EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Text: Petr Zámečník

27. 02. 2017

1 komentář

Hypotéky zdražují… a může být hůř

 

Hypoteční úvěry podle Fincentrum Hypoindexu začaly zdražovat. Sazba 1,82 % je ale jen první krok. Co potlačí úroky hypoték vzhůru v nejbližším období? Vedle ČNB i ČSSD se svým volebním programem…

Loading 


Dozvuky extrémně levných hypoték ještě budou nějaký čas pokračovat. Je ale potřeba se připravit na jejich růst. Lednové zvýšení úrokových sazeb dle Fincentrum Hypoindexu o 0,05 procentního bodu na 1,82 % může sice být jen lehkou korekcí, skutečné zdražování na sebe ale nenechá dlouho čekat. A důvodů pro něj je hned několik.
Hlavním strůjcem růstu úrokových sazeb bude Česká národní banka (ČNB). Její měnová politika utváří finanční prostředí. ČNB přitom v dohledné době pravděpodobně opustí režim měnových intervencí, které přilákaly spekulanty a zlevnily kapitál. Opuštění měnových intervencí podle některých (menšinových) názorů mohou doprovodit i záporné základní úrokové sazby, ale ty následně začne pomalu zvyšovat. K růstu sazeb tak jako tak dojde nejspíš v příštím roce.

LTV od 1. dubna 2017

Opuštění měnových intervencí ovšem bude předcházet ještě jedna událost tlačící úroky vzhůru. Od 1. dubna 2017 se dále zpřísní „doporučená“ pravidla dle benchmarku ČNB na výši poskytovaných hypoték. Zatímco ještě dnes mohou banky poskytnout až 95% hypotéku a v rozmezí 85 až 95 % LTV smějí poskytnout 10 % objemu hypoték, od aprílu se strop sníží na 90% hypotéky a v rozmezí od 80 do 90 % budou banky smět půjčit 15 % úvěrů. I to se projeví na ceně hypoték.
Pro banky je stanovená hranice doporučením. Pokud ho nedodrží, ČNB jim může předepsat držet více kapitálu. Více kapitálu představuje vyšší náklady – a ty banky pochopitelně zohlední v úrokové sazbě. Na druhou stranu již dnes řada bank neposkytuje hypotéky nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti, tudíž růst sazeb v důsledku zpřísnění poskytování hypoték nemusí být příliš vysoký.

Konec intervencí

S koncem intervencí se očekává odliv spekulativního kapitálu a posílení české koruny. K tomu ale nemusí dojít s jistotou. Kapitálu do České republiky za dobu boje ČNB o slabší korunu připlulo ke konci ledna 1,4 bil. Kč. Jen první čtyři týdny letošního roku ČNB nakoupila eura za 455 mld. Kč, což odpovídá objemu za celý loňský rok. Rozprodat koruny nahromaděné spekulanty může nějaký čas trvat.
Zrychlující se nárůst intervencí proti posilování české koruny napovídá brzkému ukončení kurzového závazku. ČNB aktuálně drží devizové rezervy v objemu 2,6 bil. Kč, což představuje 60 % HDP. ČNB sice může tisknout peníze v libovolné míře, ekonomice by tím ale dlouhodobě neprospěla – a sama by se po posílení koruny uvalila do zničující ztráty. Příklady byly vidět ve Švýcarsku a Dánsku, jejichž centrální banky podlehly spekulantům a neočekávaně své závazky zrušily.
Kapitál se po konci intervencí bude přesouvat do zahraničí. Pravděpodobně pomaleji a s větší volatilitou, než by si spekulanti přáli, ale i tak dojde k úbytku zdrojů, což se postupně promítne do rostoucích sazeb. Zřejmě se nebude jednat o rychlý posun, neboť Česká národní banka koruny nakupovat nebude, nicméně vliv na úrokové sazby zde bude.

Sektorová bankovní daň

Bankovní daň z volebního programu Sociální demokracie je dalším motorem růstu úrokových sazeb hypoték a úvěrů obecně. Pokud se ji socialistům podaří prosadit, zvýší se bankám náklady kapitálu.
Tabulka 1: Návrh bankovní daně z dílny ČSSD

Objem aktiv Výše daně
od do
0 Kč 50 mld. Kč 0,05%
50 mld. Kč 100 mld. Kč 0,10%
100 mld. Kč 300 mld. Kč 0,20%
300 mld. Kč  – 0,30%

Zdroj: ČSSD
Velkým bankám vzrostou náklady na držbu kapitálu o 0,3 % z objemu, menším o něco méně. A tyto náklady nepochybně přenesou na klienty. Některým bankám toto může navíc vyhovovat. „Není proti zájmu všech bank, ale nejméně v zájmu jedné z nich,“ uvedl Petr Stuchlík na konferenci Rozvoj a inovace finančních produktů 2017a doplnil: „Přinejmenším jedna česká/rakouská banka na ní může vydělat.“ Bankovní daň může být záminkou pro zvyšování poplatků, snižování úroků z vkladů či jejich pomalejší růst a růst úrokových sazeb úvěrů.
„Banky vlastně nemůžeme minout, vynechat, přeskočit. Musíme mít bankovní účet, pokud chceme podnikat, dokonce i pokud chceme pomáhat jiným a založíme neziskovou organizaci, limit pro hotovostní operace je aktuálně 270 tisíc korun atd. Pokud jsme tedy systémem a zákony vlastně přinuceni využívat služeb bank, působí návrh na zavedení bankovní sektorové daně, trochu směšně,“ hodnotí bankovní daň Patrik Nacher, zakladatel a provozovatel serveru BankovníPoplatky.com.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jan Svačina

    3 března, 2017

    Nejenže se nám prodraží hypotéky, ale od dubna bude třeba mít naspořeny nějaké vlastní finanční prostředky. Asi to zkomplikuje situaci nemálo kupujícím, kteří potřebuji rychle řešit bydlení a nemají nic naspořeno. Osobně právě řešíme koupi bytu a naštěstí jsme nespoléhali pouze na hypotéku, takže máme něco naspořeno. Ale mladá rodina to bude mít o něco složitější. A jak píše jiný diskutující, určitě se zvýší poptávka po dalších úvěrových produktech a lidé budou nucení kombinovat. Je dobré sledovat aktuální informace. Pravidelně navštěvuji web W4T https://www.web4trader.cz/bydleni/, kde píší o všech významných změnách.

    Odpovědět