EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

 


 

Nejatraktivnější úrokové sazby nabízejí banky většinou u hypotečních úvěrů do 85 procent hodnoty pořizované nemovitosti (LTV). Zbytek peněz ale mnoho mladých našetřeno jen za pár let svého produktivního života nemá. O pomoc tak často žádají své rodiče, kteří první kroky svých potomků k vlastnímu bydlení jen těžko odmítají.

Starost o děti dospělostí nekončí

Průzkum UniCredit Bank mezi Čechy splácejícími hypotéku ukázal, že se dnes bez pomoci rodičů neobejde téměř polovina mladých lidí (48 procent). Nejčastěji svým dětem na hypotéku poskytují finanční hotovost (20 procent) nebo peníze ze spořících produktů (10 procent), někdy také zastavují své vlastní bydlení (8 procent). Na splátce hypotéky se ovšem téměř nepodílejí.

Pořízení bydlení na hypotéku je pro mnoho z nás i přes historicky nejnižší sazby úvěrů velkou finanční investicí, bez počáteční podpory rodiny se často neobejdeme. Finance do začátku jsou právem nejpopulárnější možností, pomáhají totiž dvakrát. S nižší hypotékou mladí dosáhnou na lepší úrokovou sazbu, případně si za peníze od rodičů vybaví domácnost. Rodiče v drtivé většině pomáhají částkou do čtvrtiny ceny nemovitosti,“ komentuje výsledky průzkumu Dalibor Mička, ředitel pro financování domácností UniCredit Bank. 

Některé regiony skrývají samostatnější mladé

Největší podporu rodičů mají mladí muži ve věku do 26 let žijící v Praze. Je to dáno i tím, že ceny pražských bytů jsou výrazně vyšší než ve zbytku republiky. Stále rostoucím cenám nemohou konkurovat ani nadprůměrné platy v Praze.

Pomoc rodičů vyhledávají často i mladí muži v Libereckém a Zlínském kraji, kde s pomocí rodičů řeší svou hypotéku dvě třetiny mladých. Naopak nejsamostatnější jsou Češi na Ostravsku a v Karlovarském kraji, pomoc s hypotékou zde nepotřebují tři čtvrtiny lidí.

REKLAMA

Téměř tři čtvrtiny rodičů přispívá maximálně do čtvrtiny hodnoty nemovitosti. Větší částkou pak pomáhá každý čtvrtý rodič. Pouze pět procent rodičů koupí svým ratolestem i celou nemovitost. Nejčastěji však dostanou děti do 10 procent hodnoty nemovitosti.  

Stát mladým pomáhal a pomáhat bude

Státního fondu rozvoje bydlení v letech 2004 až 2011 prostřednictvím programu Podpora mladých poskytoval mladým lidem hypotéku s výhodnější úrokovou sazbou kolem dvou procent. Program počítal s nižšími příjmy mladých i s jejich postupným nárůstem. Mladým párům, kterým se narodilo dítě, pak byla poskytnuta sleva z jistiny 30 tisíc korun za každé dítě. Úrokové sazby se ale v současné době drží tak nízko, že stát nepokládá za nutné podporovat tímto způsobem hypoteční úvěry pro mladé.

V oblasti hypoték ale stát na mladé nezanevřel úplně. Od 21. dubna 2016 poskytuje v rámci Programu 600 mladým rodinám do 36 let s alespoň jedním dítětem ve věku do šesti let úvěr na pořízení bydlení výši 50 až 600 tisíc korun se zvýhodněnou sazbou, fixací na pět let a splatností maximálně 15 let. Úspěšný žadatel tak může získat kromě jiných výhod i zvýhodněnou sazbu od 1,46 procenta odvozenou od aktuální referenční sazby EU.

Při současných úrokových sazbách, které u některých bank padají i pod 1,5 procenta, není úroková sazba rozhodujícím kritériem. Stát totiž posuzuje schopnost splácet žadatele jiným způsobem než banka, pro žadatele tak může být snadnější úvěr získat. Navíc má větší možnost získat zbylou část úvěru od banky. Je snazší získat hypoteční úvěr na 50 procent LTV než na 90 procent.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • josef

  29 dubna, 2016

  Fajn stat pry „pomaha“….. Muze tedy nekdo vysvetlit, proc je 100% hypoteka o tomlik drazsi, nez 85%? Kdysi byl rozdil 1%, coz pri 3 mil. uveru je dva a pul tisice mesicne.
  Ano, je v tom regulace!! Ta totiz nuti banky davat takove hypoteky draz. A ted ji chteji jeste zprisnit – tim, ze 100% hypo zrusi uplne.Takze mlady clovek, co nema nasetreno, potrebuje bud cizi hotovost (ale ne pujcku), nebo dozajisteni dalsi nemovitosti. No a rodice pomahaji… Kdyby totiz mlady clovek chtel byt za 3 mega, tak musi nasetrit skoro pul mega, aby mel 85% hyposku, coz znamena, ze pri usporach 10 tisic mesicne (no jeste plati najem a plat mladych lidi jeste nemuze byt velky), coz nasetri za 4 roky…

  Odpovědět

 • Michal

  3 května, 2016

  Jsou hypotéky i s 90% LTV tzn. vlastní zdroje 10%.
  Nebo taky lze kombinovat s úvěrem ze stavebního spoření.Vše lze spočítat co a jak je výhodné. Pro každého klienta to vychází jinak.Hypotéky dělám 5 let a rád Vám poradím. http://www.michalhein­zke.cz

  Odpovědět

 • Nox

  2 května, 2016

  Otazka je, zda by si ten mlady clovek mel brat hypoteku hned jak zacne vydelavat. Za sebe bych rekl, ze by si prve rade mel dokazat neco vydelat sam a az pote si pujcovat.

  Odpovědět