EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Stavaři i zaměstnanci ve stavebnictví mají důvod k radosti. Zájemci o nové bydlení nikoli

 

Stavební produkce podle Českého statistického úřadu v srpnu meziročně rostla dvojciferným tempem, a to o 11,9 procenta. Problémy ale stále činí zdlouhavé stavební povolování. Stavební úřady jich vydaly o devět procent méně než minulý rok ve stejnou dobu a o 3,3 procenta klesla i orientační hodnota těchto povolení.

Loading 


Stavební produkce pokračovala ve dvojciferném růstu v pozemních a inženýrských stavbách. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení sice meziročně klesla, ale loňské hodnoty byly vysoké a v letošním roce se jedná o nejlepší výsledek. Výrazně rostl počet dokončených bytů,“ upřesňuje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Bytová výstavba stále moc netáhne

Nadále meziročně klesá bytová výstavba. Podle ČSÚ bylo meziročně zahájeno o 5, 9 procenta bytů méně. Ale na druhou stranu dokončeno bylo meziročně o 21,6 procent bytů více. Nárůst činil 2 917 bytů. V rodinných domech došlo k růstu o 30,4 %, v bytových domech rostl počet dokončených bytů o 44,4 %.
V Praze se stále moc nových bytů nestaví. ČSÚ od začátku letošního roku eviduje zahájenou výstavbu pouze 1607 bytů v bytových domech. K poklesu počtu bytů došlo v rodinných domech, a to o 7,6 procenta, v bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 23,6 procenta.
Po rekordně nízkém přírůstku pouhých 20 bytů zahájených v červenci se v druhém prázdninovém měsíci sice situace zlepšila, ale jen zdánlivě. Ani 448 nových bytů, jejichž stavba podle statistiků začala v srpnu, totiž nedokáže kompenzovat předchozí mizerné měsíce a čtvrtletí. Pořád totiž nejsme ani na úrovni pololetních prodejů, které letos dosáhly 2452 prodaných nových bytů. Na jeden zahájený byt tak nyní připadá jeden a půl prodaného bytu. Není proto divu, že ceníky developerů stále více řídnou,“ komentuje situaci ve stavebnictví Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.
Developery dál trápí zdlouhavý proces stavebního povolování. Bytů se stále nestaví mnoho a čeho je málo, bývá drahé. Doplácí na to zájemci o nové bydlení, protože neuspokojená poptávka po nových bytech stále tlačí ceny vzhůru.
Nové vedení města, které vzejde z povolebních vyjednávání, by proto nemělo otálet a vyřešení současné bytové krize by mělo vzít za jeden ze stěžejních úkolů. Ve spolupráci s developery, kteří na trhu působí dlouhá léta, by mělo město okamžitě odblokovat povolovací proces a umožnit stavbu více velkých konkurenčních projektů. V návaznosti na to je nutné připravit také nové rozvojové plochy, kde by se dalo stavět. Nejen v centru, kde drahé pozemky dovolí stavět jen drahé byty, ale také v okrajových částech města. Jen tam může vzniknout bydlení dostupné pro většinu Pražanů,“ apeluje na nové vedení Prahy Evžen Korec.

Dynamiku si drží stavební inženýrství

Podle údajů ČSÚ produkce inženýrského stavitelství se meziročně zvýšila o 15,8 procenta. Daří se i pozemnímu stavitelství, kterému podle Jany Steckerové z Komerční banky prospívají investice firem do nových výrobních kapacit i stále vysoká poptávka po rezidenčním bydlení. Poptávku po rezidenčním bydlení pravděpodobně nezastaví ani zpřísnění poskytování hypoték Českou národní bankou, které vešly v platnost 1. října.

Mzdy ve stavebnictví rostou

I ve stavebnictví pokračuje výrazný růst mezd. Nominální mzda v srpnu vzrostla o 8,3 % a dosáhla 36 849 korun. I přes atraktivní mzdový vývoj však firmy uvádí nedostatek pracovní síly jako hlavní překážku dalšího rozvoje. Ve zbytku letošního roku by si stavebnictví mělo ještě udržet dvouciferný růst. Z části za tímto vývojem však bude stát vliv statistické základny. Za celý letošní rok tak by jeho výstup měl vzrůst o 11,1 %. Příští rok by to mělo být podle našeho odhadu 5,1 %,“ uvedla Jana Steckerová z Komerční banky.
 
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *