EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: redakce hypoindex.cz

20. 11. 2020

Jak během koronavirové epidemie požádat o hypotéku a jakých chyb se vyvarovat?

 

Vyřízení hypotéky v bance vyžaduje minimálně dvě návštěvy pobočky. Co ale dělat v současné koronavirové době, kdy banky výrazně omezily otevírací dobu? Buď se musíte přizpůsobit a najít si čas během zkrácené otevírací doby finančního domu, nebo si hypotéku sjednat online.  


Tvrdá vládní omezení bránící šíření nákazy koronaviru již více než měsíc dopadají i na zájemce o hypotéku. Banky i úřady totiž omezily otevírací dobu pro veřejnost a současně vyzývají Čechy, aby chodili na pobočky pouze v nezbytně nutných případech, a pokud je to možné, vyřizovali vše na dálku telefonicky nebo přes internet. Hypotéku si ale v bance bez osobní návštěvy pobočky nesjednáte.

„Důvodem je nutnost osobní identifikace zájemce o hypotéku při podání žádosti. Banky s výjimkou Raiffeisenbank, která jako první začala využívat SMS podpis úvěrové smlouvy, rovněž neumožňují podpis úvěrové dokumentace elektronickou formou. Pokud se tedy lidé rozhodnou sjednat hypotéku v bance, nezbyde jim nic jiného než přizpůsobit čas schůzky s bankéřem omezené otevírací době pobočky,“ uvádí Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Minimálně dvě návštěvy banky

Vyřízení hypotéky v bance si vyžádá minimálně dvě osobní návštěvy pobočky. Na první schůzce probere bankéř možnosti financování vaší bytové potřeby, představí varianty úvěrů a po identifikaci můžete podepsat žádost o hypotéku. Pokud jde vše hladce a předáte si potřebné dokumenty k vyřízení hypotéky online, čeká vás na pobočce banky podpis schválené úvěrové smlouvy.

Veronika Hegrová k tomu dodává: „V našem hypotečním bankovnictví si může každý porovnat nabídky úvěrů na bydlení jednotlivých bank online z pohodlí domova. Případné dotazy je možné vyřešit přes telefon nebo elektronicky s hypotečním specialistou. Přes zabezpečené online prostředí jsou předávány i veškeré dokumenty potřebné k vyřízení hypotéky. Identifikaci při podání žádosti řešíme prostřednictvím kurýra, který má právo ověření klienta. Osobně se podepisuje pouze úvěrová smlouva schválené hypotéky. Pokud si ovšem u nás vyberete hypotéku od Raiffeisenbank, nemusíte chodit do banky ani jednou.“

S podpisem rezervační smlouvy nespěchejte

REKLAMA

V aktuální koronavirové době se může vyřízení hypotéky zkomplikovat. Pokud máte vybranou nemovitost, nespěchejte s podpisem rezervační smlouvy. Může se totiž stát, že se zavážete ke koupi a banka vám posléze půjčí méně, než jste původně očekávali, nebo vám hypotéku dokonce zamítne.
Veronika Hegrová doporučuje nechat si hypotéku nejdříve předschválit a až poté závazně podepisovat rezervační smlouvu. Schvalování hypotéky se může protáhnout i kvůli zbytečným chybám v dokumentaci. Řada firem pracuje v režimu home office a například získání nového potvrzení od zaměstnavatele může trvat delší dobu.

Banky kladou vyšší nároky na žadatele

Zájemci o hypotéku se musí připravit na mnohem přísnější hodnocení bonity. Pro získání hypotéky je důležitá nejen výše příjmu, ale také vykonávaná profese.

„Aktuálně je nejčastějším důvodem zamítnutí hypotéky koronavirová situace, zejména její dopad na příjmy, které banky stále posuzují velmi přísně. Vymezeny jsou rovněž typy povolání, u nichž příjmy banky nechtějí uznat vůbec nebo je započítávají jen do určité výše, což komplikuje výpočet bonity, která nemusí dostačovat. Druhým nejčastějším důvodem zamítnutí žádosti o hypotéku je negativní platební historie. Podíl žadatelů s negativní platební morálkou se po vypuknutí koronaviru sice příliš nezvýšil, ale v následujících měsících v souvislosti s očekávaným propouštěním určitě poroste,“ uvádí Veronika Hegrová.

Nyní po ukončení úvěrového moratoria rovněž uvidíme, jak budou banky ochotné půjčovat žadatelům, kteří využili odkladu splátek.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Zvýšení bonity při žádosti o hypotéku

4 způsoby, jak zvýšit svou bonitu při žádosti o hypotéku

foto: Shutterstock Bonita neboli úvěryschopnost je vaše určitá vizitka, kterou si banka sestavuje ze známých údajů. Když posuzuje, zda je dobrý nápad, aby poskytla právě vám hypoteční úvěr. Bonita tak bance říká, jak zvládnete splácet a zda budete spolehlivý dlužník. Nebo jestli se nestanete neplatícím zákazníkem a nebudete v budoucnu představovat pro banku spíše zátěž. […]

Text: Hana Bartušková

28. 06. 2021

bonita při žádosti o hypotéku

Co vše má vliv na vaši bonitu při žádosti o hypotéku

foto: Shutterstock Bonita, neboli úvěryschopnost, je taková vaše vizitka, kterou si banka sestavuje ze známých údajů o vás a která jí dává informaci o tom, jak moc budete schopni splácet úvěr, o který právě žádáte. Neboli čím vyšší bonita, tím vyšší pravděpodobnost, že vám banka schválí žádost o úvěr, protože si bude jistá, že to […]

Text: Hana Bartušková

23. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.