EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Hypoteční šílenství se stupňuje. Česká spořitelna přesto zdražuje

 

Hypotéky jdou v posledních týdnech před říjnovým zpřísněním pravidel na dračku. Česká spořitelna se přesto rozhodla zvýšit hypoteční sazby již v polovině září. Hypoteční šílenství by ale ani vyšší sazby neměly zastavit.  

Loading 


Česká národní banka (ČNB) od října opět přitvrdí proti hypotékám. Podle analýzy České spořitelny by na hypotéku kvůli přísnějším pravidlům nedosáhla zhruba čtvrtina jejích současných klientů, a to především ve velkých městech jako je Praha, Brno či Olomouc. Komerční banka odhaduje, že by objem poskytnutých hypoték mohl klesnout zhruba o 10 procent.

Obavy lidí zvyšují zájem o hypotéky

Obavy lidí, že na hypotéku za přísnějších pravidel nedosáhnou, se proto stupňují. Ve velkém se již během prázdnin začali hrnout do bank. Rostoucí zájem o hypotéky potvrzuje například Česká spořitelna.
„Postupná regulační opatření ČNB a rostoucí úrokové sazby mají klíčový vliv na nejistotu mezi klienty, kteří si díky tomu oblíbili hypotéky s dlouhými fixacemi úrokových sazeb. S blížící se platností nových pravidel vnímáme rostoucí zájem o hypotéky, o které během srpna oproti červenci vzrostl zájem o téměř třetinu,“ říká Radek Vachulka, manažer hypoték České spořitelny.
Sberbank zaznamenala oproti loňskému roku desetiprocentní nárůst objemu poskytnutých hypoték již během prvního pololetí letošního. Hypoteční boom ale neustal ani v letních měsících.
„Zvýšený zájem trval i během prázdninových měsíců a září. Někteří zájemci reagují na zpřísnění podmínek od října a snaží se zažádat ještě před tímto termínem. Navíc se očekává další zvedání základní sazby, na což bude postupně trh hypoték reagovat také zvyšováním sazeb,“ uvedla tisková mluvčí Sberbank Radka Černá.
Větší zájem klientů během prázdnin pozorují i realitní kanceláře. „Pokud nepočítáme leden, byly pro nás letní měsíce těmi nejsilnějšími. A to i přesto, že červenec byl v rámci celého trhu nejhorším měsícem za poslední roky. Logicky se tak naplňuje předpověď, že zájem o nemovitosti bude růst s blížícím se zpřísněním pravidel pro poskytování hypoték,“ říká Roman Weiser, obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli.

Zdražování hypoték začalo

Sberbank potvrdila, že v září ještě sazby měnit nebude. Některé banky ale začaly hypoteční sazby zvyšovat ještě před zpřísněním pravidel. Air Bank naopak na začátku září sazby snížila o 0,1 procentního bodu.
Jako první přišla s vyššími úrokovými sazbami hypoték na konci července Hypoteční banka, která k tomu navíc v srpnu přidala během krátké doby další zvýšení sazeb. Hypoteční banka a stejně tak i ČSOB navíc s velkou pravděpodobností opět zdraží hypotéky znovu od 1. října. Na konci srpna zdražila například i Moneta Money Bank či UniCredit Bank a na začátku září i Komerční banka.
TIP: Aktuální sazby hypoték: Letní slevy končí, hypotéky zdražují

Česká spořitelna sází na hypoteční horečku a zdražuje

Zatím jako poslední se ke zdražování hypoték od pondělí připojí i Česká spořitelna. S platností od 17. září vzrostou úrokové sazby všech fixací hypoték. Nejvýrazněji vzrostou sazby hypoték s fixací na jeden až pět let, a to o 0,2 procentního bodu. Mírněji pak podraží delší fixace.
Úroková sazba hypoték s fixací na jeden a dva roky vzroste na 4,19 procenta a na tři a čtyři roky na 3,19 procenta. Sazba pětileté fixace přes navýšení o 0,2 procenta zůstává pod tříprocentní hranicí od 2,89 procenta.
Hypotéky s fixací na osm let se prodraží o 0,15 procentního bodu na 2,94 procenta a fixace na 10, 15 a 20 let o 0,1 procentního bodu. Desetileté fixace tak budou začínat na 2,99 procenta, patnáctileté na 3,19 procenta a dvacetileté na 3,59 procent.

Vyšší sazby hypoteční boom nezastaví

Vyšší úrokové sazby by ale na zájmu o hypotéky neměly nic změnit. „Předpokládáme, že i přes mírné zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině září postupně zájem o hypotéky na poslední chvíli ještě vzroste,” dodává Radek Vachulka.
Během července sice podle ukazatele Fincentrum Hypoindex poklesly na hypotečním trhu počty klientů i objemy poskytnutých hypoték, po návratu lidí z dovolených by ale i podle analytiků měl zájem opět stoupat.
„Červencový pokles počtu úvěrů proti průměru předchozích měsíců, který je dán zejména faktorem dovolených, nebyl ve srovnání s posledními roky až tak silný. Informace o horší dostupnosti úvěrů od října, jakož i očekávání, že banky budou muset dříve či později reagovat na zvýšení základních sazeb ČNB, jsou dostatečnou motivací řešení úvěru neodkládat,” říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024

Oživení zájmu o novostavby v Praze je doslova raketové

Po rok a půl trvajícím období, během kterého kupující vyhlíželi cenové dno a zlepšení ekonomické situace, se na přelomu letošního roku rezidenční trh v Praze znovu rozběhl a průměrná nabídková cena nových bytů za posledních 6 měsíců vzrostla o 1,4 % na 152 425 Kč za metr čtvereční. Faktory jako pokles úrokových sazeb spolu s očekáváným růstem […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *