLAMA

„Po odečtení nutných výdajů zbydou více než polovině Čechů (53 %) maximálně 3000 korun. Podobně jako my, jsou na tom Slováci,“ říká Dana Hakavcová. Polákům zbývají průměrně také téměř 3 000 korun. Nejprázdnější peněženka zůstává Bulharům. Polovině z nich zbývá po zaplacení nutných výdajů pouze 1 500 korun.

Rodiče se starají, děti na ně kašlou

Nejen, že si každý pátý Čech nespoří, ale dokonce až třetina dospělých potomků využívá velkorysosti rodičů a nechává se finančně podporovat. Opačně vztah ale nefunguje. Pravidelně svým rodičům zasílá část výplaty pouze 12 procent z nich. V porovnání s ostatními sledovanými zeměmi jsou na tom čeští rodiče nejhůře. Na Slovensku podporuje své rodiče 16 procent lidí, v Polsku téměř pětina a v Bulharsku dokonce 28 procent lidí.

Nejčastěji o své rodiče pečují lidé s vyššími příjmy nebo svobodní. „Co se týče výše podpory, tak i ta je u nás nejnižší. V průměru činí příspěvek rodičům v Česku 1 800 korun měsíčně, v okolních zemích je to pak v přepočtu kolem 3 000 korun,“ doplňuje Dana Hakavcová.

Budoucnost je v dětech

Podle průzkumu si děti vedou lépe než dospělí. České děti jsou dokonce spořivější než děti na Slovensku, v Polsku či v Bulharsku. Část kapesného si v Česku odkládají dvě třetiny dětí, aby si ušetřily na hračku či zábavu. Celé kapesné si spoří 13 procent českých dětí, pouze každé čtvrté dítě v Česku utratí kapesné ihned.

Způsob výchovy v dětství nás ovlivňuje v našem budoucím dospělém rozhodování. Stejně to platí to i u peněz. Pokud vás ale rodiče nevzdělávali, není nic ztraceno. Dobré finanční návyky se dají naučit i v dospělosti.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Typický byt v Česku – třípokojový s rozlohou 60 až 79 m2, postupně se ale zmenšuje

Tři místnosti a rozloha od 60 do 79 metrů čtverečních. Tak vypadá nejčastější byt v Česku. Nejvíc Čechů bydlí ve vlastním domě, jen v Praze a Karlovarském kraji převažuje bydlení v bytových domech. Vyplývá to z údajů ze Sčítání 2021 o bytech, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkem statistici evidují 4,48 milionu obydlených bytů, což je o 9,1 […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 08. 2022

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Gauner

  8 dubna, 2016

  Někteří vědí, že odvody na důchod je jako je vyhodit oknem.A někteří, nepoučitelní a zmanipulovaní?Dobře jim tak.Všechny zisky si ulijí jinam a když to vyjde a nebude válka, budou mít min. 5× vyšší důchod než nabízí současný státní systém, který je nakonec zruší a nezbude než oči pro pláč. Penzijní fondy jsou pouze na úspory, ne na renty a jsou výhodné pouze na určitou ale malou vloženou částku která se vyplatí tak na 5–7%/rok čistého a pokryje dnes náklady na 4 měsíce.Což je malá záplata dlouhodobé investice.Jen to chce počítat.Jinak co do státního dáte, již zpátky nikdy nedostanete!To dřív zemřete.A o to jde.Dnes se sází na černé duše budoucnosti.To je heslo dneška.Nejhorší je to, že až to krachne a že to krachne, nezbude nic než zdražení o min. 1000% a na hned.Až si ti, co to způsobili nahrabou, možná se to opět trochu jen lepší.Ale jak už každý ví, každým zdražením již cena nikdy neklesne.Cham­tivost, násilí, podvody, donášení atd. dělají divy a již jsme na to naprogramováni. Budoucnost je nejistá a co je jisté, že v tom plaveme jako lovné ryby.Až dojde voda, dojde však na všechny.Takže žít díl, je o to větší neštěstí než žít dnes.Chce to jen pochopit a…

  Odpovědět

 • Gauner

  8 dubna, 2016

  To ukládání je preferované naopak do úvěru, půjčky a tak dále.Oni dávají měsíčně do polštáře bank a těm, co jim poskytli úvěr na lepší žití.Tohle ale není život, ale přežívání v iluzi.Dá rozum, že se to potom mentálně napíše, že si dávají do polštáře a zneužije v nadpisu a samotném článku.Ale musí z něho platit vysokou daň.To je odraz mnoha chamtivých životů, které si způsobili sami.Na každého dojde a je jen na čase, jaký trest se přisoudí podle činů.Spoření není pro každého.A ti, co šetří poctivě, nakonec i poctivě mají.Kdo šetří nepoctivě, o vše přijde.Je to jako dnes si za podvody užívám, a v dalším životě to je vždy opačně.Těch poctivých je poskrovnu a nikdy je neuvidíme, ale těch druhých je tu přelidněno.Důkazem je to, co dnes vidíme a co se musí využít pro nepoctivost.Pocho­pit a …

  Odpovědět