EUR 25.350

USD 23.394

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.350

USD 23.394

Text: Monika Lukešová

30. 07. 2014

2 komentáře

Jak na družstevní byt? Obrňte se trpělivostí

 


 

Družstevní byty jsou většinou levnější a většinou se dají rychlé převést do osobního vlastnictví. Jen je dobré mít souhlas s převodem od družstva do osobního vlastnictví co nejdříve a začít to řešit hned, jak dojde k prodeji. Vyřídit všechny dokumenty a záležitosti trvá leckdy i půl roku a rozhodně to chce i notnou dávku trpělivosti.

Osobní nebo družstevní vlastnictví

Mezi družstevním a osobním vlastnictvím je často rozdíl hlavně v ceně. „Například byt 3+1 na panelovém sídlišti v Praze se prodává v osobním vlastnictví za 2 500 000 Kč, ale jako družstevní byt je k dispozici za 2 250 000 Kč,“ vysvětluje Daniel Kotula z RE/MAX Center. Družstevní byt je navíc osvobozen od daně z nabytí nemovitosti. „U zmiňovaného příkladu je v případě osobního vlastnictví nutno uhradit daň ve výši kolem 100 000 korun. U družstevního bytu se zaplatí maximálně poplatek družstvu za převod, což obvykle představuje maximálně jednotky tisíc korun,“ dodává Kotula.

Pokud převedete družstevní byt do osobního vlastnictví, tak stoupne jeho hodnota. V případě, že budete chtít byt prodat, pravděpodobně na něm vyděláte. Otázkou je, jak na tom bude zrovna v té době realitní trh.

Koupě družstevního bytu má i svá rizika

Jestliže kupujete družstevní byt, prověřte si, zda bývalý majitel nedluží nějaké peníze, nebo případně není zadlužené družstvo. Je nutné, abyste se zajímali o všechny informace o kupovaném bytě. Před podepsáním kupní smlouvy si nechte od družstva vystavit bezdlužnost jak vlastníka, tak i družstva. Tím budete mít stvrzeno, že žádné dluhy bývalého majitele na vás nepřejdou.

Než dostanete klasickou hypotéku, můžete financovat družstevní byt předhypotečním úvěrem, který banky poskytují maximálně na rok. Většinou „vás“ banky budou chtít převést na běžný hypoteční úvěr co nejdříve. Hlavně nepropásněte dobu, kdy vám předhypoteční úvěr bude končit. Dodejte včas bance všechny potřebné dokumenty, nebo vás neminou finanční sankce.

REKLAMA

Pokud chcete hypotékou financovat družstevní byt, můžete ručit jinou nemovitostí, než právě kupujete.

Jak je to tedy s družstevním podílem?

Od začátku roku 2014 nový zákon o korporacích umožňuje zřízení zástavního práva na družstevní podíl. To ale zájemcům o družstevní byty nijak nepomůže.

Hypoteční úvěr je úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Zmiňovaný družstevní podíl není nemovitost. Takovou zástavu použít sice jde, ale nebude zapsána v katastru nemovitostí, ale v rejstříku zástav movitých věcí. Úvěr s takovou zástavou by pak nesplňoval požadavky na hypotéku a nebyl by hypotékou,“ uvedl tiskový mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Hypotéku na družstevní byt banka poskytne tehdy, odsouhlasí-li družstvo zástavu financovaného bytu nebo klient úvěr zajistí aspoň dočasně (dokud byt nebude mít v osobním majetku) jinou nemovitostí.

Slova za Raiffeisenbank potvrzuje i tisková mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková. „Hypotéka musí být zajištěna zástavním právem k nemovitosti. Družstevní podíl není nemovitostí, ale obchodním podílem v družstvu, proto není možné zajistit hypotéku zástavním právem k družstevnímu podílu. Na tom zákon o obchodních korporacích nic nezměnil. Pokud bychom úvěr zajistili zástavním právem k družstevnímu podílu, nejednalo by se o hypotéku, ale spotřebitelský úvěr.“

REKLAMA

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel

  2 srpna, 2014

  Dluh bývalého nájemce nebo vlastníka nemůže „přejít“ na nového. Nemá nožičky. Družstevní byt nekupujete. Kupujete si jen členský podíl a stáváte se nájemníkem.

  Odpovědět

 • Nataša Bergerova

  30 října, 2023

  Prodám družstevní byt 3+1 v Ústí nad Labem 403 31 Picassova 545 sídliště Skalka byt není zadlužení Děkuji pěkně.P.Bergerová

  Odpovědět