EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Kontroly energetických průkazů zpřísňují. Inspekce chce po důchodkyni 100 tisíc korun

 


 

Už padly i pokuty

Informace o povinnosti mít energetický průkaz se k některým prodávajícím nedostala. Na neznalost zákona doplatila důchodkyně z Moravy. O příběhu paní Věry informoval jako první iDNES.cz. Věra se před rokem rozhodla, že prodá dům na venkově a odstěhuje se do města. Prodej svěřila do rukou místní realitní kanceláře, která se měla o vše postarat.

Věře se krátce po prodeji domu ozval kontrolní orgán – Státní energetická inspekce (SEI), která chtěla předložit energetický průkaz prodané nemovitosti. Jenže ten paní Věra neměla. Kontaktovala tedy realitního makléře, jenže ten jí sdělil, že energetický průkaz nebyl součástí jeho služeb a že si jej měla zařídit sama.

Jenže neznalost zákona neomlouvá, takže paní Věře hrozí, že za porušení zákona a prodej nemovitosti bez energetického průkazu bude muset zaplatit pokutu až ve výši 100 tisíc korun.

Někteří se také domnívají, že mohou PENB nahradit fakturami za energie. Tato domněnka je však zcela mylná. Zákon umožňuje výjimku pouze u prodejů bytových jednotek, nikoli u prodejů či pronájmů celých nemovitostí. I takovým jednáním se tedy prodávající vystavují riziku vysoké pokuty ze strany SEI,“ řekl pro iDNES.cz Jiří Pech ze společnosti PKV Build.

Každý dvacátý průkaz bude kontrolován

Státní energetická inspekce zesílí kontrolu energetických průkazů. V novele zákona je přímo uvedeno, že minimálně pět procent vystavených průkazů z předchozího období bude teď kontrolováno. Inspekce má v plánu více dohlížet nejen na plnění povinnosti vlastnictví průkazu, ale také i na jeho kvalitu ze strany zpracovatelů.

REKLAMA

Pozor na záludnosti. Bytové domy průkazy mít sice nemusí, ale pokud se v rámci domu prodává byt, průkaz energetické náročnosti vyžadován je. Majitel bytu v takovém případě musí vyzvat písemně SVJ o vystavení ověřené kopie průkazu na celý dům. „Pokud tak majitel neučiní, hrozí mu postih za to, že k prodeji bytu nezajistil od SVJ průkaz. Do doby než tento průkaz od SVJ obdrží, musí o svém bytě nechat inzerovat nejhorší energetickou třídu G. To samozřejmě snižuje šanci na rychlý prodej bytu,“ varuje Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space. Od 1. ledna 2016 navíc bude třeba energetický průkaz i pro pronájem bytu či kanceláře.

I zpracovatelé dělají chyby

V loňském roce byly některé kontroly zpracovány špatně. Celkem 170 případů nekvalitně zpracovaných průkazů energetické náročnosti budov odhalila v roce 2014 při kontrolách Státní energetická inspekce. Celkem bylo provedeno 3774 kontrol, chyby tedy obsahovala 4,5 procenta průkazů.

Údaje na energetickém průkazu poskytne kupujícímu důležitou informaci o tom, jak je dům energeticky náročný. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit i 30 tisíc korun na platbách za energie ročně. Pokud je tedy průkaz zpracován špatně, nového majitele domu může čekat nepříjemné překvapení v podobě účtu za energie,“ říká k tomu ředitel Šance pro budovy Petr Holub. 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Pokuta od dodavatele energií

Jak se bránit, když vás dodavatel energií pokutuje?

Od dodavatele vám ve schránce nemusí přistát jen faktura za spotřebovanou energii, ale také pokuta. Mnohdy v řádech tisíců. Zjistěte, zda je právo na vaší straně a braňte se. Existuje několik možností.

Text: Jana Poncarová

21. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Nox

  9 července, 2015

  A jak dlouho ma ten prukaz platnost? Ma cenu si ho zarizovat hned, aby clovek pri pripadne koupi bytu nemusel cekat?

  Odpovědět

 • oldold

  22 července, 2015

  G v inzeratu, skutecnemu kupci ukazat vzuctovani energii. Kdo prudi s PENB bue prudit i jinak, takže at jde o dum dal.

  Odpovědět