EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Marek Petráš z České spořitelny: Omezení hypoték způsobuje u klientů nejistotu

 

Česká národní banka oznámila, že od října dojde k dalšímu zpřísnění u poskytování hypotečních úvěrů. Dluh žadatele by neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (ukazatel DTI) a současně na splátku dluhu by měl vynaložit maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu (ukazatel DSTI). Například Česká spořitelna na toto doporučení reaguje zavedením 20leté fixace. Na detaily jsme se zeptali Marka Petráše, produktového manažera bydlení České spořitelny.

Loading 


Co říkáte na omezení poskytování hypoték, které ČNB zavede od začátku října?
Jde o další omezení poskytování hypoték a tím o omezení dostupnosti financování vlastního bydlení pro velkou skupinu klientů.
Je taková regulace potřeba?
Česká spořitelna je velice zodpovědným věřitelem, ani doposud jsme klienty nepředlužovali, ale naopak individuálně posuzovali schopnost klienta hypotéku splácet.
Jak na to budete reagovat vy, jako banka?
Doporučení budeme dodržovat. Nicméně jde již o několikátou regulaci ze strany České národní banky v poslední době, což spolu s rostoucími úrokovými sazbami způsobuje u řady klientů nejistotu, jak se bude dostupnost bydlení dále vyvíjet. Klienti proto pochopitelně preferují stále více hypotéky s dlouhými fixacemi úrokových sazeb.
V rámci akční nabídky jsme se proto aktuálně rozhodli snížit úrokové sazby hypoték u vybraných fixací a jako jedna z mála bank na trhu nabídneme hypotéky s fixací úrokové sazby na 20 let. Ty již tvoří více než polovinu z nově poskytnutých hypoték Spořitelny.
Jak je to ve světě? Jsou běžnější víceleté fixace? Myslím tím na 10,20, 30 let.
Zde není možné příliš zobecňovat, záleží na konkrétní finanční situaci v dané zemi a také na situaci konkrétní banky. I u nás některé banky dlouhodobé fixace nabízejí a některé naopak nenabízejí, záleží na dostupnosti zdrojů financování dlouhodobých fixací. Záleží i na daňových zákonech dané země, kdy někde díky tomuto nastavení jsou populární hypotéky kombinované s investičním životním pojištěním, u nás naopak vymizely.
Nicméně vzhledem k tomu, že Češi hypotéky splácejí v průměru 15 až 20 let, dávají jim například právě dvacetileté či patnáctileté fixace jistotu stabilní výše splátky a neměnné sazby v zásadě po celou dobu splácení.
Jednoduchá otázka: hypotéka nebo nájem?
Za mě určitě hypotéka, vlastní bydlení může být dobrou investicí do budoucna, například na zajištění stáří.
Jaká podle vás bude průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindex ke konci letošního roku?
Bude se pohybovat mezi 2,5 a 3 procenty.
Myslíte, že se letos dočkáme rekordních objemů a počtů u hypotečních úvěrů?
Ne, loňský rok nepřekonáme.
Děkuji za rozhovor.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *