EUR 24.390

USD 22.442

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.390

USD 22.442

Investiční nemovitosti v zahraničí: Vždy záleží na prioritách

 

Nákup zahraniční nemovitosti již není jen pro bohaté. Češi se stále více stávají majiteli vil u Jaderského moře či horských chat v Alpách. Hlavním motivem jejich investice přitom není rekreace, ale snaha ochránit své finanční prostředky před inflací. Investiční nemovitosti, jak už název napovídá, totiž slouží nejen pro vlastní využití, ale současně generují příjmy z turistického pronájmu. Investoři tak pravidelně získávají nájemné, a navíc průběžně roste cena jejich nemovitosti. Možnost využít apartmán pro vlastní dovolenou je velmi příjemný bonus.

Loading



 

Evropa nabízí mnoho atraktivních destinací pro investice. V tomto článku jsme se zaměřili především na Rakousko, Slovensko a oblíbené Chorvatsko. Zhodnotili jsme především jejich výhody a nevýhody pro potenciální investory.

Rakousko

V rakouských Alpách platí, že zahraniční majitelé musí ve velké většině případů své byty a apartmány pronajímat ke krátkodobému turistickému ubytování povinně. Využití apartmánu pro jejich soukromý pobyt je omezeno na několik (obvykle 4 až 6) týdnů v roce. Povinnost nabízet nemovitost k ubytování je zakotvena v územním rozhodnutí a stavebním povolení, a Rakousko si tím zajišťuje nízkou zastavěnost svých turistických a lyžařských středisek.

Velkou výhodou je skutečnost, že majitelé apartmánů nemají žádné starosti s provozem, údržbou, úklidem ani hledáním nájemníků, respektive ubytovaných hostů – o vše se stará provozní agentura, která majitelům vyplácí čistý výnos z pronájmu. Roční výnos z pronájmu se pohybuje mezi 3,5 až 7 % z kupní ceny. Výrazným bonusem je také stabilní růst hodnoty nemovitostí v rakouských Alpách, a to průměrně o 7 % ročně, což je důsledkem omezení soukromé výstavby.

Pro ty, kteří chtějí mít investiční apartmán v zahraničí a neřešit starosti s provozem a pronájmem, je Rakousko ideální volbou. Je to krásná země se stabilním právním prostředím, kde investice do nemovitosti znamená mít bezpečně uložené peníze, inkasovat pravidelný příjem z pronájmu, a ještě při zimních či letních pobytech v Alpách bydlet “ve vlastním”. Ale pro ty, kteří by chtěli využívat apartmán primárně pro svoji soukromou potřebu, není model povinného pronájmu vždy ideální,“ shrnuje Tomáš Chrobák ze společnosti SUR REAL Investments, která se specializuje právě na prodej investičních apartmánů v Alpách.

Chorvatsko

V Chorvatsku, zemi s nádherným pobřežím a průzračným Jaderským mořem, turistická sezóna kvete, avšak trvá jen krátce. Investice do nemovitostí zde proto nemusí být vždy nejvýhodnější. Pro ty, kteří milují Chorvatsko, však může být i rozumnou alternativou, jak zhodnotit své úspory. Dobře vybraná nemovitost na atraktivním místě může nabídnout zajímavé zhodnocení. Ceny nemovitostí v Chorvatsku za poslední roky rostou. V roce 2022 dokonce v důsledku inflace stouply o 13,6 % (a to i po odečtení inflace, což znamená růst o 1,4 %).

REKLAMA

Nicméně, při hledání nemovitosti mějte na paměti právní rizika. Až 60 % chorvatských nemovitostí má problémy s dokumentací v katastru, což do procesu nákupu vnáší prvek značné nejistoty. Doporučuje se proto využít služeb ověřených realitních kanceláří,“ upozorňuje Tomáš Chrobák ze společnosti SUR REAL Investments.  Chorvatsko láká nejen krásou, ale i investičními příležitostmi pro ty, kteří chtějí využít turistický potenciál této oblíbené destinace.

Slovensko: Stoupající trh s investičními apartmány

Slovensko je na trhu investičních apartmánů nováčkem. Přesto i zde lze nalézt první nabídky, které se inspirují rakouským modelem. Jedním z těchto zajímavých míst je turistické a lyžařské středisko Tále, nacházející se na jižní straně Nízkých Tater. Co je však klíčové, je možnost uzavřít smlouvu s agenturou, která se postará o komplexní servis. Pro investory je významné, že očekávaný roční výnos z pronájmu pro turistické účely může dosahovat mezi 4 a 8 %. Agentura si za své služby bere 35 % z celkového výnosu, což je ale cena za kvalitní servis.

Slovensko se může časem stát atraktivní destinací pro investory hledající stabilní příjmy a zajímavé investiční příležitosti v oblasti apartmánů. Je však stále potřeba myslet na skutečnost, že tento koncept ještě není zcela prověřen časem a je proto důležitá pečlivá rešerše.

Investování do apartmánů v zahraničí je důležité rozhodnutí, které vyžaduje stanovení osobních cílů a priorit, přípravu finančního plánu a v přímořských destinacích i analýzu a ošetření specifických právních rizik. Důkladně prozkoumejte každý trh a vždy konzultujte s odborníkem na nemovitosti nebo právníkem, abyste zajistili, že budete brát v úvahu všechny faktory při výběru nejvhodnější země pro vaší investici.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *