EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2022

0 komentářů

Mohou nemovitostní trh rozhýbat aukce?

 

Trh s nemovitostmi začal přibržďovat už ve 2. čtvrtletí letošního roku. Aktuálně je ve fázi zmražení, nicméně řada bytů začala již zlevňovat, což může dle odborníků trh rozhýbat. Snižování cen je markantní zejména na trhu starších neboli tzv. second-handových bytů.

Loading 

„U second-hand nemovitostí jsme byli svědky rychlého přetočení převisu poptávky do převisu nabídky. Meziročně je nabídka až dvojnásobná,“ říká Jindřich Roun, obchodní ředitel společnosti Gepard Finance. Podle něj by to mohly být právě klesající ceny starších bytů, které by trh mohly rozhýbat.

Prostor pro zlevňování na trhu bezesporu je. Loni na konci třetího kvartálu byly ceny bytů nezanedbatelně nižší než stejnou dobou letos. „V Olomouci se začátkem října 2021 byty prodávaly dokonce o 18 procent levněji, než tomu bylo tou dobou letos,“ říká Lumír Kunz ze společnosti FérMakléři.cz. I v Ústí na Labem, Plzni a Hradci Králové ukazovaly meziroční statistiky za třetí kvartál cenový růst. Nejméně zdražilo meziročně naopak Brno a to o 4 procenta. Praha zaznamenala meziroční zdražení ze 117 tisíc korun na 125 tisíc za metr čtvereční, tj. téměř 7% růst.

Vedle vysokých cen nemovitostí je dalším tlumícím faktorem stav na trhu hypoték. Podle Fincentrum Hypoindexu dosahovaly nabídkové ceny hypoték pro 80% úvěry fixované na 5 let úrokové sazby 6,07 %.

Jindřich Roun však v této souvislosti upozornil, že v řeči čísel jsou tolik diskutované drahé hypotéky pořád smysluplné. „Pokud máme inflaci 18 procent, tudíž se nám peníze znehodnocují o přesně tolik procent, úvěr s úrokem 6 procent dává pořád smysl. Hlavní problém trhu vidím spíše v nejistotě domácností ohledně jejich rozpočtu – nikdo si není jistý, kolik mu kvůli drahým energím zbyde peněz,“ doplňuje Jindřich Roun.

V době, kdy ceny starších nemovitostí sice již zahájily pokles, ale řada prodávajících stále otálí na vysokých úrovních, mohou dle odborníků rozhýbat trh i alternativní formy prodejů. Těmi jsou například aukce – pomáhají totiž vytvořit pro prodávajícího optimální cenu.  Například české největší on-line tržiště Aukro nabízí ve spolupráci se společností Férmakléři.cz a Valuo.cz online aukce nemovitostí od 2. kvartálu letošního roku.

REKLAMA

„Věříme, že aukce je nejspravedlivější určení ceny pro kupujícího i pro prodávajícího. Pravidelná měsíční návštěvnost Aukra na úrovni 9 až 12 milionů navíc pomůže makléřům i prodejcům oslovit větší počet potenciálních zájemců,“ říká k této formě prodeje Radek Vít, ředitel pro business development Aukra. Aukce je podle něj vhodná pro jakýkoliv typ nemovitosti. „Aktuálně pomáháme například obci Hlízov prodat transparentně 18 pozemků. Obec už eviduje 200 zájemců,“ dodává Radek Vít.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *