Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Hypoteční banka: Ceny bytů klesají, pozemků rostou

Petr Zámečník

Průměrné ceny nemovitostí se stanovují obtížně. Každá je jiná. Stačí slunný výhled a cena bytu letí nahoru. Srovnat ceny do latě zkouší čtvrtletně Hypoteční banka se svým HB Indexem. Vyruší všechny nesrovnalosti v kvalitě – a z uhlazených cen vypočítá index. I podle něj ceny bytů stále stabilně klesají.

Čím více vlivů z ceny statisticky odstraníte, získáte přesnější informaci. Očištěním ceny pak můžete sledovat vývoj cen bytů, přestože se jeden měsíc prodá více stometrových apartmánů s výhledem na Hradčany a druhý naopak panelákové garsonky mezi skládkou a teplárnou. Statistika je v tomto směru mocná zbraň.

Odstraněním „nežádoucích“ vlivů se ale velmi často ceny „zploští“. To se také zřejmě stalo HB Indexu. Jak jinak lze vysvětlit skutečnost, že HB Index od roku 2010 ukazuje snížení cen bytů o pouhá 4,2 %? Obdobným „zploštěním“ pravděpodobně ale prochází také ukazatel průměrných cen bytů Českého statistického úřadu.

Za stejné období od roku 2010 (jen o čtvrtletí kratší) uvádí Český statistický úřad pokles cen starších bytů pokles o 8 % (u novostaveb v Praze o 3,4 %). Přitom sami developeři odhadovali letos v prvním čtvrtletí meziroční pokles cen minimálně o 10 %. Není divu, když přibývá neprodejných bytů v novostavbách.

Každý index v sobě zahrnuje nutnou dávku zjednodušení a zkreslení. To ovšem nesnižuje jeho „orientační schopnosti“ – tedy ukázat, kterým směrem se trh pohybuje. A to dokáže i HB Index.

Ceny bytů

Podle HB Indexu bytových jednotek ceny bytů ve 2. čtvrtletí oproti prvnímu letošnímu poklesly o 0,93 %, když hodnota samotného indexu klesla o 0,9 bodu. Meziročně klesly ceny bytů o 2,64 %.

Graf 1: HB Index – bytové jednotky

hb-index-2-2012-bytove-jednotkyZdroj: Hypoteční banka

V druhém čtvrtletí ceny nejrychleji klesaly v Moravskoslezském a Pardubickém kraji, nadprůměrný pokles však zaznamenala také Praha,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky, a dodává: „Pokles cen je patrnější u starších panelových bytů. Poptávka po novostavbách byla v průběhu druhého kvartálu relativně stabilní a mírně oslabila až k jeho konci.“

Roste zároveň počet neprodaných bytů v novostavbách, na čemž se Petr Němeček shoduje s Evženem Korcem, generálním ředitelem společnosti Ekospol, který říká: Každý chtěl začít stavět ještě vloni s vidinou, že díky DPH všechno prodá. Ale znovu se tak nestalo. Navíc ne všechny byty zahájené v loňském roce již byly dokončeny, takže je téměř jisté, že celkový počet ležáků letos ještě naroste.

Ceny rodinných domů

Ceny rodinných domů jsou ještě méně srovnatelné než ceny bytů, pokud tedy odhlédneme od unifikovaných satelitních městeček nevhodných pro život. Starší rodinné domy jsou navíc prodávány zároveň s pozemkem, který zejména v exklusivních lokalitách může mít vyšší cenu než samotná stavba. U novostaveb se cena (bez pozemku) naopak odvíjí především od cen materiálů a stavebních prací.

Od počátku měření HB Indexu ceny rodinných domů stouply o 2,7 %. Ovšem jejich vývoj je nejvíce rozkolísaný ze všech sledovaných typů nemovitostí.

Graf 2: HB Index – rodinné domy

hb-index-2-2012-rodinne-domyZdroj: Hypoteční banka

„Na trhu lze pozorovat mírný pokles poptávky po rodinných domech s cenovkou nad 3 miliony korun i mírně oživený zájem o developerskou výstavbu v okolí Prahy. Na trhu celkově přetrvává zájem o rodinné domy vhodné k rekonstrukci, které mají nižší pořizovací cenu,“ uvádí k trhu rodinných domů Petr Němeček.

Z novostaveb roste zájem především o energeticky úsporné domy a dřevostavby.

Pozemky

Pozemky jsou nejstabilněji rostoucí součástí HB Indexu. Od počátku jeho sledování jejich cena vzrostla o více než 10 %.

Graf 3: HB Index – pozemky

hb-index-1-2012-2-pozemkyZdroj: Hypoteční banka

Pozemky jsou i nadále vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Největší zájem byl ve druhém čtvrtletí o pozemky v okolí krajských měst. Pokles naopak zaznamenaly pozemky se špatnou dopravní dostupností,“ říká k cenám pozemků Petr Němeček.

Závěrem

S indexy cen nemovitostí je to stejné jako s akciovými indexy. Ukazuje směr trhu, ale neřekne vám nic o vývoji vaší akcie. Cena konkrétní nemovitosti se odvíjí od lokality a jejích dalších vlastností – a především na poptávce ze strany kupujících, jejich ochotě zaplatit vyšší cenu a obchodních dovednostech jak prodávajícího, tak kupujícího.

Anketa: Je bydlení drahé?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *