EUR 25.420

USD 22.418

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.418

Text: Monika Lukešová

29. 11. 2018

Kříženecký: Zájem o nájemní bydlení roste. K ochlazení realitního trhu jen tak nedojde

 

Lidé mají zájem jak o koupi bytu, tak i o nájemní bydlení. Stejně jako se zvyšují úrokové sazby u hypotečních úvěrů, rostou i ceny nájmů. Jak se mění trendy v oblasti bydlení a za kolik je nejlevnější garsonka v Praze? Na to jsme se zeptali Josefa Kříženeckého ze CENTURY 21 New Home. 


Předpokládáte, že česká tradice „bydlení ve vlastním“ se kvůli situaci na realitním trhu změní a ČR se tak přiblíží evropským zemím, kde mnohem vyšší podíl lidí dlouhodobě žije v nájmu?
Ano, v případě že hovoříme o Praze, pokud aktuální vývoj realitního trhu bude pokračovat stejným směrem, je toto velmi pravděpodobné. Ceny bytů rostou nejen vlivem nárůstu cen jednotlivých profesí. Podle mých informací stavební náklady vzrostly cca o 40 procent a někteří si klidně zvedli ceny i o 80 procent, ale také je příčinou vleklý proces při schvalování územních rozhodnutí a stavebních povolení. Řada developerů je v situaci, kdy jim stavební úřad neschválil územní rozhodnutí, a to do značné míry opět rozevírá nůžky v již tak vysokém nedostatku nových bytů.
Nahraje tomu i zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték? Nebo by nová pravidla mohla vést (aspoň v některých oblastech ČR) k ochlazení realitního trhu?
Z našich statistik vyplývá, že stále více než 60 procent kupujících financovala nákup nemovitostí z vlastních zdrojů. Omezení pravidel pro poskytování hypoték se dotknou pouze těch, kdo jsou již tzv. „přeúvěrováni“ nebo nedisponují dostatečným množstvím vlastních zdrojů, aby splnili přísnější limity. To by ovšem mělo pomoci omezit nákup nemovitostí těmi klienty, u kterých je vysoké riziko, že nebudou nemovitost schopni dlouhodobě splácet.
Vezměme například klienta, který získal úvěr za 1,8 % a po 5 letech bude úrok 3,5 % na dalších 25 let (pokud měli úvěr na 30 let) zde může být navýšení anuitní splátky opravdu dramatické.
Mění se tedy nějaké trendy v oblasti hypoték?
Ano. Aktuálně klienti neváhají fixovat úvěr na 7–10 let v naději, že tím toto riziko minimalizují. Myslím, že ochlazení realitního trhu se v blízké době rozhodně konat nebude, a) stále je nedostatek bytů b) zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték ovlivní z výše uvedeného jen malé procento lidí v poměru k výši celkové poptávky, tedy ochlazení neočekáváme.
Nájemné prudce roste. Za kolik je podle vašich údajů nejlevnější garsonka v Praze?
Pokud hovoříme o novostavbě, zde je běžná cena nájmu 1+kk za 10 tisíc korun + poplatky za služby. Nejlevnější bych odhadoval 8 500 korun.
Investice do nemovitostí, jak to nyní je, výhodné či ne? Aktuálně byty/domy jako investice, vyplatí se? Vyhledávaná investice: Koupě bytu na krátkodobý pronájem.
Investice do nemovitostí se vyplácí, už jen z titulu rostoucího nájemného. Jen v případě 2+kk vzrostl příjem o cca 50 procent. V roce 2017 byla běžná výše nájmu 10 000 korun + služby. Aktuálně pronájem takového bytu je cca 15 000 korun + poplatky.
Pokud se podíváme na trend vývoje cen nemovitostí i z dlouhodobého hlediska (více než 10 let), je možné očekávat, že se ceny bytů budou dále porostou.
Děkuji za rozhovor.
 
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Co a za jakých podmínek smí nájemce změnit v nájemním bytě

Ve snaze si zútulnit a zpříjemnit bydlení můžete zatoužit po úpravách nájemního bytu. K leckterým změnám ovšem budete potřebovat souhlas majitele. Můžete si třeba přitlouct hřebík a po skončení nájmu jej tam nechat? A co dělat, když pronajímatel nesouhlasí s úpravou bytu, kterou nájemce potřebuje provést s ohledem na zdravotní handicap svůj nebo osoby, která s […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 11. 2021

Růst nájmů 2021

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.