EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

Text: Jana Zámečníková

25. 10. 2018

0 komentářů

Nákupní horečka opadá, ceny bytů přesto dál rostou

 

Developeři prodali ve třetím čtvrtletí nejméně bytů za posledních šest let. Ceny nových bytů přesto dál pokračují ve dvouciferném růstu. Cena za metr čtvereční překonala stotisícovou hranici. Kdy přijde ochlazení a ceny klesnou? 


Prodeje bytů a potažmo hypoték bývají v letních měsících vlivem dovolených obvykle slabší než ve zbytku roku. Letošní léto bylo ale na hypotečním trhu jiné. Lidé se kvůli obavám z přísnějších pravidel pro poskytování hypoték nahrnuly do bank. Zájem o hypotéky podle Fincentrum Hypoindexu během léta rostl a v září vyvrcholil. V prodejích nových bytů se to ale neprojevilo.

Výprodeje nových bytů se nekonaly

Developeři prodali v Praze ve třetí čtvrtletí letošního roku o 150 nových bytů méně než ve stejném období loňského roku. Celkový počet 1 050 prodaných bytů je nejnižší od léta 2012, kdy česká ekonomika procházela recesí a kupujícího našlo pouze 1 007 nových bytů. Vyplývá to ze společné analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.
Letošní rok tak zřejmě rekordy v prodaných bytech trhat nebude. Developeři odhadují, že se prodá zhruba 5 000 nových bytů. Počet prodaných bytů by tak oproti loňskému roku klesl o 500 jednotek.
„Pokles počtu prodaných bytů v tomto kvartálu pro nás není překvapením a demonstruje celkovou situaci na trhu s novými byty. Aby se situace zlepšila, je třeba změnit přístup politiků i úředníků a také upravit legislativu týkající se povolování staveb. V tomto ohledu doufáme, že se po komunálních volbách tato témata otevřou a začnou se implementovat konkrétní řešení,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.
Počet nabízených nových bytů se mezičtvrtletně navýšil o více než 300 bytů na 4 650 jednotek, není to ale zásluhou nových projektů. „Rozšířená nabídka, která se za poslední tři měsíce v Praze zvedla o 300 bytů, je především odrazem snížených prodejů. Nesouvisí s tím, že by se podařilo najednou na trhu umístit více nových projektů,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Ceny rostou poptávce i nabídce navzdory

Přestože se poptávka po nových bytech ochladila a nabídka rozšířila, růst cen se nezastavil. Nové byty v Praze se prodávaly v průměru za 96 tisíc korun za metr čtvereční. To sice představuje oproti předchozímu čtvrtletí jen dvouprocentní nárůst, ve srovnání s loňským létem ale došlo prodejní ceny vzrostly o 15,5 procenta.
Průměrná cena dostupných bytů meziročně vzrostla dokonce o 17,7 procenta a poprvé podle této statistiky překročila stotisícovou hranici na 102 916 korun za metr čtvereční. Nabídková cena roste nepřetržitě již tři roky, od druhého kvartálu 2015 se zvýšila o neuvěřitelných 66,5 procenta.
Za růstem cen stojí především stále nedostatečná nabídka nových bytů, mění se ale i skladba nabízených bytů. „Okolo 40 procent z nich je už v cenové kategorii nad 100 tisíc korun na metr čtvereční. To je zhruba pětkrát více než před dvěma roky,“ uvedl Marcel Soural. Zatímco v letech 2010 až 2015 bylo zastoupení „luxusního“ segmentu kolem 10 procent (maximálně 500 dostupných bytů), v současné době je na trhu téměř 2 000 nových bytů s průměrnou cenou nad 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Kdy přijde ochlazení?

Ceny bytů zdražují v současné době podle Marcela Sourala ze setrvačnosti. Pro střední třídu jsou již nedosažitelné a struktura klientů se mění. „Stále více kupují byty investoři, kteří je nabízejí k pronájmu. I tato část klientů se ale časem vyčerpá, což povede k poklesu poptávky a zbrzdění cen,“ míní Marcel Soural.
Během několika let by ale mohlo dojít i k poklesu cen. „V Praze je zaseknutých v přípravné fázi povolovacího procesu zhruba 42 tisíc bytů. V aktuální nabídce je ale pouze 4 650 jednotek. Pokud by se podařilo uvolnit alespoň část projektů a nabídka by vzrostla například dvojnásobně, ceny nabízených bytů klesnou,“ uvedl Marcel Soural.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Analýza: Strašák v podobě cenových a inflačních doložek mizí ze smluv

Společnost Home Portal, která po celé ČR poskytuje služby zejména zájemcům o novostavby, dle aktuální analýzy kupních smluv developerů zjistila, že developeři masivně ustoupili od cenových a inflačních doložek. V době, kdy klesá zájem o nemovitosti, umocnila krize obezřetnost kupujících, kteří doložky začali více řešit, a developeři jim tak ustupují.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 09. 2022

Typický byt v Česku – třípokojový s rozlohou 60 až 79 m2, postupně se ale zmenšuje

Tři místnosti a rozloha od 60 do 79 metrů čtverečních. Tak vypadá nejčastější byt v Česku. Nejvíc Čechů bydlí ve vlastním domě, jen v Praze a Karlovarském kraji převažuje bydlení v bytových domech. Vyplývá to z údajů ze Sčítání 2021 o bytech, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkem statistici evidují 4,48 milionu obydlených bytů, což je o 9,1 […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.