EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2024

1 komentář

Na konci roku by ceny novostaveb v Praze měly začít růst

 

Z dosavadního vývoje cen nemovitostí je zřejmé, že ceny, a to zejména na primárním trhu, se stabilizují. Dochází k náznakům postupného zotavování nejen z hlediska objemu prodejů, ale i cen. Prvotní šok spojený s poklesem poptávky odezněl a postupně se na trh bude dostávat tzv. odložená poptávka. Vývoj byl stejný v Praze i ve zbytku republiky.

Loading 

Pražský trh je však specifický nejen svou velikostí a objemem realizovaných transakcí, ale také cenami nemovitostí, které výrazně vybočují z kontextu České republiky.

Lze očekávat, že nabídkové ceny novostaveb v Praze budou během prvního čtvrtletí 2024 v důsledku dozvuku stále vysokých sazeb a rozkolísané tržní nálady spíše stagnovat. Růst cen na primárním trhu lze čekat spíše závěrem roku 2024, kdy jsou v prognózovaném období za současného stavu rizika vychýlena mírně ve prospěch optimistického scénáře (v grafu vyjádřeného rostoucí přerušovanou křivkou).

Prodeje novostaveb v Praze však zažijí oživení v důsledku kombinace stagnujících nabídkových cen, postupného snižování úrokových sazeb, růstu reálných mezd a odložené poptávky. Očekávání rostoucích prodejů jsou logicky v souladu s vývojem na hypotečním trhu, resp. s rostoucím počtem poskytnutých úvěrů na bydlení.

Autor: Jan Sadil, CEO JRD

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 3.: Přefinancování hypotéky v USA

Vzhledem k tomu, jak jsou dva základní produkty amerických hypoték nastaveny (třicetiletá hypotéka se zafixovanou úrokovou mírou a hypotéky s proměnlivou úrokovou mírou ), je pro žadatele o hypotéku důležitá jejich celková finanční strategie, ne pouze konkrétní finanční podmínky dané hypotéky. Americký hypoteční systém totiž poskytuje široké možnosti finančního manévrování a nabízí k úvaze několik zajímavých operací.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 03. 2024

Letošní rok bude pro hypotéky přelomový

V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky. Druhým důvodem je platnost novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta jasně definuje účelně vynaložené […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Martin

  26 ledna, 2024

  Je to velké přání Autor: Jan Sadil, CEO JRD

  Reálně lidé s odloženou poptávkou pálí cash za vysoké nájmy. 20% LTV má málokdo.
  Ceny musí dolů.

  Odpovědět