Pondělí 25. května. Svátek má Viola.

Fincentrum Hypoindex listopad 2017: Sazby dál rostou

Fincentrum hypoindex listopad 2017

Monika Lukešová

Konec roku se blíží mílovými kroky. Hodně lidí si chce pořídit hypoteční úvěr ještě letos. Sazby totiž rostou a nikomu se nechce čekat, až vyšplhají ještě výše.

V listopadu průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů stoupla na 2,15 procenta. Zatím to však nemá za následek upadání zájmu o hypotéky. Oproti říjnu vzrostly objemy i počty poskytnutých hypotečníh úvěrů.

V jedenáctém měsíci si pro hypoteční úvěr přišlo do bank 9 466 klientů, což je o skoro 800 lidí více než v říjnu. I objemy vzrostly, a to dokonce o 1,5 miliardy korun na 19,460 miliard korun.

Sazby hypotečních úvěrů se nadále zvyšují pozvolným tempem. Maximální rozdíl mezi průměrnými sazbami jednotlivých bank přispívajících do Fincentrum Hypoindexu je již několik měsíců velmi nízký a ani listopadové zvýšení sazeb ČNB jej příliš nerozhodilo. I z toho je zřejmé, jak se banky vzájemně velmi bedlivě sledují a žádná z nich nechce prudkým zvýšením sazeb přijít o stále velmi dobré objemy nových obchodů,“ říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Před rokem byly sazby rekordně nízko

Loni touto dobou zájemci o hypoteční úvěr oslavovali rekordně nízké sazby. Letos už to zas taková sláva není. Srovnáme-li meziměsíční údaje, tak zájem o hypotéky vzrostl, ale jestliže se podíváme přesně o rok zpátky, zjistíme, že objemy a počty byly na úplně jiné úrovni.

Tabulka 1: Meziroční srovnání – listopad 2016 a listopad 2017

 Listopad 2016 Listopad 2017 Rozdíl
Počet nových hypoték 14 386 9 466 4 920
Objem nových hypoték 29,683 mld. Kč 19,460 mld. Kč 10,233 mld. Kč
Úroková sazba 1,77  % 2,15 %  38 bazickýh bodů

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

V listopadu roku 2016 si lidé sjednali téměř o pět tisíc hypotečních úvěrů více. Objemy byly v meziročním srovnání vyšší zhruba o 10 miliard korun.

V rámci letošního roku jsou však objemy a počty nejvyšší za posledních pět měsíců. Naposledy byla u objemů atakována hranice 20 miliard korun v červnu 2017. Ve stejný měsíc bylo uzavřeno více jak deset tisíc hypotečních úvěrů za měsíc.

Rekordu se nejspíš nedočkáme

Za celý loňský rok si lidé sjednali 114 550 hypotečních úvěrů v celkovém objemu za 225,809 miliard korun. Během jedenácti měsíců letošního roku bylo sjednáno 100 267 hypotečních smluv. Lidé si v rámci hypoték zatím napůjčovali 205,66 miliard korun.

Abychom se tedy dočkali rekordních počtů a objemů, muselo by si pro hypoteční úvěr v prosinci přijít minimálně 14 283 lidí a půjčit si přes 20 miliard korun. Čísla to nejsou úplně nereálná a v některých měsících bylo sjednáno i víc smluv za vyšší sumu, ale pravděpodobně se rekordu letos nedočkáme. Třeba ale prosinec překvapí.

Co se děje na hypotečním trhu?

Hypoteční trh žije zdražováním. Během listopadu se ke zvyšování úrokových sazeb přidaly další banky. Kvůli zvýšení základních úrokových sazeb Českou národní bankou zdražila hypotéky i Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank a Hypoteční banka. Jak konkrétně banky zatím zdražovaly, si přečtěte v článku Aktuální sazby hypoték: Plošné zdražování pokračuje.

Tabulka 2: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex listopad 2017

Doba fixace Všechny fixace
Fincentrum Hypoindex 2,15  %
Změna oproti minulému období (b.p.) 5
Počet nových hypoték 9 466
Objem nových hypoték 19,460 mld. Kč
Průměrná výše hypotéky 2 055 747 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 20 let 5 128 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 15 let 6 502 Kč
Účelovost úvěrů
Podíl úvěrů na koupi 60 %
Podíl úvěrů na výstavbu 19 %
Podíl ostatních úvěrů 21 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka. 

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením „FINCENTRUM HYPOINDEX“ a uvedením zdroje „Hypoindex.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/).

Anketa: Chystáte se kupovat byt?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *