EUR 24.340

USD 23.434

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.340

USD 23.434

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2022

0 komentářů

Mohou nemovitostní trh rozhýbat aukce?

 

Trh s nemovitostmi začal přibržďovat už ve 2. čtvrtletí letošního roku. Aktuálně je ve fázi zmražení, nicméně řada bytů začala již zlevňovat, což může dle odborníků trh rozhýbat. Snižování cen je markantní zejména na trhu starších neboli tzv. second-handových bytů. 

„U second-hand nemovitostí jsme byli svědky rychlého přetočení převisu poptávky do převisu nabídky. Meziročně je nabídka až dvojnásobná,“ říká Jindřich Roun, obchodní ředitel společnosti Gepard Finance. Podle něj by to mohly být právě klesající ceny starších bytů, které by trh mohly rozhýbat.

Prostor pro zlevňování na trhu bezesporu je. Loni na konci třetího kvartálu byly ceny bytů nezanedbatelně nižší než stejnou dobou letos. „V Olomouci se začátkem října 2021 byty prodávaly dokonce o 18 procent levněji, než tomu bylo tou dobou letos,“ říká Lumír Kunz ze společnosti FérMakléři.cz. I v Ústí na Labem, Plzni a Hradci Králové ukazovaly meziroční statistiky za třetí kvartál cenový růst. Nejméně zdražilo meziročně naopak Brno a to o 4 procenta. Praha zaznamenala meziroční zdražení ze 117 tisíc korun na 125 tisíc za metr čtvereční, tj. téměř 7% růst.

Vedle vysokých cen nemovitostí je dalším tlumícím faktorem stav na trhu hypoték. Podle Fincentrum Hypoindexu dosahovaly nabídkové ceny hypoték pro 80% úvěry fixované na 5 let úrokové sazby 6,07 %.

Jindřich Roun však v této souvislosti upozornil, že v řeči čísel jsou tolik diskutované drahé hypotéky pořád smysluplné. „Pokud máme inflaci 18 procent, tudíž se nám peníze znehodnocují o přesně tolik procent, úvěr s úrokem 6 procent dává pořád smysl. Hlavní problém trhu vidím spíše v nejistotě domácností ohledně jejich rozpočtu – nikdo si není jistý, kolik mu kvůli drahým energím zbyde peněz,“ doplňuje Jindřich Roun.

V době, kdy ceny starších nemovitostí sice již zahájily pokles, ale řada prodávajících stále otálí na vysokých úrovních, mohou dle odborníků rozhýbat trh i alternativní formy prodejů. Těmi jsou například aukce – pomáhají totiž vytvořit pro prodávajícího optimální cenu.  Například české největší on-line tržiště Aukro nabízí ve spolupráci se společností Férmakléři.cz a Valuo.cz online aukce nemovitostí od 2. kvartálu letošního roku.

REKLAMA

„Věříme, že aukce je nejspravedlivější určení ceny pro kupujícího i pro prodávajícího. Pravidelná měsíční návštěvnost Aukra na úrovni 9 až 12 milionů navíc pomůže makléřům i prodejcům oslovit větší počet potenciálních zájemců,“ říká k této formě prodeje Radek Vít, ředitel pro business development Aukra. Aukce je podle něj vhodná pro jakýkoliv typ nemovitosti. „Aktuálně pomáháme například obci Hlízov prodat transparentně 18 pozemků. Obec už eviduje 200 zájemců,“ dodává Radek Vít.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Jak na státní dotace při úsporách energií pro rodinné domy?

Aktuální energetická krize nutí spotřebitele ke zvažování úsporných alternativ k vytápění domácností. Nejen s ohledem na cenové výkyvy plynu stále roste zájem o tepelná čerpadla, která nabízejí k životnímu prostředí šetrnější řešení a pro spotřebitele nejlevnější volbu z ekologických variant vytápění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *