EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Monika Lukešová

27. 10. 2017

1 komentář

I pojištění domácnosti potřebuje inventuru

 

Pojištění domácnosti není jen tak. I když jde o zdánlivě jednoduchý produkt, musíte si dát pozor na to, proti čemu se pojišťujete. Také je důležité pojistku aktualizovat například v situaci, kdy máte byt či dům po rekonstrukci.  Rozhodně se nevyplatí nechat pojistku ladem.

Loading 


„Při sjednávání pojištění domácnosti je vždy nutné si rozmyslet, jaký rozsah pojištění chceme/potřebujeme. Základní rozsah obsahuje rizika požár, výbuch, úder blesku, pád letadla, vichřice, krupobití, zemětřesení, pád stromů a stožárů, tíha sněhu nebo námrazy, vodovodní škoda, kouř, nadzvuková vlna, sesuv půdy a lavin, náraz vozidla, zkrat a přepětí, sklo all risks. Pojištění dále zahrnuje asistenční služby,“ vyjmenovává Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.
Doplnit si pojištění domácnosti můžete o další pojistné události, jako jsou povodeň a záplava, odcizení a vandalismus a zkrat a přepětí. Také je možné sjednat si pojištění odpovědnosti za újmu nebo pojištění nadstandardní asistenční služby.
Při sjednávání si dejte pozor hlavně na správné stanovení pojistné částky. Lidé mají tendenci vidět jen velké cennosti, elektroniku a nábytek. Ale všechno něco stojí, i oblečení, knihy, nádobí, povlečení, dekorace atd.

Na co se často zapomíná

U pojištění domácnosti se paradoxně zapomíná na pojištění proti povodním a záplavám. Podle Václava Bálka z pojišťovny Allianz lidé spoléhají na to, že je ještě povodeň nepostihla. To už si říkali od roku 1997 častokrát.
„Zapomíná se například i na pojištění skla nebo na pojištění atmosférických srážek. I když pojištění občanské odpovědi nepatří přímo do pojištění domácnosti, její součástí jsou škody způsobené provozem domácnosti. Na škody, které mohou způsobit jiným osobám, lidé často zapomínají,“ dodává Václav Bálek.
Podle odborníků je dobré spojit pojištění domácnosti s pojištěním občanské odpovědnosti. To se vztahuje na případy, kdy pojištěný nebo ostatní členové domácnosti způsobí někomu jiném nějakou škodu. Týká se to škod způsobených zvířetem, při sportovní činnosti, dětmi apod. „Jste-li majitelem rodinného domu, chaty nebo bytu, tak automaticky, bez navýšení pojistného, se pojištění vztahuje i na odpovědnosti vzniklé v souvislosti s vlastnictvím této nemovitosti,“ doplňuje Petr Milata z ČSOB.

Lepší vybavení volá po změně pojistky

Na pojištění domácnosti je jednoduché zapomenout a jen jednou za rok (záleží na vašem nastavení) ho zaplatit. Jenže jak čas plyne a vy si kupujete lepší elektroniku, nábytek, šperky, tak se zvyšuje hodnota celého vašeho majetku.
„Inventuru“ pojistných smluv je dobré provést jednou za tři až pět let. Pokud v majetkových poměrech došlo k výrazným změnám, je dobé pojistku aktualizovat. Kdyby došlo k pojistné události, nemuseli byste dostat adekvátní pojistnou částku kvůli zastaralé pojistce.
„V pojistných podmínkách je stanovena povinnost oznámit pojistiteli zvýšení pojistné hodnoty pojištěných věcí, pokud je zvýšení hodnoty vyšší jak 20 %. Uložením této povinnosti se snažíme co nejvíce eliminovat případy podpojištěného majetku a případného krácení pojistného plnění,“ doplňuje Renata Čapková, tisková mluvčí ČPP.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Co dělat, když chybí peníze na splátku hypotéky? Vyplatí se pojištění schopnosti splácet?

Zdroj: Pixabay.com Pro některé lidi nebyl poslední rok procházka růžovou zahradou. Lidé se tak mohli dostat do potíží se splácením hypotéky. Ačkoli podle mnohých průzkumů je půjčka na bydlení to poslední, co lidé přestávají splácet, může se stát, že na splátky v rodinném rozpočtu už nebude dostatek peněz. Co v takovém případě dělat?

Text: Monika Lukešová

27. 05. 2021

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021

Vývoj realitního trhu 2021

Proč ceny nemovitostí stále rostou? Co přinese nový rok?

Negativní očekávání kvůli krizi způsobené pandemií koronaviru se zatím rozhodně nevyplňují. Někteří odborníci očekávali, že lidé nebudou mít na koupi nemovitostí peníze a budou se s nejistotou dívat do budoucnosti. Kvůli tomu pak nebudou kupovat nemovitosti a brát si hypotéky. Jenže opak je pravdou.

Text: Monika Lukešová

04. 01. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Karolína

    8 listopadu, 2017

    Jaký je váš názor na to když si člověk srovná a uzavře pojištění domácnosti přes Srovnátor? Chápu, že se nelze řídit pouze nízkou cenou, ale i tak. Je to stejně spolehlivé jako na pobočce?

    Odpovědět