EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: redakce hypoindex.cz

09. 04. 2020

Jak dlouho vydrží stavební segment vzdorovat krizi?

 

Prohlubující se pandemická opatření začínají doléhat i na stavební sektor. Firmy v něm působící se musí vypořádat s výzvami v podobě zpoždění či úplného zastavení dodávek materiálů a ochranných pomůcek, prohlubujícího se nedostatku manuálních pracovníků z východní Evropy nebo rušení veletrhů. To vše během začátku sezony. Jak se tyto změny projevují aktuálně, a jak ovlivní trh a termíny v delším horizontu? 

Setrvačnost výstavby

Mírný závěr zimy stavebnímu trhu přál. Sezona mohla začít dřív a jen díky tomu nejsou prozatím dopady tak velké. Pro velké odběratele byly stavebniny otevřené stále a developeři tak mohli s trochou improvizace fungovat i dosud.

„Kvůli uzavření hranic nás však zaskočil personální výpadek specializovaných technických týmů, které jsme byli zvyklí využívat napříč trhy. Jejich práce jsme tak zatím museli vynechat, ostatní práce ale standardně probíhají a nemuseli jsme tudíž žádnou stavbu zastavit,” popisuje aktuální situaci David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby.

Krátkodobě si naopak pochvaluje situaci na hypotečním trhu: „S bankami máme vyjednán speciální režim práce, kdy vše řešíme elektronicky. Vzhledem k tomu, že pro koncové zákazníky fungují nyní banky (i bankovní poradci) omezeně, tak je navíc schvalování rychlejší než normálně.”

Tím však naděje končí. Podstatně složitější je vzhledem k omezenému fungování úřadů například hledání pozemků, které bylo z důvodu několikaletého přetlaku poptávky problematické i dříve. Z dlouhodobého pohledu bude kvůli uzavření hranic velkou výzvou nedostatek manuálních pracovníků.

Podle průzkumu společnosti CEEC Research z loňského roku je využívaly dvě třetiny stavebních firem v Česku. U těchto společností tvořily v průměru 16 % zaměstnanců. Komplikovaná je též dodávka materiálu – kvůli většímu zatížení přepravního segmentu se doprava zpožďuje a zdražuje.

Proměna trhu

Problematičtější jsou především dodávky ze zahraničí. Nicméně je nutné podotknout, že dodavatelé dělají maximum, aby suroviny dorazily včas. Koncoví zákazníci tak ve finále změnu v podstatě nepociťují,” popisuje Lubomír Kubíček, ředitel společnosti TOPSTONE, která se vedle kamínkových povrchů a gabionů specializuje na výrobu stavební chemie.

Díky těmto zkušenostem se nyní rozhodli vyvíjet vlastní dezinfekci. „Parametry máme nastaveny dle WHO i evropských norem. Proces certifikace nebyl jednoduchý, ale nakonec se nám podařilo získat potřebná oprávnění, která nám umožňují i její trvalou výrobu. Mám proto radost, že můžeme i naším dílem přispět k produkci tohoto dnes stále nedostatkového zboží,” dodává Kubíček.

Ač firma dále funguje bez větších omezení, tak vzhledem k tomu, že jejím hlavním odbytištěm je partnerská síť stavebnin a hobby marketů, se jí úbytek zákazníků dotkl. „Alespoň částečně se nám poptávka přesunula na e-shop. Spolu s otevřením hobby marketů pak věříme v postupné navrácení k normálu, i když je jasné, že to bude velmi pozvolná cesta,” uzavírá s mírným optimismem.

Developeři a realitní agentury se pak museli primárně přizpůsobit v oblasti prohlídek nemovitostí a setkávání se s klienty. Vzhledem k dlouhodobějšímu krizovému stavu jsou podobné adaptace firem mnohdy naprosto klíčové pro vlastní záchranu.

„Osobní schůzky jsme museli nahradit video chaty. I přes počáteční obavy se nám i zákazníků ale model online konzultací osvědčil, takže s ním chceme počítat i po skončení koronaviru,” popisuje David Mencl.

Vyhlídky

Stavebnictví je velmi flexibilní obor, a možná také díky tomu se lépe vypořádává s omezeními, které přinesla karanténa. Přesto podobně jako pro nejrizikovější segmenty, i pro stavební sektor platí, že ho krize zasáhla nešťastně před hlavní sezonou. Nějakou dobu sice ještě mohou firmy čerpat ze skladových zásob a rozjednaných projektů, ale pokud budou opatření trvat dlouho, tak se to výrazně dotkne i jich.

„Měsíc karantény neznamená nic, tři měsíce budou nepříjemné ale zvládnutelné. Delší výpadek je už podstatným problémem. U déletrvajících extrémních opatření se ale obávám se, že hluboce poškodí celý obor a s ním až třetinu firem. A co je nejhorší, i když opatření skončí, vrátíme se do bodu nula v jakém jsme byli před devastací ekonomiky, jen stát bude o dvě stě miliard chudší a firmy (nejen ty stavební) slabé,” uzavírá s obavami David Mencl.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, rekordní je i nízká nabídka

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3350. Jedná se o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2021

Pozemky jako nedostatkové zboží, jejich zlevnění nehrozí

Foto: Shutterstock Je to s drobnými odchylkami přesně rok od vypuknutí celosvětové pandemie. Trhu s nemovitostmi se však i nadále daří této krizi odolávat. Očekávané zlevnění je v nedohlednu primárně u pozemků pro výstavbu rodinných domů, které jsou dlouhodobě nedostatkovým zbožím. Meziročně naopak zdražily o více než 13 %.

Text: Milan Vodička

06. 05. 2021

dostupnost vlastního bydlení

Bude se dostupnost vlastního bydlení dále zhoršovat?

foto: Shutterstock Ceny bytů neustále zdražují. Před rokem při začátku koronavirové epidemie se předvídalo mnohé, třeba že realitní trh zpomalí a bydlení bude lépe dostupné. Jak ale ukázal rok s kovidem, zrovna realitní kanceláře na tom moc netratily. A rozhodně nemají v dnešní době problém udat nemovitosti. Naopak se jim stále hůře hledají nové nemovitosti, […]

Text: Hana Bartušková

22. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.