Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Fincentrum Hypoindex červenec 2018: Léto hypotékám nepřeje. Sazby stagnují, zájem klesá

Fincentrum Hypoindex červenec 2018

Monika Lukešová

Hypotéky v půlce letošního roku nabraly druhý dech. Vypadá to ale, že jim rychle zase došel. V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o více jak 2000 smluv o hypotečním úvěru méně. V červenci si přišlo do bank sjednat hypotéku 7 016 klientů.

Úroková sazba v prvním prázdninovém měsíci stagnovala, respektive mírně vzrostla na 2,5 procenta. Na stejné úrovni je v úroková sazba v podstatě od března letošního roku. „Všechny významné banky během července držely své sazby na předchozích úrovních ve snaze využít poslední měsíce před platností doporučení ČNB zpřísňujících testování bonity klientů k navýšení svého úvěrového portfolia,“ říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Stejně jako počty v červenci klesly i objemy. A ne o málo. V meziměsíčním srovnání objemy klesly skoro o čtyři miliardy korun na 15,386 miliard korun. Letos v červenci je o hypotéky nejmenší zájem od ledna 2016, kdy i přes velmi nízké sazby (2,064 procenta) bylo sjednáno jen 5 912 hypotečních úvěrů.

Červencový pokles počtu úvěrů proti průměru předchozích měsíců, který je dán zejména faktorem dovolených, nebyl ve srovnání s posledními roky až tak silný. Informace o horší dostupnosti úvěrů od října, jakož i očekávání, že banky budou muset dříve či později reagovat na zvýšení základních sazeb ČNB, jsou dostatečnou motivací řešení úvěru neodkládat,“ dodává Josef Rajdl.

Graf 1: Fincentrum Hypoindex červenec 2018

Fincentrum Hypoindex červenec 2018

Zdroj: Hypoindex.cz

Loni byl zájem o hypotéky nižší, ale objemy vyšší

Meziročně zájem o hypoteční úvěry klesl, ale jen o 200 uzavřených hypoték. Objemy jsou teď naopak vyšší, a to o 808 milionů korun. Prázdninové měsíce jsou vždy spolu se začátkem roku slabší, alespoň co se týče hypotečních úvěrů. Lidé mají jiné starosti, všichni jsou na dovolené a hypoteční úvěry budou řešit až v září.

Ceny nemovitostí jsou stále vysoké, takže není divu, že průměrná hypotéka stále roste. V červenci se vyšplhala na 2 193 045 korun.

Novinky ze světa hypoték

Česká národní banka na začátku srpna znovu zvýšila úrokové sazby. Podle Zprávy o inflaci III/2018, kterou ČNB vydala, zvýší úrokové sazby ještě dvakrát, a to v září, a pak v posledním čtvrtletí letošního roku.

Hypoteční banka od 20. srpna opět zdražila svou Jasnou hypotéku. Úroková sazba fixací na pět let vzrostla o 0,2 procentního bodu na 2,89 procenta. Naposledy přitom u této hypotéky banka zvýšila sazby 30. července o 0,1 procentního bodu. Hypoteční banka tak reaguje právě na srpnové zvýšení sazeb ČNB.

Banky v létě končí s různými akčními nabídkami a slevami. Na podzimní akce si klienti budou muset počkat, takže zvýšení úrokových sazeb u hypoték na sebe nenechá pravděpodobně dlouho čekat.

Mladým půjčí stát

Stát spustil poskytování půjček pro mladé s úrokovou sazbou 1,12 procenta. Celkem stát hodlá rozpůjčovat 650 milionů korun. O půjčky byl hned v den spuštění velký zájem. Půjčka pro mladé do 36 let může být buď 300 tisíc korun na rekonstrukci, 1,2 milionu korun na koupi bytu, nebo až dva miliony na stavbu domu. Podrobnosti se dočtete v článku Státní půjčky pro mladé nejsou lékem na nedostupnost bydlení

Tabulka: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex červenec 2018

Doba fixace Všechny fixace
Fincentrum Hypoindex 2,5  %
Změna oproti minulému období (b.p.) 1
Počet nových hypoték 7 016
Objem nových hypoték 15,386 mld. Kč
Průměrná výše hypotéky 2 193 045 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 20 let 5 298 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 15 let 6 666 Kč
Účelovost úvěrů
Podíl úvěrů na koupi 59 %
Podíl úvěrů na výstavbu 20 %
Podíl ostatních úvěrů 21 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka. 

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením „FINCENTRUM HYPOINDEX“ a uvedením zdroje „Hypoindex.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/).

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *